Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 ноябрь куни Бишкек шаҳрида Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этди.
Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров раислигида ўтган тадбирда Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Венгрия Бош вазири Виктор Орбан ва Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Кубаничбек Омуралиев ҳам қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, амалий шерикликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида Остона ва Шуша шаҳарларидаги учрашувлардан кейинги вақт мобайнида глобал геосиёсий жараёнлар тобора мураккаб тус олганини алоҳида таъкидлади. Етакчи давлатлар ўртасидаги рақобат ва ишончсизлик муҳити кескин кучаймоқда, зиддият ва уруш ўчоқлари кўпайиб, турли хавф-хатарлар янада ортмоқда.
Бу муаммолар савдо, инвестиция, транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалардаги қўшма режа ва катта лойиҳаларга жиддий тўсиқ бўлмоқда
Шу маънода, сиёсат ва хавфсизлик масалаларида мулоқотларни тизимли давом эттириш, ташкилотга аъзо мамлакатларнинг умумий манфаатларидан келиб чиқиб, халқаро муаммолар бўйича якдил ва аниқ позицияни фаол илгари суриш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Бу ўринда гап, энг аввало, Яқин Шарқда давом этаётган адолатсиз уруш ва кузатилаётган икки ёқлама стандартлар ҳақида бормоқда. Ғазо сектори ва Ливандаги мисли кўрилмаган гуманитар фожиа, тинч аҳолига қарши вайронкор ҳужумлар, айниқса, бегуноҳ болалар, кексалар ва аёллар қурбон бўлаётгани алоҳида қайд этилди. Шу муносабат билан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Фаластин қочоқларига ёрдам бериш бўйича махсус агентлиги фаолиятини чеклашга қаратилган ҳаракатлар қораланди.
Мазкур кўп йиллик низонинг ягона ечими – халқаро меъёрий ҳужжатлар ва резолюцияларга мувофиқ 1967 йилдаги чегаралар асосида, пойтахти Шарқий Қуддус бўлган мустақил Фаластин давлатини тузиш экани таъкидланди.
Кейинги ҳафта Ар-Риёд шаҳрида ўтадиган араб-мусулмон давлатлари саммитида бу муаммога конструктив сиёсий ечим топилишига умид билдирилди.
Афғонистондаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилди. Бу борада вазирлар ва экспертлар даражасидаги мунтазам мулоқот механизмини йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди.
Афғонистондаги ўткир муаммоларни ҳал этишда амалдаги ҳукуматга ёрдам кўрсатиш, бу давлатни минтақавий иқтисодий жараёнларга кенг жалб этиш, ижтимоий ва инфратузилма лойиҳаларини рўёбга чиқариш масалалари албатта кўриб чиқилиши лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Тарихий ҳужжат – Туркий дунё хартиясининг қабул қилиниши қардош давлатлар ва халқларимиз ўртасида кучайиб бораётган кўп қиррали ҳамкорликнинг ёрқин ифодаси экани алоҳида таъкидланди.
Саммит кун тартибидан келиб чиқиб, Ўзбекистон етакчиси бир қатор устувор масалаларга тўхталиб ўтди.
Аввало, давлатимиз раҳбари ташкилотнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини кенгайтириш ва мустаҳакамлаш муҳимлигини таъкидлади. Шу маънода, Туркий давлатларнинг стратегик шериклик, абадий дўстлик ва қардошлик тўғрисидаги шартномани қабул қилиш таклиф этилди.
Шунингдек, ташкилот доирасида янги иқтисодий имкониятлар маконини яратиш мақсадида тариф ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш, савдо-божхона тартиб-қоидаларини енгиллаштириш, электрон тижорат платформаларини ривожлантириш бўйича аниқ битим ва келишувларни ишлаб чиқиш ташаббуси илгари сурилди.
Шу муносабат билан савдо соҳасидаги салоҳиятни кенгайтиришга қаратилган чуқур тадқиқотлар олиб бориш учун яқин истиқболда Тошкентда етакчи таҳлил марказларининг анжуманини ўтказиш таклиф қилинди.
Келгуси йил учун иқтисодий форум, савдо ва саноат кўргазмалари, минтақа ва вилоятларнинг ўзаро ташриф режаларини, давлат харидларида иштирок этиш, кооперация ва локализация қўшма дастурини қабул қилиш кераклиги таъкидланди.
Жаҳон молия бозорида капиталга бўлган талаб ва унинг қиймати ортиб бормоқда, ривожланаётган давлатларга узоқ муддатли ва "яшил" кредитлар ажратиш шартлари мураккаблашмоқда.
Шу нуқтаи назардан, молиявий инструментларни жорий этиш, Туркий инвестиция фонди фаолиятини фаоллаштириш ва Туркий тараққиёт банкини ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, минтақавий аҳамиятга молик лойиҳаларга халқаро молия институтлари ва хорижий инвестиция компанияларини жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди. Шу муносабат билан Туркий инвестиция форумини ташкил этиш ва унинг биринчи йиғилишини Ўзбекистонда ўтказиш таклиф қилинди.
Транспорт йўлакларидан самарали фойдаланиш, Ўрта йўлак бўйича транзит тарифларини мақбуллаштириш, чегараларни кесиб ўтиш жараёнларини соддалаштириш, замонавий логистика тизимлари ва қўшма операторларни яратиш яна бир устувор масала сифатида белгиланди.
Ташкилот доирасида ташишларда электрон ҳужжат айланишига ўтиш ва уларни ўзаро тан олиш бўйича кўп томонлама битимни имзолаш ташаббуси илгари сурилди.
Ушбу масалаларни бизнес вакиллари иштирокида батафсил муҳокама қилиш мақсадида Туркий давлатлар логистика марказлари ва юк ташувчилар альянси билан ҳамкорликда Халқаро логистика конференциясини ўтказиш долзарблиги қайд этилди.
Бу галги саммит мавзусини қўллаб-қувватлаш мақсадида келажак иқтисодиётини кенг жорий этиш, шунингдек, ахборот технологиялари соҳасида илғор тажриба ва ютуқларни алмашиш, инновациялар, инфратузилма ва илм-фаннинг рақамли тизимларини, йирик маълумотлар марказларини яратишга қаратилган "Рақамли туркий дунё" концепциясини ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Ўзбекистон етакчиси Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевни келгуси ҳафтада Боку шаҳрида COP-29 Глобал саммити иш бошлаши билан самимий қутлаб, иқлим ўзгариши билан боғлиқ ўткир экологик муаммоларга ечим топиш учун вазирлар даражасида Туркий экология кенгашини тез фурсатда ташкил этиш зарурлигини таъкидлади ҳамда унинг биринчи учрашувини келгуси йилда Ўзбекистонда ўтказишга тайёрлигини тасдиқлади.
Қардош халқларимизни янада яқинлаштириш, ёшларни аждодларимизга муносиб руҳда тарбиялаш мақсадида ташкилотга аъзо мамлакатлар тилларида туркий халқлар оғзаки ижодининг кўп жилдлик тўпламини нашр этиш, биргаликда фундаментал тадқиқотлар олиб бориш, мактабларда туркий халқлар ва уларнинг тарихи, этнографияси, маданияти ва санъати бўйича факультатив дарсларни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Шу маънода, Ўзбекистон Туркий маданият ва мерос жамғармасининг тўлақонли аъзоси бўлишга тайёрлиги билдирилди.
Сўзининг якунида Ўзбекистон Президенти Венгрия Бош вазири Виктор Орбанни Туркий дунёнинг олий орденига сазовор бўлгани билан самимий табриклади.
Саммит якунида Бишкек декларацияси, мамлакатимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган Туркий дунё хартияси, шунингдек, ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича қатор келишувлар қабул қилинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 ноября принял участие в очередном заседании Совета глав государств Организации тюркских государств, состоявшемся в городе Бишкеке.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова, также участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, а также генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев.
В своем выступлении глава нашего государства особо отметил, что за прошедшее после встреч в Астане и Шуше время глобальные геополитические процессы обрели еще более сложный характер. Резко усиливается атмосфера конкуренции
и недоверия между ведущими государствами, возникают новые очаги противостояний и войн, усугубляются разные угрозы и вызовы.
Все это становится серьезным препятствием на пути совместных планов и крупных проектов в сферах торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, сельского хозяйства и других.
В данном контексте отмечена целесообразность продолжения системного диалога в вопросах политики и безопасности, активного продвижения единой и четкой позиции по международным проблемам исходя из общих интересов стран Организации.
Речь прежде всего идет о продолжающейся на Ближнем Востоке несправедливой войне и наблюдающихся двойных стандартах. Особо отмечена беспрецедентная гуманитарная трагедия в секторе Газа и Ливане, разрушительные атаки против мирного населения, особенно гибель невинных детей, стариков и женщин. В данном контексте осуждены действия, направленные на ограничение деятельности Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам.
Подчеркнуто, что единственным путем решения этого многолетнего конфликта является создание в соответствии с международными актами и резолюциями независимого государства Палестина со столицей в Восточном Иерусалиме на основе границ 1967 года.
Выражена надежда, что на саммите арабо-мусульманских государств, который пройдет на следующей неделе в городе Эр-Рияде будет найдено конструктивное политическое решение данной проблемы.
Отдельное внимание уделено ситуации в Афганистане. Отмечена важность налаживания механизма постоянного диалога в этом направлении на уровне министров и экспертов.
Подчеркнуто, что при решении острых проблем Афганистана должны обязательно рассматриваться вопросы оказания помощи действующему правительству, широкого вовлечения этого государства в региональные экономические процессы, реализации социальных и инфраструктурных проектов.
Особо отмечено, что принятие исторического документа – Хартии Тюркского мира является ярким отражением усиливающегося многогранного сотрудничества братских стран и народов Организации тюркских государств.
Исходя из повестки дня саммита, лидер Узбекистана обратил внимание на ряд приоритетных вопросов.
Прежде всего глава нашего государства выступил за расширение и укрепление договорно-правовой базы Организации. В данном контексте предложено принять Договор о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве тюркских государств.
Кроме того, выдвинута инициатива о создании в рамках Организации пространства новых экономических возможностей, а также разработки конкретных соглашений и договоренностей об устранении тарифных и нетарифных барьеров, упрощении торговых и таможенных процедур, развитии электронных торговых платформ.
В этой связи предложено организовать в ближайшей перспективе в городе Ташкенте форум ведущих аналитических центров для проведения глубоких исследований, направленных на расширение торгового потенциала стран Организации.
Указано на важность принятия графиков экономических форумов, торговых и промышленных выставок, взаимных визитов на уровне регионов на следующий год, а также совместной программы по участию в государственных закупках, кооперации и локализации.
В непростых глобальных экономических условиях, наиболее актуальным вопросом является обеспечение непрерывности инвестиционных процессов.
Возрастает спрос на капитал и его стоимость на мировом финансовом рынке, усложняются условия выделения развивающимся государствам долгосрочных и “зеленых” кредитов.
В данном контексте отмечена необходимость внедрения финансовых инструментов, активизации работы Тюркского инвестиционного фонда и создания Тюркского банка развития.
Также подчеркнута важность привлечения к проектам регионального значения международных финансовых институтов и зарубежных инвестиционных компаний. В этой связи предложено создать Тюркский инвестиционный форум и провести его первое заседание в Узбекистане.
В качестве еще одного приоритетного вопроса определены эффективное использование транспортных коридоров, оптимизация транзитных тарифов по Среднему коридору, упрощение процессов пересечения границ, создание современных логистических систем и совместных операторов.
Выдвинута инициатива о подписании многостороннего соглашения по переходу на электронный документооборот при перевозках и их взаимном признании в рамках Организации.
В целях детального обсуждения этих вопросов с участием представителей бизнеса указано на актуальность проведения совместно с Альянсом логистических центров и грузоперевозчиков тюрских государств Международной логистической конференции.
В поддержку тематики нынешнего саммита предложено разработать Концепцию цифрового Тюркского мира, направленную на широкое внедрение экономики будущего, а также обмен передовым опытом и достижениями в сфере информационных технологий, создание цифровых систем инноваций, инфраструктуры и науки, крупных дата-центров.
Искренне поздравив Президента Азербайджана Ильхама Алиева с началом на следующей неделе работы Глобального саммита СОР-29 в городе Баку, глава Узбекистана отметил необходимость скорейшего создания Тюркского экологического совета на уровне министров для поиска решений острых экологических проблем, связанных с изменением климата, а также подтвердил готовность провести его первую встречу в следующем году в Узбекистане.
В целях дальнейшего сближения братских народов, воспитания молодежи в духе, достойном предков наших стран, отмечена важность издания многотомного сборника фольклора тюркских народов на языках стран-членов Организации, совместного проведения фундаментальных исследований, налаживания в школах факультативных занятий о тюркских народах и их истории, этнографии, культуре и искусстве.
В данном контексте выражена готовность Узбекистана стать полноправным членом Фонда тюркской культуры и наследия.
В завершение своего выступления Президент Узбекистана сердечно поздравил Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана с награждением Высшим орденом Тюркского мира.
По итогам саммита приняты Бишкекская декларация, Хартия тюркского мира, разработанная по инициативе нашей страны, а также ряд договоренностей по приоритетным направлениям взаимодействия.