Toshkent shahrida 18 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining saylovdan keyingi birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Majlisni Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizomxo‘jayev ochdi.
O‘zbekiston Respublikasining davlat madhiyasi yangradi.
Birinchi majlisning Muvaqqat kotibiyati, Sanoq komissiyasi hamda Ovozlarni hisoblash elektron tizimidan foydalanishni nazorat qiluvchi muvaqqat guruh saylab olindi va kun tartibi tasdiqlandi. Markaziy saylov komissiyasi raisi Qonunchilik palatasiga bo‘lib o‘tgan saylov yakunlari to‘g‘risida axborot berdi.
Siyosiy partiyalar vakillari kengashi taklifiga binoan, deputatlar yashirin ovoz berish yo‘li bilan Nuriddin Ismoilovni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri etib sayladilar.
Shundan so‘ng majlisga raislik qilish vakolati Spikerga o‘tdi. Spikerning o‘rinbosarlari ham saylandi. Beshta siyosiy partiyaning fraksiyalari ro‘yxatga olindi, ularning kelishilgan takliflariga muvofiq Qonunchilik palatasida o‘nta qo‘mita tuzildi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ma’ruza qildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining boshida deputatlarni saylangani bilan tabriklab, bu xalqimizning yuksak ishonchi va hurmati ifodasi ekanini ta’kidladi.
Bu yilgi parlament saylovi yangilangan Konstitutsiyamizga muvofiq o‘tkazilgan ilk saylov sifatida tarixga kirgani alohida qayd etildi. Shuningdek, bu jarayon birinchi marta aralash saylov tizimida o‘tdi.
Saylovlar natijasida Qonunchilik palatasiga 150 nafar deputat saylandi. Ularning 57 nafari ayollar, 11 nafari 35 yoshgacha bo‘lgan yigit-qizlar bo‘ldi. Umuman, bu yil quyi palata tarkibi qariyb 60 foizga yangilandi.
Palataning so‘nggi besh yildagi faoliyatiga baho berildi. Bu davrda mamlakatimiz Konstitutsiyasi yangilandi. 130 dan ortiq yangi va yaxlit qonunlar qabul qilindi. Bu – oldingi davrga nisbatan 1,5 karra ko‘p.
Prezident parlament e’tiboridan chetda qolgan masalalarga ham to‘xtalib o‘tdi. Masalan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlaydigan va aniq ijro mexanizmlariga ega qonunlar ulushi kamligicha qolmoqda. Parlament va deputatlik nazorati kuchidan to‘la foydalanilmayapti. Deputatlarning saylov okrugidagi faoliyati asosan uchrashuvlar tashkil etish, shikoyat va savollarga rasmiy javob berish bilan cheklanib qolmoqda.
Davlatimiz rahbari Qonunchilik palatasi oldidagi yangi vazifalar haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Xususan, fuqarolik jamiyati institutlari bilan muloqotni kuchaytirish maqsadida har bir qo‘mita qoshida ularning vakillaridan iborat jamoatchilik kengashlari tuzish taklif etildi.
Parlament qo‘mitalari vazirliklar bilan ishlashda faqat nazorat va talab etish emas, balki ular bilan yaqindan hamkorlik qilishi muhim. Partiyaviy va fraksiyaviy intizomni mustahkamlash masalasi ham asosiy e’tiborda bo‘lishi kerak.
Prezident qonun ijodkorligi, avvalo, jamiyatdagi dolzarb masalalar yechimiga qaratilishi kerakligini ta’kidlab, qator qonunchilik tashabbuslarini ilgari surdi. Jumladan, eskirgan uylar o‘rnida zamonaviy turar joylar qurish, fuqarolarning uy-joy qurilishiga yo‘naltirgan mablag‘larini kafolatli himoya qilish, xususiy ta’lim va elektr energetikasi sohasida investorlarni qo‘llab-quvvatlash, majburiy tibbiy sug‘urta va sun’iy intellektni qo‘llash, franchayzing, kapital bozori, “startap”lar sohasidagi munosabatlarning qonuniy asoslarini yaratish vazifasi qo‘yildi.
G‘oyalar kurashini jonlantirish uchun parlamentdagi muxolifatga kafolatlangan huquqlari sonini 3 tadan 6 taga oshirish, 1 nafar qo‘mita raisi va 2 nafar qo‘mita raisi o‘rinbosari lavozimlarini kafolatli egallash, har chorakda “Hukumat soati” va parlament so‘rovi doirasida kamida bittadan masala kiritish kabi qo‘shimcha huquqlar berish taklif qilindi.
Parlament nazoratida keng ko‘lamli, sifatli nazorat tizimiga o‘tish zarurligi ta’kidlandi. Xususan, yangilangan Konstitutsiyamizga ko‘ra, Davlat byudjeti ijrosi ustidan nazoratni amalga oshirish Qonunchilik palatasining mutlaq vakolatiga kiradi. Shu bois palataning bu boradagi ishini yanada kuchaytirish, jumladan, Hukumatning davlat byudjetiga doir barcha hisobotlarini palataga faqat Byudjet kodeksida belgilangan audit xulosasi bilan birgalikda kiritish amaliyotiga o‘tish kerakligi aytildi.
Davlatimiz rahbari investitsiya dasturlarini tayyorlashda deputatlar ham ishtirok etadigan, ularning fikri inobatga olinadigan tizim yaratish zarurligini ta’kidladi. Bundan tashqari, hududlarning moliyaviy imkoniyatlarini oshirish maqsadida kelgusi yildan yer, mol-mulk va aylanma soliqlarini to‘liq, daromad solig‘ining esa kamida 50 foizini tuman va shaharning o‘zida qoldirish taklif etildi.
Fuqarolarning tashabbuslarini faol qo‘llab-quvvatlash maqsadida Qonunchilik palatasi huzurida Jamoaviy tashabbuslar bo‘yicha parlament komissiyasi tashkil etish haqida fikr bildirildi.
Parlament diplomatiyasi – davlatimiz tashqi siyosatida muhim vosita. Bunday aloqalarni yanada rivojlantirish maqsadida quyi palatada qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti bitimlariga uyg‘unlashtirish, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini kamaytirish va “yashil” iqtisodiyotga o‘tishni tezlashtirish masalalari bo‘yicha parlament komissiyalari tashkil etish taklifi ilgari surildi.
Prezidentimiz o‘ttiz yetti milliondan ortiq aholiga ega O‘zbekistondek katta davlatning parlamenti a’zosi bo‘lish ulkan sharaf ekanini ta’kidladi.
– Deputat bu xalq xizmatchisi, barchaga o‘rnak bo‘ladigan, siyosiy bilimi va ongi yuksak, o‘z Vatanini chin dildan sevadigan insondir. Oila, mahalla va butun jamiyatda tinchlik, mehr-oqibat va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, xalqaro maydonda O‘zbekiston manfaatlarini qat’iy himoya qilishda xalqimiz, barchamiz avvalo sizlarga tayanamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Majlisda siyosiy partiyalar fraksiya rahbarlari va deputatlar so‘zga chiqdi. Prezidentimiz fikrlarni qo‘llab-quvvatlab, deputatlarni jonkuyar va xalqparvar bo‘lishga undadi.
– Siz joylardagi odamlarning vakili, xalqning ovozisizlar. Buyuk xalqimiz bildirgan ishonchga munosib bo‘lishingiz kerak. Har bir masalaga yondashuvda, qonunlar ishlab chiqishda uzoq-yaqin tumanlardagi insonlarni ko‘z oldingizga keltirib, faqat bugunni emas, kelajak avlodlarni ham o‘ylab ish tutsangiz, elimiz sizdan rozi bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.

Президент принял участие в заседании Законодательной палаты
18 ноября в Ташкенте состоялось первое после выборов заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В нем принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Заседание открыл председатель Центральной избирательной комиссии Зайниддин Низамходжаев.
Прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
Были избраны Временный секретариат первого заседания, Счетная комиссия и временная группа по контролю использования электронной системы подсчета голосов. Утверждена повестка дня. Председатель ЦИК представил информацию о результатах выборов в Законодательную палату.
По предложению Совета представителей политических партий депутаты тайным голосованием избрали Нуриддина Исмоилова на должность Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Затем председательство на заседании перешло к Спикеру. Были избраны заместители Спикера. Зарегистрированы фракции пяти политических партий. В соответствии с их согласованными предложениями были созданы десять комитетов Законодательной палаты.
На заседании выступил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
В начале своего выступления глава государства поздравил депутатов с избранием, подчеркнув, что это воплощение высокого доверия и уважения нашего народа.
Особо отмечено, что нынешние парламентские выборы вошли в историю как первые, проведённые в соответствии с обновлённой Конституцией. Этот процесс впервые прошёл по смешанной избирательной системе.
По итогам выборов в Законодательную палату было избрано 150 депутатов. Среди них 57 женщин и 11 молодых людей до 35 лет. В целом состав нижней палаты обновился почти на 60 процентов.
Была затронута деятельность палаты за последние пять лет. За этот период обновлена Конституция, принято более 130 новых законов, что в 1,5 раза больше по сравнению с предыдущим периодом.
Президент обратил внимание и на вопросы, оставшиеся вне парламентского поля зрения. Например, доля законов с прямым действием и чёткими механизмами исполнения остаётся низкой. Парламентский и депутатский контроль пока недостаточно эффективны. Деятельность депутатов в избирательных округах в основном ограничивается организацией встреч, ответами на жалобы и вопросы.
Глава государства изложил свое видение новых задач, стоящих перед Законодательной палатой.
В частности, предложено создать общественные советы при каждом комитете с участием представителей гражданского общества для укрепления диалога.
В работе парламентских комитетов важно наладить не только контроль и требования, но и тесное сотрудничество с министерствами. Также необходимо усилить партийную и фракционную дисциплину.
Президент подчеркнул, что законотворчество, прежде всего, должно быть направлено на решение актуальных проблем общества, и выдвинул ряд законодательных инициатив. Среди них – строительство современных жилых домов на месте устаревших, гарантия защиты средств граждан, направленных на строительство жилья, поддержка частного образования и инвесторов в сфере энергетики, внедрение обязательного медицинского страхования, создание правовых основ для франчайзинга, рынка капитала и стартапов, отношений, возникающих в сфере применения искусственного интеллекта.
Для активизации оппозиции предложено увеличить количество гарантированных прав парламентской оппозиции с 3 до 6, в том числе предоставить ей должности одного председателя комитета и двух заместителей председателей комитетов, а также дополнительные права на внесение вопросов в рамках "правительственного часа" и парламентских запросов.
Особое внимание было уделено необходимости перехода на систему широкого, качественного парламентского контроля. В частности, в соответствии с обновленной Конституцией, контроль над исполнением Государственного бюджета является исключительной компетенцией Законодательной палаты. В этой связи необходимо усилить работу палаты в этом направлении, включая внедрение практики представления всех отчётов Правительства по Государственному бюджету в палату только вместе с аудиторским заключением, предусмотренным Бюджетным кодексом.
Глава государства подчеркнул важность создания системы, в которой депутаты будут участвовать в подготовке инвестиционных программ и их мнения будут учитываться. Кроме того, предложено увеличить финансовые возможности регионов, оставляя с 2025 года на местах всего объема поступлений от налогов на землю, имущество и оборот, а также 50 процентов поступлений от подоходного налога.
Для активной поддержки инициатив граждан предложено создать при Законодательной палате Парламентскую комиссию по коллективным инициативам.
Парламентская дипломатия – важный инструмент внешней политики государства. С целью дальнейшего развития таких связей предложено создать в нижней палате парламентские комиссии по вопросам гармонизации законодательства с соглашениями Всемирной торговой организации, смягчения последствий изменения климата и ускорения перехода к "зелёной" экономике.
Президент подчеркнул, что быть членом парламента такой большой страны, как Узбекистан с населением более 37 миллионов человек – это великая честь.
– Депутат – это слуга народа, образец для всех, человек с высоким уровнем политической культуры и знаний, искренне любящий свою Родину. В укреплении мира, взаимопонимания и согласия в семье, махалле и обществе, в воспитании молодёжи в духе патриотизма, в отстаивании интересов Узбекистана на международной арене наш народ, мы все, прежде всего, полагаемся на вас, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На заседании выступили руководители фракций политических партий и депутаты. Президент поддержал их мнения, призвал депутатов трудиться еще усерднее и быть еще ближе к народу.
– Голос депутата – это голос народа. Если вы при рассмотрении каждого вопроса, касающегося судьбы страны, прежде всего будете видеть перед собой наш трудолюбивый, великодушный и благородный народ, будете действовать, думая не только о сегодняшнем дне, но и о мире и счастье будущих поколений, то и наш народ будет доволен вами, - сказал глава государства.
По итогам рассмотрения вопросов на повестке дня были приняты решения Законодательной палаты Олий Мажлиса.