Prezident Shavkat Mirziyoyev 16 oktyabr kuni yo‘l xo‘jaligi sohasida qilingan ishlar hamda kelgusidagi ustuvor vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Avtomobil yo‘llari – iqtisodiyotning “qon tomiri”. Shu bois mamlakatimizda bu sohaga alohida e’tibor qaratilib, ish ko‘lami va sifati oshirib borilmoqda. Xususan, ilgari, 2009-2016 yillarda 9 trillion so‘m evaziga ming kilometrdan ko‘proq yo‘l qurilgan va 20 ming kilometr ta’mirlangan bo‘lsa, so‘nggi sakkiz yilda bu ko‘rsatkichlar 6 barobargacha o‘sgan. Ya’ni, sohaga 58 trillion so‘m ajratilib, 2 ming kilometr yo‘l barpo etilgan, 100 ming kilometri ta’mirlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 10 oktyabrdagi qaroriga muvofiq, yo‘l xo‘jaligi tizimi yanada takomillashtirildi. Xususan, loyihalash, qurish, ekspluatatsiya uchun mas’ullar aniq belgilab qo‘yildi, buyurtmachi va pudratchi funksiyalari bir-biridan ajratildi.
Yo‘llarni ilmga asoslanib, zamonaviy yondashuvlar asosida qurishga e’tibor kuchaydi. Masalan, loyiha hujjatlarining namunaviy andozalaridan voz kechilib, har bir hududning geologik va ekologik xususiyatidan kelib chiqish usuliga o‘tildi. 1 ming 700 ta maxsus texnika xarid qilinib, yo‘l xo‘jaligi korxonalarining ta’minot darajasi oshirildi. Yangi turdagi asfalt-beton, sement-beton qoplamalar joriy etildi.
Natijada sifat ham o‘zgarayapti. Yangi qurilgan yo‘llarning ekspluatatsiya muddati 15-20 yil bo‘ladi. Ularning holati 42 turdagi ko‘rsatkich bo‘yicha tekshirib boriladi. Jahon bankining grant mablag‘lari hisobidan olib kelingan texnikalar yo‘lning fizik xossalarini baholash hamda yer ostidan o‘tgan kommunikatsiya tarmoqlari holatini qoplamani buzmagan holda tekshirish imkonini beradi.
Ko‘chalardagi obodlik “Yashil makon” dasturining, umuman, madaniyatimizning bir qismi. Har mavsum ularning ikki chetida ko‘chatlar ekilmoqda. Shuningdek, daraxtlarni parvarishlash uchun yo‘llar bo‘yidagi yer maydonlarini ijaraga berish joriy etildi.
Taqdimotda sohadagi loyihalar va rejalar haqida axborot berildi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining tahliliga ko‘ra, sifatli yo‘llar O‘zbekiston iqtisodiyotining kamida 2 foiz o‘sishiga turtki beradi. Bugungi kunda xalqaro moliya tashkilotlari bilan 729 kilometr yo‘lni rekonstruksiya qilish bo‘yicha 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Jumladan, yaqin kunlarda “Qo‘ng‘irot-Beynau” yo‘nalishidagi 240 kilometr yo‘l foydalanishga topshiriladi. Shuningdek, Guliston – Andijon, Dushanbe – Termiz, Buxoro – Turkmanboshi, Urganch – Hazorasp yo‘llarining muayyan qismlari qayta quriladi.
Sohaga xususiy sektor vakillari ham keng jalb qilinmoqda. Hududlardagi jami 260 kilometr yo‘llarning ekspluatatsiyasi autsorsing asosida tadbirkorlarga berildi. Osiyo taraqqiyot banki loyihasi doirasida 841 kilometr yo‘l qurilishida ilk bor to‘liq mahalliy pudratchilar qatnashishiga kelishildi.
Davlatimiz rahbari sohadagi muhim vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
– O‘zbekistonning geografik joylashuvini e’tiborga olsak, tashqi savdoda xalqaro yo‘llarning ahamiyati juda katta. Shu bois Andijon bilan Qo‘ng‘irotni, Termiz bilan Toshkentni bog‘laydigan jami 4 ming kilometrlik xalqaro yo‘llarimiz eng yuqori talablarga javob berishi shart, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Toshkent-Samarqand va Toshkent-Andijon oralig‘idagi pulli yo‘l loyihalarini jadallashtirish, ularni qatnov darajasi yuqori bo‘lgan uchastkalarda qurish zarurligi qayd etildi. Bunday hollarda muqobil bepul yo‘l mavjud bo‘lishi alohida qonun bilan belgilanadi.
Bugungi kunda 4 ming 700 ta ko‘prik ta’mirtalab holatda. Uch yillik dastur ishlab chiqib, ularni bosqichma-bosqich ta’mirlash vazifasi qo‘yildi.
Hududlarda yo‘l bo‘yi infratuzilmasi rivojlantirilib, savdo va xizmatlar tashkil qilinmoqda. Taqdimotda aytilganidek, bunga qo‘shimcha qariyb 4 ming kilometrlik xalqaro avtomagistrallarda 70 ta servis majmuasi barpo etiladi.
Yo‘l va suv tarmoqlari kabi infratuzilmaviy loyihalarda xalqaro moliya institutlari bilan yaqindan ishlash, xorijiy konsultantlarni jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 16 октября ознакомился с презентацией о проделанной работе в сфере дорожного хозяйства и приоритетных задачах на перспективу.
Автомобильные дороги - кровеносная артерия экономики. Поэтому в нашей стране уделяется особое внимание этой сфере, растут масштабы и качество работ. В частности, если в 2009–2016 годах за 9 триллионов сумов было построено более тысячи километров и отремонтировано 20 тысяч километров дорог, то за последние восемь лет эти показатели выросли в 6 раз. На эту сферу было выделено 58 триллионов сумов, построено 2 тысячи километров дорог, отремонтировано 100 тысяч километров.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2023 года система дорожного хозяйства была усовершенствована. В частности, четко определены ответственные за проектирование, строительство и эксплуатацию, разделены функции заказчика и подрядчика.
Усилилось внимание к научно обоснованному строительству дорог с применением современных подходов. Например, автодорожники отказались от типовых шаблонов проектной документации и перешли к методу, учитывающему геологические и экологические особенности каждого региона. Закуплено 1 тысяча 700 единиц специальной техники, повышен уровень оснащенности предприятий дорожного хозяйства. Внедрены новые виды асфальтобетонных и цементобетонных покрытий.
В результате в сфере наблюдаются качественные изменения. Срок эксплуатации вновь построенных дорог составляет 15–20 лет. Их состояние проверяется по 42 видам показателей. Техника, приобретенная за счет грантовых средств Всемирного банка, позволяет оценивать физические свойства дорожного покрытия и проверять состояние подземных коммуникационных сетей без разрушения покрытия.
Благоустройство улиц является частью программы "Яшил макон" и, в целом, частью нашей культуры. Каждый сезон по обеим сторонам улиц высаживаются саженцы. Также введена практика сдачи в аренду земельных участков вдоль дорог для ухода за деревьями.
На презентации была представлена информация о проектах и планах в данной сфере.
Согласно анализу Организации Объединенных Наций, качественные дороги будут способствовать росту экономики Узбекистана как минимум на 2 процента. В настоящее время совместно с международными финансовыми организациями реализуется 6 проектов по реконструкции 729 километров дорог. В частности, в ближайшие дни будет сдан в эксплуатацию участок дороги протяженностью 240 километров по маршруту Кунград-Бейнеу. Также будут реконструированы отдельные участки дорог Гулистан - Андижан, Душанбе - Термез, Бухара - Туркменбаши, Ургенч - Хазарасп.
К работе в этой сфере также активно привлекаются представители частного сектора. Эксплуатация 260 километров дорог в регионах передана предпринимателям на основе аутсорсинга. В рамках проекта Азиатского банка развития достигнута договоренность о том, что в строительстве 841 километра дорог впервые будут участвовать исключительно местные подрядчики.
Глава государства обозначил важные задачи в данной сфере.
- Учитывая географическое положение Узбекистана, значение международных дорог для внешней торговли очень велико. Поэтому наши международные дороги общей протяженностью 4 тысячи километров, соединяющие Андижан с Кунградом, Термез с Ташкентом, должны отвечать самым высоким требованиям, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечена необходимость ускорения проектов платных дорог между Ташкентом-Самаркандом и Ташкентом-Андижаном, строительства их на участках с высоким уровнем трафика. При этом будет законодательно закреплено обязательное наличие альтернативной бесплатной дороги.
На сегодняшний день 4700 путепроводов нуждаются в ремонте. Поставлена задача разработать трехлетнюю программу по их реконструкции.
В регионах развивается придорожная инфраструктура, организуются торговля и оказание услуг. Как было отмечено на презентации, на международных автомагистралях протяженностью около 4 тысяч километров будет построено дополнительно 70 сервисных комплексов.
Даны указания по тесному взаимодействию с международными финансовыми институтами привлечению зарубежных консультантов в проекты дорожной и водной инфраструктуры.