Jenevada O'zbekistonning o'rnak bo'lishga munosibligi e'tirof etildi
O'zbekiston irqiy kamsitish va kamsitishning boshqa barcha shakllariga yo'l qo'ymaslik, turli etnik, madaniy va diniy guruhlarning ahil hamda hamjihat yashashini ta'minlash borasida dunyoning ko'plab davlatlari uchun o'rnak bo'lishga munosibdir.
Bu e'tirof Jeneva shahrida bo'lib o'tayotgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Irqiy kamsitishlarga barham berish bo'yicha qo'mitasining 100-sessiyasida xalqaro ekspertlar tomonidan bildirildi.
Avval xabar qilinganidek, 3-4 dekabr` kunlari mamlakatimiz delegatsiyasi rahbari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov BMT Irqiy kamsitishning barcha shakllarini tugatish to'g'risidagi xalqaro konventsiyasi qoidalari bajarilishi yuzasidan O'zbekistonning O'ninchi – O'n ikkinchi qo'shma davriy ma'ruzalarini sessiya ishtirokchilariga taqdim etdi.
Mamlakatimizda inson huquqlariga rioya etish va uni himoya qilish davlat siyosatining ustuvor xususiyatlaridan hisoblanadi. O'zbekistonning inson huquqlarini ta'minlash borasidagi sa'y-harakatlari BMT Barqaror rivojlanish maqsadlari bilan uyg'un va hamohang.
BMT Qo'mitasi a'zolari muloqot asnosida O'zbekistonda jamiyatdagi millatlararo totuvlik va bag'rikenglik, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat-ehtirom muhiti qanday ta'minlanayotgani bilan qiziqdilar. Mamlakatda turli millatlarning tili, urf-odat va an'analarini qadrlash, ularni asrab-avaylash va rivojlantirishga doir qonun hujjatlarining amalda qo'llanilishi masalasiga ham e'tibor qaratildi.
BMT Irqiy kamsitishlarga barham berish bo'yicha qo'mitasi raisi Amir Nureddinning (Jazoir) qayd etishicha, O'zbekiston – yuksak madaniyat beshigidir. Bu hududda turli millat va din vakillarining o'zaro ahil va tinch-osuda istiqomat qilishi BMT Qo'mitasi a'zolari uchun juda ahamiyatlidir.
O'zbekiston davriy ma'ruzalari bo'yicha BMT Qo'mitasi nomidan ma'ruzachi Yan`duan` Li (Xitoy) 2016 yildan buyon mamlakat hayotining barcha sohalarida shiddatli islohotlar boshlangani va bugungi kunda muayyan samaralarga erishilganini qayd etdi. Ma'ruzachining e'tirof etishicha, O'zbekiston Irqiy kamsitishning barcha shakllarini tugatish to'g'risidagi xalqaro konventsiya doirasidagi o'z majburiyatlarini bajarish borasida ham muhim natijalarni qo'lga kiritgan.
BMT Qo'mitasi a'zolari tomonidan O'zbekistonda inson huquqlari va erkinliklarini kafolatli ta'minlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarga yuqori baho berildi. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari misolida mamlakatda aholi bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqot mexanizmining yo'lga qo'yilgani alohida diqqatga sazovor ekani ta'kidlandi.

В Женеве отметили, что Узбекистан может служить примером
Узбекистан может служить примером для многих стран в области недопущения расовой или другой дискриминации, обеспечения гармоничного сосуществования различных этнических, культурных и религиозных групп.
Это было отмечено экспертами Комитета по ликвидации расовой дискриминации (КЛРД), в ходе проходящей в Женеве юбилейной, 100-ой сессии данного Комитета ООН.
Здесь делегацией Узбекистана во главе с директором Национального центра по правам человека Акмалем Саидовым, 3-4 декабря были представлены очередные национальные доклады Узбекистана по выполнению положений Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (МКЛРД).
Как особо отметил в ходе презентации А.Саидов, в Узбекистане соблюдение и защита прав человека рассматриваются как один из приоритетов государственной политики. Усилия страны, направленные на обеспечение прав человека, полностью созвучны Целям устойчивого развития ООН.
В ходе диалога члены Комитета проявили интерес к тому, как обеспечивается в Узбекистане межнациональное согласие и толерантность в обществе, уважение к национальным и общечеловеческим ценностям, практическое применение законодательных актов, направленных на обеспечение уважительного отношения к языкам, обычаям и традициям проживающих наций и народностей, создания условий для их развития.
По мнению председателя Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации Амира Нуреддина (Алжир), Узбекистан является культурным источником и видение страны в отношении мирного сосуществования различных этносов и религий представляет интерес для членов КЛРД.
Докладчик КЛРД по Узбекистану Ли Яньдуань (КНР) подчеркнула, что с 2016 года страна провела череду успешных реформ по всем направлением и достигла существенного прогресса. Она с удовлетворением отметила усилия страны по выполнению своих обязательств в рамках МКЛРД.
Членами Комитета были высоко оценены осуществляемые в Узбекистане реформы в области обеспечения гарантий прав и свобод человека. Была особо отмечена деятельность народных приемных Президента Республики Узбекистан в качестве механизма прямой связи с населением.
Добавим, что Международная конвенция о ликвидации всех форм расовой дискриминации была принята резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН в декабре 1965 года и вступила в силу 4 января 1969 года. Государствами-участниками Конвенции являются 176 государств. Республика Узбекистан присоединилась к Конвенции 28 сентября 1995 года.