Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 июль куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлиси ва "ШҲТ плюс" форматидаги учрашувда иштирок этиш учун Остона шаҳрига келди.
Остона халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни Қозоғистон Республикаси Бош вазири Олжас Бектенов ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Шу куни Остона шаҳрида ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Хитой Раисига Ўзбекистондаги ортга қайтмас ислоҳотларни қатъий қўллаб-қувватлаётгани ҳамда мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратаётгани учун самимий миннатдорлик билдирди.
Етакчилар кейинги йилларда икки томонлама ҳамкорликнинг барча йўналишларида улкан ютуқларга эришилганини таъкидладилар.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил январь ойида Хитойга давлат ташрифи чоғида эришилган келишувлар изчил амалга оширилаётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Ҳукуматлар, парламентлар, ташқи сиёсат ва тармоқ идоралари ўртасидаги алоқалар сезиларли даражада фаоллашди.
Йил якунига қадар Ташқи ишлар вазирлари стратегик мулоқотининг иккинчи йиғилишини Тошкент шаҳрида ўтказиш режалаштирилган. Яқин кунларда Хитой парламентининг юқори даражадаги делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи кутилмоқда.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик жадал ривожланмоқда.
Ўтган йили товар айирбошлаш ҳажми 14 миллиард долларга етди. Яқин истиқболда бу кўрсаткични 20 миллиард долларга етказиш имкониятлари қайд этилди.
Инвестиция лойиҳаларининг жорий портфели 50 миллиард доллардан ошган. Шу йил бошидан буён мамлакатимизда 3 миллиард доллардан зиёд Хитой сармояси ўзлаштирилиб, 500 дан ортиқ янги қўшма корхона ташкил этилди.
Инфратузилма, саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги ва "яшил" энергетика соҳаларида стратегик ҳамкорлик дастурларини қабул қилишни жадаллаштиришга келишиб олинди.
Яқинда Жиззах вилоятида Ўзбекистон – Хитой технопарки ишга туширилгани ва минтақамизда биринчи бўлиб "BYD" электромобиллари ишлаб чиқарила бошлангани мамнуният билан қайд этилди.
Хитойнинг етакчи молиявий тузилмалари билан ҳамкорлик кенгаймоқда. Хусусан, "Ипак йўли" жамғармаси билан инвестиция платформаси яратилди, Хитой Эксимбанки кўмагида пойтахтимизда Олимпия шаҳарчаси қурилиши якунланмоқда. Ушбу банкнинг Тошкент шаҳрида ҳудудий филиали очилиши кутилмоқда.
Ҳудудлараро алмашинувлар фаоллашгани юқори баҳоланди. Йил бошидан буён мамлакатимизнинг барча ҳудудлари раҳбарлари бир неча бор Хитойга ташриф буюрди, Шинжон-Уйғур автоном райони, Анхой, Цзянси, Цзянсу, Чжэцзян, Шандун, Шэнси ва Шанхай музофотлари делегациялари Ўзбекистонда бўлди. Пекин, Урумчи ва бошқа бир қатор шаҳарларда савдо уйлари очилди.
Келгуси йилда иккинчи Ҳудудлар форуми ўтказилиши белгилаб олинди.
Президентимиз ХХР Раисини камбағалликка қарши курашиш соҳасида амалий ҳамкорликни қўллаб-қувватлаётганини алоҳида таъкидлади. Бу муҳим йўналишда тажриба алмашиш бўйича узоқ муддатли дастур қабул қилиш таклифи билдирилди.
"Бир макон, бир йўл" ташаббуси доирасида транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш ва минтақани ривожлантиришда стратегик аҳамиятга эга бўлган Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўлини қуриш бўйича амалий ишларни тез фурсатда бошлаш муҳимлиги таъкидланди.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Ўзбекистон томонининг "ягона Хитой" сиёсатини қўллаб-қувватлаш ва "уч ёвуз куч"га қарши курашиш борасидаги позицияси ўзгармас экани тасдиқланди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, "Марказий Осиё – Хитой" формати ва бошқа халқаро ҳамда минтақавий тузилмалар доирасидаги яқин ҳамкорлик давом эттирилади.
Давлатимиз раҳбари ХХР етакчисига ШҲТга раислик даврида катта муваффақиятлар тилади.
Туризм, илм-фан, таълим, кадрлар тайёрлаш ва хитой тилини ўрганиш соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Яқинда Тошкентда Марказий Осиёдаги Конфуций институтлари форуми бўлиб ўтади. Мамлакатимизда ХХР олий ўқув юртлари филиалларини очиш, Хитойнинг профессионал таълим тизими – "Лу Бан устахонаси"ни кенг жорий этиш режалари белгиланди. Иккинчи Таълим форумини келгуси йилда ўтказиш таклифи билдирилди.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Президенти ХХР Раисини мамлакатимизга ташриф билан келишга таклиф этди.
Учрашув ҳар доимгидек ўзаро ишонч, очиқлик ва дўстлик руҳида ўтди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон билан Покистон ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини, энг аввало, савдо-иқтисодиёт, инвестиция ва транспорт-коммуникация соҳаларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Турли даражалардаги мулоқотлар фаол давом этаётгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва юк ташиш ҳажми, қўшма корхоналар сони ортмоқда.
Давлатимиз раҳбари Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим доирасида товар айирбошлаш ҳажмини ошириш учун қулай шароитларни шакллантириш борасидаги ишларни давом эттириш муҳимлигини таъкидлади.
Қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, фармацевтика, кимё ва бошқа тармоқларда лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутувчи 2025-2026 йилларга мўлжалланган Саноат кооперацияси дастурини қабул қилиш муҳим экани қайд этилди.
Жорий йилда Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши, бизнес форуми ва саноат кўргазмасини ўтказишга келишиб олинди.
Трансафғон темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга оширишда биргаликдаги саъй-ҳаракатлар зарурлиги таъкидланди.
Минтақавий кун тартибидаги масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
ШҲТнинг 4 июль куни бўлиб ўтадиган саммити кун тартибидан ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш ва фаолиятини такомиллаштиришнинг долзарб масалалари ўрин олган. Халқаро ва минтақавий ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари ҳам кўриб чиқилади.
Йиғилиш якунида Остона декларацияси ҳамда иқтисодиёт, хавфсизлик, экология, энергетика, туризм ва бошқа кўплаб йўналишларда шерикликни кенгайтириш бўйича ҳужжатлар қабул қилиниши режалаштирилган.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 июля прибыл в Астану для участия в очередном заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества и встрече в формате «ШОС плюс».
В международном аэропорту города Астаны высокого гостя встретили Премьер-министр Республики Казахстан Олжас Бектенов и другие официальные лица.
В этот день состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
В начале встречи глава нашего государства выразил искреннюю признательность Председателю Китая за решительную поддержку необратимых реформ в Узбекистане и особое внимание укреплению узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
Лидеры констатировали, что за последние годы совершен мощный прорыв по всем направлениям двустороннего взаимодействия.
С особым удовлетворением отмечено последовательное выполнение договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Китай в январе этого года.
Существенно активизировались контакты на уровне правительств, парламентов, внешнеполитических и отраслевых ведомств.
До конца года запланировано проведение второго заседания Стратегического диалога министров иностранных дел в городе Ташкенте. В ближайшее время ожидается визит высокой парламентской делегации Китая в Узбекистан.
Динамично развивается торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество.
В прошлом году товарооборот достиг 14 миллиардов долларов. Отмечены возможности по доведению этого показателя в ближайшей перспективе до 20 миллиардов долларов.
Текущий портфель инвестиционных проектов превышает 50 миллиардов долларов. С начала года в нашей стране освоено более 3 миллиардов долларов китайских инвестиций, создано свыше 500 совместных предприятий.
Достигнута договоренность об ускорении принятия программ стратегического сотрудничества в сфере инфраструктуры, промышленной кооперации, сельского хозяйства и «зеленой» энергетики.
С удовлетворением отмечен недавний запуск узбекско-китайского технопарка и первого в нашем регионе производства электромобилей «BYD» в Джизакской области.
Расширяется партнерство с ведущими китайскими финансовыми структурами. Так, с фондом «Шелковый путь» создана инвестиционная платформа, а при содействии Эксимбанка Китая завершается строительство Олимпийского городка в нашей столице. Ожидается открытие регионального филиала этого банка в городе Ташкенте.
Дана высокая оценка активизации межрегиональных обменов. С начала года главы всех регионов нашей страны неоднократно посетили Китай, в Узбекистане побывали делегации из Синьцзян-Уйгурского автономного района, провинций Аньхой, Цзянси, Цзянсу, Чжэцзян, Шаньдун, Шэньси и Шанхая. Открыты торговые дома в Пекине, Урумчи и ряде других городов.
Намечены планы по проведению в следующем году второго Форума регионов.
Президент нашей страны особо отметил поддержку Председателя КНР в вопросах практического взаимодействия в области борьбы с бедностью. Предложено принять долгосрочную программу по обмену опытом в этом важном направлении.
Подчеркнута важность скорейшего начала практических работ по строительству железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, имеющей стратегическое значение для укрепления транспортной взаимосвязанности и развития региона в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки. Подтверждена неизменная позиция узбекской стороны в вопросах поддержки политики «одного Китая» и борьбы с «тремя силами зла».
Будет продолжено тесное взаимодействие в рамках Организации Объединенных Наций, Шанхайской организации сотрудничества, формата «Центральная Азия – Китай» и других международных и региональных структур.
Глава нашего государства пожелал лидеру КНР больших успехов в период председательства в ШОС.
Указано на необходимость наращивания партнерства в области туризма, науки, образования, подготовки кадров и изучения китайского языка.
На днях в Ташкенте состоится Форум институтов Конфуция в Центральной Азии. Намечены планы по открытию в нашей стране филиалов вузов КНР, широкому внедрению китайской системы профессионального образования «Мастерская Лу Бань». Предложено провести второй Образовательный форум в следующем году.
В завершение переговоров Президент Узбекистана пригласил Председателя КНР посетить нашу страну с визитом.
Встреча прошла в традиционно доверительной, открытой и дружественной атмосфере.
Затем Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Шахбазом Шарифом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах.
С удовлетворением отмечены активные контакты на разных уровнях. Растут объемы взаимной торговли и грузоперевозок, количество совместных предприятий.
Глава нашего государства подчеркнул важность продолжения работы по формированию благоприятных условий для увеличения товарооборота в рамках Соглашения о преференциальной торговле.
Отмечена необходимость принятия совместной Программы промышленной кооперации на 2025–2026 годы, предусматривающей реализацию проектов в сельском хозяйстве, текстильной, фармацевтической, химической и других отраслях.
Достигнута договоренность о проведении в этом году очередного заседания Межправительственной комиссии, бизнес-форума и промышленной выставки.
Подчеркнута важность совместных усилий в деле практического продвижения проекта строительства Трансафганской железной дороги.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам региональной повестки.
В повестку дня саммита ШОС, который пройдет 4 июля, включены актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества в рамках организации и совершенствования ее деятельности. Будут рассмотрены важнейшие аспекты международного и регионального сотрудничества.
По итогам заседания планируется принятие Астанинской декларации и документов по расширению сотрудничества в сферах экономики, безопасности, экологии, энергетики, туризма и других направлениях.