Poytaxtimizda “Bandlik va ijtimoiy himoyani uyg‘unlashtirish orqali O‘zbekistonda ijtimoiy adolat tamoyillarini mustahkamlash” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi, Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha Milliy komissiya raisi Tanzila Narbayeva, Xalqaro mehnat tashkiloti bosh direktori Jilber Ungbo, vazirlik va idoralar, NNT, diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
So‘zga chiqqanlar so‘nggi yillarda davlatimiz rahbari boshchiligida O‘zbekistonda fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, odam savdosiga qarshi kurashish, undan jabrlanganlarni har tomonlama himoya qilish, majburiy mehnatning oldini olish va unga to‘liq barham berishning tashkiliy, huquqiy asoslarini mustahkamlash, bu borada davlat va nodavlat tashkilotlarning faoliyatini muvofiqlashtirish, shuningdek, mazkur yo‘nalishlarda faoliyat yuritayotgan xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlarga to‘xtalib o‘tdi.
Bu borada T.Narbayeva konferensiya ijtimoiy adolatni mustahkamlash, aholi bandligi va ijtimoiy himoyasini taʼminlash, inson huquqlari institutini mustahkamlash, tengsizlik va kambag‘allikni qisqartirish, ularning oldini olish sohasidagi siyosatni takomillashtirish yo‘lidagi dastlabki qadam ekanligini alohida taʼkidladi.
Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) bosh direktori Jilber Ungbo O‘zbekiston majburiy mehnat va bolalar mehnatiga barham berish bo‘yicha katta yutuqlarga erishganini, bu borada XMT va boshqa davlatlar uchun namuna bo‘lganini alohida taʼkidladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev boshlagan va ijtimoiy hamkorlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan islohotlarning keng qamrovli ekaniga urg‘u berdi.
Qayd etilganidek, yurtimizda majburiy va bolalar mehnatiga to‘liq barham berildi. Munosib mehnat standartlarini joriy etishga kirishildi. Natijada, o‘zbek paxtasiga qo‘yilgan boykot bekor qilindi.
Bundan tashqari, xorijda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining huquqiy himoyasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi.
Tadbirda inson huquqlarini himoya qilish, munosib ish o‘rinlari yaratish, aholi bandligini taʼminlash, ijtimoiy himoyani mustahkamlash “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining ajralmas qismi ekanligi aytib o‘tildi.
Shuningdek, O‘zbekistonning bandlikni taʼminlash borasidagi ishlariga ham eʼtibor qaratilib, keyingi yillarda ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida mamlakatimizda ishsizlik darajasi 2020-yildagi 10,5% dan 2024-yilda 6,8 % ga tushdi.
Kambag‘allik darajasi esa 2021-yildagi 17 %dan 2023-yil so‘nggiga kelib 11%ga tushdi.
Bugungi kunda O‘zbekiston ijtimoiy adolat va munosib mehnat tamoyillarini joriy qilish yo‘lidan dadil bormoqda. O‘zbekiston tomonidan Xalqaro mehnat tashkilotining 144-sonli Konvensiyasi ratifikatsiya qilingach, 2019-yilda O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamda Ish beruvchilar respublika Konfederatsiyasi vakillaridan iborat Ijtimoiy-mehnat masalalari bo‘yicha Respublika uch tomonlama komissiyasi tashkil etildi.
Anjuman doirasida “Mehnat meʼyorlari va huquqlarining bugungi kundagi holati”, “Yashil iqtisodga o‘tish uchun munosib mehnat ish o‘rinlarini moliyalashtirish” va boshqa mavzulardagi panel sessiyalar ham o‘tkazildi.

В столице прошла международная конференция на тему «Укрепление принципов социальной справедливости в Узбекистане путем координации занятости и социальной защиты».
В нем приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и вопросам достойного труда Танзила Нарбаева, генеральный директор Международной организации труда Жильбер Унгбо, представители министерств и ведомств, ННО, дипломатического корпуса.
Выступившие особо отметили работу, проводимую в последние годы под руководством главы нашего государства по укреплению организационных, правовых основ защиты прав, свобод и законных интересов граждан в Узбекистане, противодействию торговле людьми, всесторонней защите ее жертв, предотвращению принудительного труда и его полной ликвидации, а также развитию сотрудничества с международными организациями, осуществляющими деятельность в этих направлениях.
В этой связи Т.Нарбаева особо подчеркнула, что конференция является первым шагом на пути укрепления социальной справедливости и совершенствования политики в области занятости, социальной защиты, укрепления института прав человека, сокращению и недопущению неравенства и бедности.
Генеральный директор Международной организации труда (МОТ) Жильбер Унгбо особо подчеркнул, что Узбекистан добился больших успехов в деле искоренения принудительного труда и детского труда, став в этом отношении примером для МОТ и других государств, реформы, инициированные Президентом Шавкатом Мирзиёевым и поддерживаемые социальными партнерами, являются всеобъемлющими.
Отмечалось, что в нашей стране полностью искоренен принудительный и детский труд, начато внедрение соответствующих стандартов достойного труда. В результате был отменен бойкот узбекского хлопка.
Кроме того, правовая защита граждан Республики Узбекистан, временно работающих за рубежом, поднята на уровень государственной политики.
В ходе мероприятия отмечалось, что защита прав человека, создание достойных рабочих мест, обеспечение занятости населения, усиление социальной защиты являются неотъемлемой частью Стратегии «Узбекистан – 2030».
Также уделено внимание усилиям Узбекистана по обеспечению занятости. В результате принятых мер в последние годы уровень безработицы в нашей стране снизился с 10,5% в 2020 году до 6,8% в 2024 году.
Уровень бедности снизился с 17% в 2021 году до 11% к концу 2023 года.
Сегодня Узбекистан смело продвигается по пути внедрения принципов социальной справедливости и достойного труда. После ратификации Узбекистаном Конвенции № 144 Международной организации труда в 2019 году была создана Республиканская трехсторонняя комиссия по социально-трудовым вопросам, в состав которой вошли представители Федерации профсоюзов Узбекистана, Министерства по сокращению бедности и занятости, а также Республиканской конфедерации работодателей.
В рамках конференции также проведены панельные сессии на темы «Современное состояние трудовых норм и прав», «Финансирование достойных рабочих мест для перехода к зеленой экономике» и другие темы.