Қува туманида 12 июль куни Фарғона вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қаратилган устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев ўсиб бораётган аҳоли талабини таъминлаш учун иқтисодиётни изчил ривожлантириш зарурлигини таъкидлади.
– Фарғона катта вилоят. Ҳозирги кунда аҳоли 4 миллиондан ошди. Бундай ўсиш билан 2030 йилга бориб 5 миллионга етади. Бу айтишга осон. Лекин бу рақам ортида қанча масъулият ва жавобгарлик бор. Ҳар йили янги боғча ва мактаблар, уйлар қуриш, юз минглаб иш ўринлари яратиш зарур. Шунинг учун ҳозирги таҳликали замонда қандай қилиб иқтисодиётимизни барқарор қиламиз, деган савол ҳаммамизни қийнаши керак, – деди Президент.
Сўнгги етти йилда вилоятда катта ўзгаришлар бўлди. Йўл, сув, ер, уй-жой, таълим ва тиббиёт инфратузилмаси яхшиланди. Киритилган инвестициялар ҳажми 3 карра ўсди. Товар айланмаси 10 миллион доллардан ошган 122 та корхона пайдо бўлди.
Экспорт ҳам ошаяпти. Бу кўрсаткич ўтган йили 722 миллион долларни ташкил этди. Фарғоналик корхоналар 60 та янги бозорга кириб борди.
Лекин 19 та корхонада қувватлар пасайган. 3 та лойиҳани ишга тушириш кечиккан. 6 минг 700 та корхонада иш ўринлари камайган. Ўтган йили экспорт қилган 135 та корхона бу йил ҳали четга маҳсулот сотмаган.
Вилоят саноат ўсиши бўйича республикада энг охирги ўринда. Шунча шароит бўла туриб, Фарғонада ўтган йили бор-йўғи 220 миллион долларлик мева-сабзавот экспорт бўлган. Атиги 30 фоиз ип калава қайта ишланмоқда.
Рўйхатга олинган 545 та тадбиркор ҳисобрақам очмаган, мингдан ошиғи банк орқали айланма қилмаган. Шу боис ишчилар тўлаётган даромад солиғининг ярмини туман бюджетида қолдириш масаласи қўйилди. Бу орқали туманда манфаат кўпайиши, тадбиркорларни “соядан” чиқариши айтилди.
Мамлакатимизда камбағалликни қисқартириш бўйича кўп ишлар қилинди. Ишсиз ва муҳтожларга банк-молия орқали кўмаклашиш йўлга қўйилди. Энди янгича ёндашувга эҳтиёж сезилаяпти.
Давлатимиз раҳбари буни Боғдод тумани мисолида таҳлил қилиб, тизим такомиллаштирилишини айтди.
– Камбағал деб қанча нафақа тўлаганимиз билан, иш топиб бермасак, яна ижтимоий ёрдамга қайта-қайта келаверади, боқимандалик кучайиб бораверади. Шу боис энди камбағалликни қисқартириш ва ижтимоий ҳимоя бир тизимда бўлади. Буни республикада Ижтимоий ҳимоя агентлиги бошқаради, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда вилоят иқтисодиётини ривожлантириш бўйича устувор вазифалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Президентининг 10 июлдаги қарорига кўра, “Қўқон” эркин иқтисодий зонасининг ҳудуди Қувасой шаҳрининг Пакана, Кокилон ва Сўфон маҳаллаларидаги 210 гектарга кенгайтирилди. У ерда 2026 йил охиригача камида 1 миллиард АҚШ доллари миқдоридаги инвестициялар ўзлаштирилиши, 11 мингдан ортиқ иш ўрни яратилиши, йилига 965 миллион долларлик маҳсулот ишлаб чиқарилиши белгиланган. Мутасаддиларнинг бу борадаги вазифалари яна бир кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, Хитой тажрибаси асосида 19 та туман-шаҳарнинг ҳар бири саноатнинг аниқ йўналишига ихтисослаштирилиб, саноат зоналари ташкил қилинади.
Юқори қўшилган қиймат яратиш ва иш ўринларини кўпайтириш шарти билан қўшимча 1 минг 210 гектар ер ажратилади. Бунинг учун вилоят ҳокимлиги ҳузурида дирекция ташкил қилиниб, ушбу ерлар унинг ихтиёрига берилади. Маҳаллий тадбиркорлар саноат зоналаридаги биноларни ижарага ёки муддатли сотиб олиши мумкин бўлади.
Саноатни туман ва маҳаллага тушириш учун инфратузилма харажатларига 50 миллион доллар ссуда ажратилади. 161 та йирик маҳаллада ҳам 4-5 қаватли саноат марказлари ташкил қилинади.
Давлатимиз раҳбари Фарғонада саноатга катта туртки берадиган лойиҳаларни кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
Хусусан, энергетика, нефт-газ ва кимё соҳаларида 2 миллиард долларлик лойиҳа қилинади. 700 миллион долларлик инвестиция ҳисобидан 230 турдаги янги қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ташкил этилади.
Электр техникаси саноатида 420 миллион долларлик, автомобилсозликда 500 миллион долларлик лойиҳалар амалга оширилади. Жумладан, Қувасойда электромобилни зарядлаш станцияси ҳамда қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқариш режалаштирилган. Тўқимачилик тармоғида 300 миллион долларлик лойиҳа орқали ип-калавани қайта ишлашни 60 фоизга олиб чиқиш мўлжалланган.
Қишлоқ хўжалиги соҳаси таҳлил қилинар экан, сўнгги уч йилда 110 минг аҳолига деҳқончилик қилиш учун 25 минг гектардан зиёд ер ажратилгани қайд этилди. Бу ерларда уч мартагача ҳосил олиш муҳимлиги айтилди.
Фарғона туманида 200 гектарда саноат усулида Италия ва Польшанинг серҳосил малина навларини экилади. Қўштепа ва Ёзёвонда юқори ҳосилдор бодом, шафтоли, гилос ва олхўри боғлари барпо этилади. Йирик боғбонларнинг ерида музлаткичли омборлар ташкил қилинади.
Боғбон-тадбиркорлар учун қатор янгиликлар эълон қилинди. Мева-сабзавотни сақлаш, саралаш ва қайта ишлаш лойиҳаларига хорижий валютада олинган кредитларнинг 6 фоизгача қисми қоплаб берилади. Қувасой шаҳридаги 616 та фермернинг оғирини енгил қилиш учун ер солиғи ярмига камайтирилади.
Фарғонада туризм салоҳияти ҳам катта. Сайёҳларга қулайлик яратиш учун Шоҳимардон ва Ёрдон қишлоқларига вертолёт парвозини йўлга қўйиш, “Водил” ва “Оқ-қия” постларига халқаро мақом бериш масаласи кўриб чиқилди. Мутасаддиларга ушбу қишлоқлар ва Водил шаҳарчасининг мастер-режасини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Фарғона туманини туристик рекреацион зона қилиш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда Қува туманида қишлоқ хўжалиги, ҳунармандчилик ва хизматларни ривожлантириш, Қўқон ва Марғилон шаҳарларида кўп қаватли уйлар, саноат корхоналари, маданият ва туризм масканлари барпо этиш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Ёш авлод қалби ва онгига она юртга муҳаббат ва садоқат, бугунги тинч-осойишта ҳаётимизни қадрига етиш ва шукроналик туйғуларини чуқур сингдириш ишларини янги босқичга кўтариш мақсадида Қўқон ва Марғилонда нуронийлар, имом-хатиблар, маҳалла фаолларидан иборат Оқсоқоллар кенгаши ва ота-оналар гуруҳларини тузиш таклифи илгари сурилди.
Йиғилганлар ушбу таклифни қўллаб-қувватлаб, тарбияси оғир ёшларни тўғри йўлга солиш, адашган, мураккаб вазиятга тушиб қолган ёшларга ўз ўринини топишида ёрдам бериш, уларни маърифатга чорлаш, маънавиятини юксалтириш бўйича тажриба яратилса, бу бутун республикага намуна бўлишига ишонч билдирди.
Умуман, вилоят ҳокими ва ўринбосарлари, шаҳар ва туман раҳбарлари масъулиятини ошириб, йил якунига қадар асосий капиталга 2,1 миллиард доллар қўшиш, 400 минг одамни банд қилиш, 80 минг оилани камбағалликдан чиқариш бўйича халқ олдида кафолат берди. Вилоят кенгаши депутатлари комиссия тузиб, буни назоратга олади.
Банк ва ҳудудий филиаллар бошлиқлари ишлаб чиқариш, хизматлар, бандлик дастурларини молиялаштириш режалари бўйича ҳисобот берди.

В Кувинском районе 12 июля состоялось совещание по приоритетным задачам социально-экономического развития Ферганской области.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость последовательного развития экономики для удовлетворения растущих потребностей населения.
- Фергана большая область. В настоящее время население превышает 4 миллиона человек. При таком росте к 2030 году достигнет 5 миллионов. Это легко сказать. Но сколько ответственности стоит за этой цифрой. Ежегодно необходимо строить новые детские сады и школы, дома, создавать сотни тысяч рабочих мест. Поэтому вопрос о том, как стабильно развивать нашу экономику в нынешнее тревожное время, должен беспокоить всех нас, - сказал Президент.
За последние семь лет в области произошли большие изменения. Улучшилась дорожная, водная, земельная, жилищная, образовательная и медицинская инфраструктура. Объем вложенных инвестиций вырос в 3 раза. Появилось 122 предприятия с оборотом более 10 миллионов долларов.
Растет и экспорт. В прошлом году этот показатель составил 722 миллиона долларов. Ферганские предприятия вышли на 60 новых рынков.
Однако мощности на 19 предприятиях снизились. Запуск 3 проектов запаздывает. На 6,7 тысячи предприятий сократились рабочие места. 135 предприятий, экспортировавших в прошлом году, в этом году еще не реализовали продукцию за рубеж.
Область занимает последнее место в республике по росту промышленности. При наличии достаточных условий в прошлом году Фергана экспортировала плодоовощную продукцию на 220 миллионов долларов. Перерабатывается лишь 30 процентов пряжи.
545 зарегистрированных предпринимателей не открыли счета, более тысячи не проводили свой оборот через банки. В связи с этим поручено рассмотреть вопрос оставления в районном бюджете половины подоходного налога с физических лиц. Отмечалось, что это повысит заинтересованность района и выведет предпринимателей из тени.
В нашей стране проделана большая работа по сокращению бедности. Налажены банковско-финансовые инструменты помощи безработным и нуждающимся. Теперь ощущается потребность в новом подходе.
Глава государства проанализировал это на примере Багдадского района и отметил, что система будет усовершенствована.
- Сколько бы пособий мы ни выплачивали малообеспеченным, если мы не найдем им работу, они снова и снова будут приходить за социальной помощью. Поэтому сокращение бедности и социальная защита теперь будут в одной системе. Это будет осуществляться Агентством социальной защиты, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании обсуждены приоритетные задачи по развитию экономики области.
Согласно постановлению Президента Узбекистана от 10 июля территория свободной экономической зоны "Коканд" была расширена на 210 гектаров за счет махаллей Пакана, Кокилон и Суфон города Кувасая. До конца 2026 года здесь намечено освоить инвестиции в размере не менее 1 миллиарда долларов США, создать более 11 тысяч рабочих мест, производить продукцию на 965 миллионов долларов в год. Обозначены задачи ответственных лиц в этом направлении.
Также в каждом из 19 районов и городов на основе китайского опыта будут созданы промышленные зоны, специализирующиеся на конкретных направлениях промышленности.
В целях производства продукции с высокой добавленной стоимостью и увеличения количества рабочих мест государство готово выделить еще 1 210 гектаров земли. Для этого при областном хокимияте будет создана дирекция, в распоряжение которой будут переданы эти земли. Местные предприниматели смогут арендовать или приобретать помещения в промышленных зонах.
Для развития промышленности в районах и махаллях будет выделено 50 миллионов долларов на инфраструктурные расходы. В 161 крупной махалле также будут организованы 4-5-этажные промышленные центры.
Глава государства подчеркнул необходимость увеличения числа проектов, способных придать
большой импульс промышленности Ферганы.
В частности, будут реализованы проекты на 2 миллиарда долларов в энергетической, нефтегазовой и химической отраслях. За счет инвестиций в размере 700 миллионов долларов будет налажено производство 230 видов новых строительных материалов.
В электротехнической промышленности будут реализованы проекты на 420 миллионов долларов, в автомобилестроении - на 500 миллионов долларов. В частности, в Кувасае планируется построить предприятие по выпуску зарядных станций для электромобилей, а также наладить производство сельскохозяйственной техники. В текстильной отрасли планируется довести переработку пряжи до 60 процентов за счет реализации проекта стоимостью 300 миллионов долларов.
Касаясь сферы сельского хозяйства, отмечалось, что за последние три года 110 тысячам жителей было выделено более 25 тысяч гектаров земли. Указано на важность получения на этих землях до трех урожаев в год.
В Ферганском районе на 200 гектарах будут промышленным способом выращиваться высокоурожайные сорта малины из Италии и Польши. В Куштепе и Язъяване будут созданы высокоурожайные миндальные, персиковые, черешневые и сливовые сады. На землях крупных садоводов будут организованы холодильные склады.
Объявлен ряд льгот для садоводов-предпринимателей. Им будут компенсироваться до 6 процентов кредитов, полученных в иностранной валюте на проекты по хранению, сортировке и переработке плодоовощной продукции. Чтобы облегчить деятельность 616 фермеров в городе Кувасае, земельный налог будет снижен наполовину.
В Фергане также имеется большой туристический потенциал. Рассмотрены вопросы организации полетов вертолетов в села Шахимардан и Ёрдон, присвоения международного статуса постам "Вуадиль" и "Оккия". Ответственным лицам поручено разработать мастер-план этих сел и поселка Вуадиль. Поручено превратить Ферганский район в туристическую рекреационную зону.
На совещании отдельно затронуты вопросы развития сельского хозяйства, ремесленничества и услуг в Кувинском районе, строительства многоэтажных домов, промышленных предприятий, объектов культуры и туризма в Коканде и Маргилане.
В целях поднятия на новый уровень работы по утверждению в сердцах и сознании молодого поколения любви и преданности Родине, ценности нынешней мирной и спокойной жизни, чувства благодарности предложено создать в Коканде и Маргилане Совет старейшин и родительские группы из числа представителей старшего поколения, имам-хатибов, активистов махаллей.
Собравшиеся поддержали это предложение и выразили уверенность: если будет создан опыт по наставлению молодежи с трудным воспитанием, оказанию помощи сошедшим с правильного пути, попавшим в сложную ситуацию молодым людям в поисках своего места, просвещению и повышению духовности, это станет примером для всей республики.
В целом хоким области и его заместители, руководители городов и районов заверили, что повысят свою ответственность и приложат все усилия для роста основного капитала на 2,1 миллиарда долларов, обеспечения занятости 400 тысяч человек, выведения из бедности 80 тысяч семей. Депутаты областного кенгаша создадут комиссию и возьмут на контроль достижение целевых показателей.
Начальники банков и их региональных филиалов рассказали о своих планах по финансированию программ производства, услуг и занятости.