O'zbekiston Respublikasi saylov qonunchiligi: holati va istiqbollari
28 yanvar kuni shu mavzuda “Zoom” onlayn platformasida davra suhbati o'tkazildi. Tadbir Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti, Namangan davlat universiteti, Termiz davlat universiteti, Nukus davlat universiteti hamda Samarqand davlat universiteti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Davra suhbatida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko'rish davrida saylovchilar huquqiy madaniyatini yuksaltirish masalalari haqida so'z bordi. Ishtirokchilar mamlakatimizning barqaror taraqqiyoti, xalqimiz turmush farovonligi va yorqin kelajagini kafolatlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega mazkur muhim siyosiy jarayonni yuksak darajada tashkil etish eng dolzarb vazifalardan biri ekanini ta'kidladilar.
Saylovni Konstitutsiya va qonunlarimiz, umume'tirof etilgan xalqaro demokratik standartlar asosida va ularga to'la rioya qilgan holda o'tkazish, ko'p jihatdan, jamiyatimiz siyosiy madaniyatiga, saylovchilarning yuksak faolligi va fuqarolik burchini chuqur anglashi hamda siyosiy yetukligini namoyon etishiga bog'liq.
Chunki har bir saylovchi demokratik islohotlardan boxabar bo'lsa, bu jarayonga ongli ravishda yondashsa, o'z ovozi jamiyat va davlat hayoti, kelajak uchun ahamiyatli ekanini, saylovchi sifatida zimmasida katta mas'uliyat borligini anglab yetsagina, saylovlardan ko'zlangan maqsadga erishiladi.
Saylov – bu, avvalo, o'z huquqini anglagan holda, erkin tanlash va ongli ovoz berish deganidir. Shu ma'noda, davra suhbatida milliy saylov qonunchiligini takomillashtirish, uni umume'tirof etilgan xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish va amalga oshirilayotgan demokratik islohotlar bilan uyg'unlashtirish istiqbollari haqida fikr yuritildi.
Mamlakatimizning siyosiy nufuzini yangi bosqichga ko'tarish, xalqaro reyting va indekslardagi o'rnini yanada yaxshilash asosiy vazifalardan biri ekani alohida qayd etildi. Shuningdek, 2019 yilda bo'lib o'tgan parlament saylovlarida kuzatilgan ayrim kamchilik va muammolarni bartaraf etish, xalqaro tashkilotlarning maqbul tavsiyalarini milliy qonunchilikka implementatsiya qilish orqali yurtimizda bu sohada amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar mohiyatini xalqaro hamjamiyatga yetkazish zarurati ta'kidlandi.
Xususan, 2020 yilgi Davlat dasturida belgilangan vazifalar, milliy ekspertlar tavsiyalari asosida ishlab chiqilgan takliflar, Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi tavsiyalari asosida milliy qonunchilikka kiritilayotgan o'zgartirishlar atroflicha ko'rib chiqildi.
Amaldagi qonunchilikka muvofiq, Prezident saylovi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi hamda mahalliy vakillik organlariga saylovlar tegishincha ularning konstitutsiyaviy vakolat muddati tugaydigan yilda – dekabr` oyi uchinchi o'n kunligining birinchi yakshanbasida o'tkazilishi, endilikda saylovlarni oktyabr`-noyabr` oylarida o'tkazish bilan bog'liq takliflar va bu borada tayyorlangan normativ-huquqiy hujjat loyihasi muhokama qilindi.
Shunday qilib, milliy saylov qonunchiligi umume'tirof etilgan xalqaro saylov standartlari asosida yanada takomillashtiriladi. Natijada u saylov jarayonlarining ochiq va oshkora o'tishini ta'minlashga xizmat qiladi.
Bunda O'zbekistonning jahon mamlakatlari demokratiya indeksidagi o'rni yaxshilanishi ta'minlanadi. Saylovlardan keyin oliy davlat organlarini o'z vaqtida shakllantirish va muhim siyosiy qarorlarni qabul qilish uchun imkon beradi. Fuqarolarning saylovlardagi ishtiroki bo'yicha salbiy holatlarning oldi olinadi hamda kuzatuvchilar va saylovchilar uchun qulay sharoitlar yuzaga keladi.
Eng muhimi, milliy saylov qonunchiligiga kiritiladigan o'zgartish va qo'shimchalar ovoz berish kuni ongli ravishda qaror qabul qilishga zamin yaratadi.

ИСХОД ВЫБОРОВ РЕШАЕТ ПРАВОВАЯ КУЛЬТУРА ИЗБИРАТЕЛЕЙ
28 января 2021 года в онлайн формате состоялся «круглый стол» на тему: «Избирательное законодательство Республики Узбекистан: Статус и перспективы».
Его организаторами выступили Институт государства и права Академии наук, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Наманганским, Термезским, Нукусским и Самаркандским государственными университетами.
В работе «круглого стола» приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, сотрудники институтов и центров, авторитетные эксперты правовой сферы.
Как было отмечено участниками встречи, в преддверии выборов Президента Республики Узбекистан одной из важнейших задач является повышение правовой культуры избирателей, а также организация политического процесса на высоком уровне для обеспечения устойчивого развития и процветания народа.
Проведение этого политического мероприятия на основе и в полном соответствии с Конституцией Республики Узбекистан и законами страны, а также общепризнанными международными демократическими стандартами во многом зависит от политической культуры нашего общества, высокой явки избирателей, их политической зрелости и осознания гражданского долга. Ведь цель выборов будет достигнута только в том случае, если каждый избиратель будет осведомлен о реализуемых в стране демократических реформах, сознательно подойдет к этому процессу, понимая насколько важен его голос для жизни общества и государства, для будущего страны. Каждый избиратель несет большую ответственность, ведь избирательный процесс - это, прежде всего, свободный выбор и сознательное голосование с полным пониманием важности этого процесса и своей роли в нём.
В связи с этим в ходе «круглого стола» обсуждены актуальные вопросы совершенствования национального избирательного законодательства, дальнейшая имплементация его с общепризнанными международными стандартами и гармонизация с происходящими в стране демократическими реформами. Участниками высказаны предложения о мерах, которые будут способствовать дальнейшему повышению политического престижа Узбекистана, улучшению позиций страны в международных рейтингах.
Отмечена важность учёта ряда позитивных рекомендаций международных организаций для совершенствования национального законодательства, что послужит устранению еще имеющих место недостатков в выборном процессе, а также донесению до мирового сообщества сути происходящих в стране масштабных реформ.
Совершенствование законодательства, внесение в него изменений на основе лучшего международного опыта создают всё более прочную основу для осознанного принятия каждым гражданином Узбекистана решения в день голосования.