Mamlakatimizdagi iqtisodiy islohotlar soha va tarmoqlarda o‘z natijalarini bermoqda. Butun respublikada texnologik “sakrash” kuzatilmoqda. Xususan, joriy yilning besh oyida sanoat 6,4 foiz o‘sgan, bu sohada eksport 6 milliard dollardan oshgan.
Bunda Qashqadaryo sanoatining hissasi katta. Qarshi shahridagi “Alp texno servis” shunday eksportchi korxonalardan biri.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Qashqadaryo viloyatiga tashrifining dastlabki manzili “Alp texno servis” korxonasi bo‘ldi.
Qiymati 10 million dollar bo‘lgan mazkur loyiha elektr texnikasi yo‘nalishida global yetkazib berish zanjirida o‘rin topgan. Korxona xorijiy “TSL”, “HOFMANN” brendlari uchun buyurtmalar tayyorlab bermoqda. Shuningdek, mahalliy SMART brendiga asos solingan. Shu nomlar ostida yiliga 500 ming donagacha televizor va elektron platalar ishlab chiqarilmoqda.
Mahsulotlar yuqori texnologik, sifati va dizayni bozor talabiga mos. Shu bois 70 foiz tovarlar eksportga yo‘naltirilmoqda. O‘tgan yili 2 million dollardan ziyod eksport qilingan. Bu yilgi reja 10 million dollar.
Davlatimiz rahbari bu tarmoqni yanada rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
– Bu sohada tajriba orttirdik, tashqi bozorga yo‘l topdik. Endi bu korxonani kengaytirish kerak. Odamzot bor ekan, bunday mahsulotlarga talab bo‘ladi. Faqat sifat va nomenklatura bo‘yicha o‘sish, raqobatbardosh bo‘lish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yana bir muhim vazifa – mahalliylashtirish. Hozir korxonada bu ko‘rsatkich 50 foizdan oshgan. Kelgusida 20 million dollarlik yana 4 ta loyihani amalga oshirib, changyutgich, elektr choynak, havo sovutgich, ventilyator ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Bularning natijasida yiliga 30 million dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi.
Korxonada 200 kishi ish bilan ta’minlangan. Qarshi davlat texnika universiteti bilan dual ta’lim yo‘lga qo‘yilgan.
Davlatimiz rahbari Qarshi shahridan Shahrisabzga ketayotib, poyezdda qashqadaryolik faollar bilan samimiy muloqotda bo‘ldi.
Suhbatda shaharu qishloqlardagi o‘zgarishlar, aholi hayoti, bugungi tinchlik qadri haqida so‘z bordi.
“Inson qadri uchun, inson baxti uchun” degan ezgu g‘oya davlatimizning faoliyat dasturiga aylangan. Shu asosida aholining turmush sharoitlarini yaxshilash, daromadi va farovonligini oshirish, mahallalarni obod qilish ijtimoiy hayotimizda yetakchi o‘ringa chiqmoqda.
Hududlar imkoniyatini to‘liq ishga solish, kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan dasturlar natijasida yurtimizning o‘zida munosib mehnat sharoitlari yaratilmoqda. Yoshlar va xotin-qizlar daromadli kasblarga o‘qitilyapti.
Iqtisodiyotdagi tarkibiy o‘zgarishlar samarasida sanoat jadal rivojlanmoqda, ilg‘or texnologiyali korxonalarda qo‘shilgan qiymat yaratilmoqda. Qishloq xo‘jaligi, turizm, transport, energetika sohalarida ulkan loyihalar ishga tushirilmoqda.
Prezidentimiz iqtisodiyot rivoji, aholi kayfiyatida yo‘llarning ahamiyati yuqori ekanini ta’kidlab, bu borada mutasaddilarga topshiriqlar berdi. Oxirgi 2 yilda yurtimizda 40 ming kilometr yo‘l va 540 ta ko‘prik ta’mirlangan. Bu yil Qashqadaryoda jami 100 kilometr magistral yo‘llar ta’mirlanishi rejalashtirilgan. Bu loyihalarni tezlashtirish, yo‘l bo‘ylarini obodonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Nuroniylar bu o‘zgarishlarni xalqimiz o‘z hayotida sezayotgani, islohotlarga yuqori baho berayotganini aytishdi. Xotin-qizlar vakili barcha sohalarda ayollarga keng imkoniyatlar berilgani, natijada ular o‘z oilasi va mehnat jamoalarida qadr topib, hayotidan rozi bo‘lib yashayotganini so‘zlab berdi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev Shahrisabz shahridagi ko‘p tarmoqli kardiologiya markazi faoliyati bilan tanishdi.
Ijtimoiy davlat sanalmish O‘zbekistonda aholi salomatligini mustahkamlash eng dolzarb yo‘nalishlardan biri. Shu maqsadda davlat shifoxonalari isloh qilinyapti, sohaga investitsiyalar jalb etilib, xususiy sektor ham rivojlantirilmoqda. Jumladan, bugungi kunda Qashqadaryoda 700 dan ziyod xususiy klinika ochilgan, ularda 72 ta xizmat turi yo‘lga qo‘yilgan.
Rossiyalik tadbirkor bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Oq saroy” klinikasi yaqinda ishga tushdi. Bu yerda 4 ta jarrohlik va 6 ta reanimatsiya xonalari, 100 dan ortiq shifo o‘rinlari mavjud. Bir vaqtning o‘zida 4 ta va kuniga 25 tagacha yuqori texnologiyali kardiojarrohlik amaliyotlarini o‘tkazish imkoniyati yaratilgan. Buning uchun Rossiya, Turkiya va Kuvaytdan malakali shifokorlar ishga jalb etilgan. Stentlash, aorta koronar shuntlash, tug‘ma nuqsonlarni bartaraf etish, endoprotezlash kabi davolar samarasi yuqori.
Markaz yuqori aniqlikda tashxis xizmati ham ko‘rsatadi. Masalan, zamonaviy exokardiografiya uskunasi sun’iy intellekt yordamida ishlaydi. Bunaqasi hozircha O‘zbekistonda yagona.
Davlatimiz rahbari bunday innovatsion klinikalar tibbiyotda sifat va dunyoqarashni o‘zgartirishi, boshqalarni ham transformatsiyaga undashini ta’kidladi.
– Bu yerdagi tizimni andoza qilib olib, 14 ta hududimizda shunday klinikalar tashkil etish zarur. Bunga qancha mablag‘ kerak bo‘lsa, topamiz. Faqat zamirida xalqimiz uchun kafolatlangan sifatli davo bo‘lishi lozim. Muqobillik, raqobat bo‘lmasa, sifatga intilish bo‘lmaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga bu borada taklif tayyorlash, klinikalarni birlamchi bo‘g‘in va tibbiy sug‘urta tizimi bilan uyg‘unlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shifoxonada 130 ta ish o‘rni yaratilgan. Malakali mutaxassislar tayyorlash uchun shu yerning o‘zida klinik ordinatura yo‘lga qo‘yilgan.
Prezidentimiz bunga alohida ahamiyat qaratib, talaba va shifokorlarning malakasini oshirish, xorijlik mutaxassislar bilan telemeditsinani kengaytirish muhimligini qayd etdi.
Aytish joizki, noto‘g‘ri ovqatlanish oqibatida qashqadaryoliklar orasida yurak qon-tomir xastaliklari ko‘p uchraydi. Yangi klinika va uning qoshidagi markaz ushbu kasalliklarni erta aniqlab tashxis qo‘yish va davolashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Mazkur markaz tomonidan mobil diagnostika mashinalari yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, chekka hududlardagi aholiga UTT, MSKT, EKG kabi tibbiy xizmatlarni ko‘rsatadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Yakkabog‘ tumanida barpo etilgan “Yangi O‘zbekiston” massivini borib ko‘rdi.
Aholi farovonligi va turmush madaniyatini oshirishga qaratilgan mazkur massiv ilg‘or shaharsozlik yechimlari asosida qurilgan. Ko‘p qavatli uy-joylar ko‘rkamligi, tartibliligi va obodligi bilan tuman qiyofasini o‘zgartirib yubordi. 18 gektar maydonni egallagan massivda 54 ta besh qavatli uylar qurilib, 1 ming 400 ta xonadon aholiga taqdim etiladi.
Inshootlar nafaqat zamonaviy arxitekturasi, balki aholi uchun yaratilgan infratuzilmaning qulayligi bilan ham ajralib turadi. Har bir uy zamonaviy kommunikatsiya tarmoqlari, atrofi esa bolalar maydonchalari va avtoturargohlar bilan ta’minlangan.
Shu bilan birga, hududda uch qavatli “Eko bozor” barpo etilgan. U orqali mahalliy dehqonlar o‘z mahsulotlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri iste’molchilarga yetkazish imkoniga ega. Bu esa ham sifat, ham narx jihatidan odamlarga ma’qul bo‘lmoqda. Bozorda 640 ta ish o‘rni yaratilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu ekobozorda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi, sotuvchi va xaridorlar bilan muloqot qildi.
– Bozorlar to‘kinlik, farovonlik va xalqning madaniyatini ko‘rsatadi. Yakkabog‘da shunday obod maskan bunyod etilgani quvonarli. Xalqimizning xarid qobiliyati, bozor madaniyati oshyapti. Shunga munosib bunday qulay savdo markazlarini ko‘paytirish kerak, – dedi Prezident.
Alohida e’tiborga molik jihati, massivdagi infratuzilma inshootlariga quyosh panellari va geliokollektorlar o‘rnatilgan. Bu esa energiya tejamkorligi va uzluksizligi, ekologik xavfsizlikni ta’minlashda muhim omil bo‘lmoqda.
Aholining dam olishi, bolalar va yoshlarning faol vaqt o‘tkazishi uchun ham qulayliklar yaratilgan. Xususan, sayilgohlar, bolalar bog‘chasi, sport maydonlari, sog‘lomlashtirish maskanlari hamda servis nuqtalari yagona konsepsiya asosida barpo qilingan.
Mutasaddilarga shu konsepsiya asosida boshqa tuman markazlari va massivlarni ham rivojlantirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari Shahrisabz tumani Hisor tog‘i yon bag‘ridagi sayyohlik salohiyati bilan tanishdi.
Turizm kam mablag‘ bilan ko‘p ish o‘rni yaratadigan, aholi daromadi va hududlar qiyofasini yaxshilaydigan soha. Qashqadaryoda ham bu borada imkoniyatlar ko‘p.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 28 noyabrdagi qarori asosida Qashqadaryo viloyatining tog‘li-rekreatsion hududlarida zamonaviy xizmat ko‘rsatish va turizm majmualari barpo etilmoqda. Jumladan, xorijiy davlatlarning malakali ekspertlari va yetakchi kompaniyalari ishtirokida Miraki, Amir Temur, Uloch va Polmon mahallalarida sayyohlar uchun qulayliklar yaratilmoqda. Umumiy 240 gektar maydonda 400 million dollarlik 117 ta loyiha amalga oshirilayotir. Buning natijasida esa 1 ming 700 ta doimiy ish o‘rni ochiladi.
Bugun Mirakidagi o‘zgarishlar mazkur qaror va turizm bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishlar natijasi.
Ilgari bu so‘lim joylardan har kim o‘z bilganicha foydalanar edi. Soy bo‘ylari betartib, oromgohlarda infratuzilma yetishmasdi. Bugun bu manzil yaxlit turizm klasteriga – “Miraki” xalqaro turizm markaziga aylandi.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi obodlik va qulayliklarni ko‘zdan kechirdi. Oqsuv daryosining ikki qirg‘og‘i bo‘ylab piyoda va velosipedda yurish uchun o‘n kilometrlik “eko yo‘lak” tashkil etilgan. Bolalar maydonchasi, ko‘ngilochar bog‘, nuroniylar maskani, oilaviy mehmon uylari hamda ko‘chma savdo shoxobchalari mahalla ko‘rkini oshirgan.
“Miraki and spa resort” dam olish hududi turizm markazining zamonaviy qismi. Bu yerda ikkita mehmonxona, savdo va ko‘ngilochar majmua barpo qilingan. Shuningdek, bir vaqtning o‘zida 600 nafar sayyohni qabul qiluvchi mehmonxonalar, 300 o‘rinli oilaviy xostel ochilgan. Bu yiliga 300 mingdan ortiq mehmonga xizmat ko‘rsatilishini anglatadi.
Davlatimiz rahbari yangi mehmonxona va savdo majmuasi faoliyati bilan tanishdi. Sayyohlik bo‘yicha istiqboldagi muhim loyihalar haqida ma’lumot berildi.
– Shahrisabzning ustun tarafi – yil davomida sayohatga kelish mumkin. Buning uchun yo‘l, kommunikatsiya, mehmonxonalar qurayapmiz. Endi xizmat turlarini ko‘paytirishni o‘ylash kerak. Masalan, Mirakiga kelgan mehmon vaqtini qanday o‘tkazadi, nimalar xarid qiladi? Shu talablardan kelib chiqib, xizmatlar taklif qilish, bu yerning tabiati va sharoitini chet ellarda keng targ‘ib etish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yangi sayyohlik markaziga investorlarni jalb etish uchun muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari tortilgan. Mirakiga eltuvchi va mahalla ichidagi yo‘llar mukammal ta’mirlangan. Elektr ta’minoti yaxshilangan. Sayyohlarni qiziqtirish uchun Hisorak suv omboriga tutash hududda ikki kilometrdan ortiq dor yo‘li va dengiz sathidan 2 ming 700 metr balandlikda restoran ham barpo etilgan.
Bunday keng qulayliklar Qashqadaryoga keluvchi sayyohlar sonini oshirmoqda. O‘tgan yili viloyatga ikki yarim million nafardan ortiq sayyoh tashrif buyurgan. Shundan besh yuz ming nafarga yaqini aynan Shahrisabz tumaniga kelgan. Hududdagi bu o‘zgarishlardan keyin keltirilgan raqam bir necha barobar o‘sishi tabiiy.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Shahrisabz tumanidagi Hisorak suv ombori yaqinida barpo etilgan Hisorak kichik gidroelektrstansiyasini ko‘zdan kechirdi.
Hisorak suv ombori 1987 yilda qurilgan bo‘lib, 2004 yilda kapital rekonstruksiya qilingan. Hududda 2011 yilda ishga tushirilgan quvvati 45 MVt bo‘lgan asosiy Hisorak GES ham mavjud bo‘lib, yiliga 80 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi. Bu esa o‘rtacha hisobda 33 ming xonadonning yillik elektr energiyasi ehtiyojini qoplaydi.
Mamlakatimizda ekologik toza, arzon va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ko‘paytirish hamda mavjud quvvatlarni oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. “O‘zbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyati tomonidan kichik va mikro GESlar barpo etilib, foydalanishga topshirilmoqda.
Shahrisabz tumanida energetik quvvati 3,5 MVtga teng, yiliga o‘rtacha 17,5 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi Hisorak kichik GESi shular jumlasidan. Uning qurilishi to‘liq mahalliylashtirish doirasida amalga oshirildi. Loyihaning qiymati 1,5 million dollarni tashkil etadi. GES faoliyati natijasida yiliga o‘rtacha 5 million metr kub tabiiy gaz tejaladi. Bu yerda ishlab chiqariladigan elektr energiya 7 ming 300 ta xonadonga yetadi.
Davlatimiz rahbariga daryo suvidan energiya olish bo‘yicha kelgusi rejalar haqida axborot berildi.
Eng muhim loyihalardan biri – kelgusi ikki yil ichida umumiy quvvati 12 MVt bo‘lgan 416 ta kinetik turbinali mikro GES qurish rejasidir. Bu mikro GESlar ariq va kanallardagi suv oqimidan samarali energiya ishlab chiqarish imkonini beradi.
Hozirda viloyatda umumiy quvvati 49 MVt bo‘lgan 3 ta GES faoliyat yuritmoqda. Istiqboldagi loyihalar tufayli bu ko‘rsatkich sezilarli darajada oshishi kutilmoqda. Gidroenergetika orqali viloyatda aholi elektr energiyasi iste’molining 15 foizini qoplash maqsad qilingan.
Mamlakatimizda so‘nggi sakkiz yil ichida elektr energiyasi ishlab chiqarish 38 foizga oshib, 81,5 milliard kVt/soatga yetdi. Joriy yilda respublika bo‘ylab umumiy quvvati 24,7 MVt bo‘lgan 5 ta yangi kichik GES foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Italiya, Fransiyaning landshaftli bog‘lari, qirdagi tokzorlari dunyoga mashhur. Ularni borib ko‘rishga ishtiyoqmandlar ko‘p. Endi shunday ko‘rkam maskan Shahrisabzda ham bor.
Davlatimiz rahbari Qashqadaryoga tashrifi chog‘ida ushbu agroturizm majmuasini borib ko‘rdi.
Ilgari bu joylar quruq qir-adir bo‘lgan. Tomchilatib sug‘orish yo‘lga qo‘yilgani natijasida hudud yashillikka burkandi. Majmua 520 gektardan iborat bo‘lib, adirlik qismida “terrasa” usulida uzum, gilos va olma ekilgan hamda o‘rmon barpo etilgan. Fransiyadan eng sara navlar olib kelingan.
– Cho‘l-adirlarni o‘zlashtirishimizga shubha qilganlar shu bog‘ni kelib ko‘rsin, – dedi Prezident.
7,5 ming tonna mahsulot yetishtirish imkoniyatiga ega majmuaning eksport quvvati 5 million dollarga teng. 100 ta doimiy va mingdan ortiq mavsumiy ish o‘rni yaratilgan. Ko‘chatlar rivojini fransiyalik mutaxassis kuzatib boradi, yoshlarga dehqonchilik sirlari va bozor talablarini o‘rgatadi.
Hududda, shuningdek, 120 o‘rinli restoran va 100 o‘rinli mehmonxona qurilgan. Agrologistika va o‘quv markazi, qayta ishlash, saqlash quvvatlari qurilmoqda.
Mutasaddilar bunday bog‘larni kengaytirish, boshqa tog‘li tumanlarda ham tashkil etish rejalari haqida aytdi. Davlatimiz rahbari sug‘orishni tashkil etib, bog‘larni aholiga bo‘lib berish, odamlarga daromad manbai yaratish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qashqadaryo viloyatiga tashrifi davom etmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с развитием регионов и ходом осуществляемых реформ на местах 19 июня посетил Кашкадарьинскую область.
Проводимые в Узбекистане экономические реформы дают заметные результаты в различных сферах и отраслях. Во всей республике наблюдается технологический рывок: за первые пять месяцев текущего года рост промышленного производства составил 6,4 процента, а объем экспорта в этой сфере превысил 6 миллиардов долларов.
Весомый вклад в эти показатели вносит промышленность Кашкадарьинской области, в том числе предприятие-экспортер «Alp texno servis», расположенное в городе Карши.
Первым объектом визита Президента Шавката Мирзиёева в Кашкадарьинскую область стало предприятие «Alp texno servis».
Этот проект стоимостью 10 миллионов долларов вошел в глобальную цепочку поставок в сфере электротехники. Предприятие изготавливает продукцию по заказам зарубежных брендов TCL и Hofmann, а также запустило собственную линейку под брендом Smart.
Под этими марками ежегодно выпускается до 500 тысяч телевизоров и электронных плат. Продукция отличается высоким технологическим уровнем, соответствием требованиям по качеству и современным дизайном. В связи с этим 70 процентов выпускаемой продукции ориентировано на экспорт. В прошлом году объем поставок за рубеж превысил 2 миллиона долларов, а на текущий год поставлена цель достичь 10 миллионов долларов.
Глава государства подчеркнул необходимость дальнейшего развития этого направления.
– Мы уже приобрели опыт, нашли выход на внешние рынки. Теперь это предприятие нужно расширять. Спрос на такую продукцию будет всегда. Но необходимо расти по качеству и ассортименту, чтобы сохранять конкурентоспособность, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Одним из приоритетов остается локализация. Сегодня ее уровень на предприятии превышает 50 процентов. В будущем планируется реализация еще четырех проектов общей стоимостью 20 миллионов долларов, в рамках которых будет налажено производство пылесосов, электрочайников, кондиционеров и вентиляторов. Это создаст потенциал для экспорта почти на 30 миллионов долларов в год.
На предприятии трудоустроено 200 человек. В сотрудничестве с Каршинским государственным техническим университетом внедрена система дуального образования.
Во время поездки из Карши в Шахрисабз на поезде глава государства провел искреннюю беседу с активом Кашкадарьинской области.
Речь шла о происходящих в городах и селах изменениях, условиях жизни населения, о ценности мира и стабильности в стране.
Глава государства подчеркнул, что идея «Во имя чести и достоинства человека» стала главным ориентиром в политике Узбекистана. На этой основе вопросы улучшения условий жизни, повышения доходов и благосостояния граждан, благоустройства махаллей выходят на передний план в социальной повестке.
В рамках реализуемых программ по полному задействованию потенциала регионов и сокращению бедности в стране создаются реальные условия для достойного труда на родной земле. Молодежь и женщины проходят обучение современным, востребованным и доходным профессиям.
Структурные изменения в экономике дают осязаемые результаты: стремительно развивается промышленность, предприятия, использующие передовые технологии, производят продукцию с высокой добавленной стоимостью. Наряду с этим, в сферах сельского хозяйства, туризма, транспорта и энергетики запускаются масштабные проекты, способствующие комплексному росту страны.
Президент отметил важную роль дорожной инфраструктуры в развитии экономики и общественном настроении, подчеркнув необходимость системного подхода к этой сфере. В этой связи были даны конкретные поручения ответственным руководителям. За последние два года в стране отремонтировано 40 тысяч километров дорог и 540 мостов. В текущем году в Кашкадарьинской области планируется обновить в общей сложности 100 километров магистральных дорог. Глава государства поручил ускорить реализацию этих проектов и обеспечить благоустройство прилегающих к трассам территорий.
Представители старшего поколения отметили, что люди действительно ощущают перемены в своей повседневной жизни и высоко оценивают курс реформ. Одна из участниц встречи рассказала, что сегодня женщины получают реальные возможности для самореализации и в работе, и в общественной жизни. Благодаря этому они чувствуют поддержку, становятся увереннее, пользуются уважением в семье и коллективе, и в целом более удовлетворены своей жизнью.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью многопрофильного кардиологического центра в городе Шахрисабзе.
Укрепление здоровья населения является одним из ключевых направлений социальной политики Узбекистана. В этой сфере последовательно реализуются реформы: модернизируются государственные учреждения здравоохранения, привлекаются инвестиции, активно развивается частный сектор. Только в Кашкадарьинской области на сегодняшний день функционирует более 700 частных клиник, предоставляющих 72 вида медицинских услуг.
Одним из новых объектов в сфере стала клиника “Ок сарой”, открывшаяся недавно в партнерстве с российским инвестором. Здесь оборудованы четыре операционные, шесть реанимационных палат, свыше 100 койко-мест. Одновременно можно проводить до четырех кардиохирургических операций, а в течение дня – до 25. Для этого привлечены опытные специалисты из России, Турции и Кувейта. Здесь выполняются сложные процедуры, такие как стентирование, аортокоронарное шунтирование, устранение врожденных пороков, эндопротезирование.
Центр также предоставляет услуги точной диагностики. Например, современная установка эхокардиографии работает с применением искусственного интеллекта – это единственный такой аппарат в стране на сегодняшний день.
Президент отметил, что подобные инновационные клиники меняют не только стандарты лечения, но и общее представление о качестве медицинской помощи, побуждая другие такие учреждения к трансформации.
– Мы должны взять этот опыт за основу и создать такие клиники как минимум в 14 регионах. Неважно, сколько на это потребуется средств, мы найдем. Главное, чтобы за этим стояла гарантированно качественная и доступная помощь для людей. Без альтернативы и конкуренции не будет и стремления к качеству, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поручил ответственным лицам подготовить предложения по масштабированию этой модели, увязав деятельность таких клиник с системой первичной медико-санитарной помощи и медицинского страхования.
В клинике создано 130 рабочих мест. Здесь же организована клиническая ординатура, что позволит готовить квалифицированных специалистов.
Особое внимание Президент уделил вопросам повышения квалификации студентов и врачей, а также развитию телемедицины в сотрудничестве с зарубежными экспертами.
Следует отметить, что в Кашкадарьинской области наблюдается высокий уровень сердечно-сосудистых заболеваний, во многом из-за нарушений в питании. Новый кардиологический центр и диагностическое подразделение при нем имеют большое значение для раннего выявления и эффективного лечения таких заболеваний.
Кроме того, учреждение располагает мобильными диагностическими комплексами, которые выезжают в отдаленные районы и предоставляют услуги УЗИ, КТ, ЭКГ и другие виды медицинской помощи на месте.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил жилой массив «Янги Узбекистон», построенный в Яккабагском районе.
Комплекс был создан с учетом современных градостроительных решений и ориентирован на улучшение качества жизни населения. Новые многоэтажные дома, благоустроенные дворы и общественные пространства уже заметно преобразили район.
На общей площади 18 гектаров построены 54 пятиэтажных дома на 1 400 квартир.
Массив отличается не только современной архитектурой, но и продуманной инфраструктурой. Каждый дом оснащен современными инженерными коммуникациями, а прилегающие территории оборудованы детскими площадками и автостоянками.
Особое внимание уделено созданию торговой инфраструктуры. Трехэтажный экорынок, построенный в центре массива, позволяет местным фермерам напрямую реализовывать свою продукцию потребителям, что обеспечивает как высокое качество, так и доступные цены для населения. Здесь создано 640 рабочих мест.
Президент ознакомился с условиями, созданными на рынке, пообщался с продавцами и покупателями.
– Рынок – это показатель достатка, благополучия и культуры народа. Радостно видеть, что в Яккабаге создано такое благоустроенное пространство. Повышается покупательная способность, растет культура потребления. Поэтому такие современные торговые центры нужно активно развивать и в других местах, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Особого внимания заслуживает экологический подход: здания оснащены солнечными панелями и гелиоколлекторами. Это обеспечивает энергоэффективность и экологическую устойчивость.
На массиве также созданы все условия для отдыха и активного досуга жителей, особенно детей и молодежи. Прогулочные зоны, детский сад, спортивные площадки, оздоровительные центры и пункты сервиса организованы в рамках единой концепции.
Ответственным лицам даны указания по развитию основ этой концепции в других районных центрах и на массивах.
Глава государства ознакомился с реализацией туристического потенциала в предгорьях Гиссара в Шахрисабзском районе.
Туризм – это отрасль, которая создает множество рабочих мест, способствует росту доходов населения и преображает облик регионов при относительно небольших вложениях. Кашкадарьинская область обладает широкими возможностями для развития этой сферы.
В соответствии с постановлением Президента от 28 ноября 2023 года реализуются масштабные проекты по созданию современной туристической инфраструктуры в горных зонах Кашкадарьи. В частности, с привлечением ведущих зарубежных специалистов и компаний в махаллях «Мираки», имени Амира Темура, «Улоч» и «Полмон» строятся современные объекты для приема туристов. На общей площади 240 гектаров реализуется 117 проектов стоимостью 400 миллионов долларов. Ожидается, что в результате будет создано 1 700 постоянных рабочих мест.
Изменения, которые сегодня происходят в «Мираки», – прямой результат принятых решений и последовательной работы в рамках реформ в туристической сфере.
Если раньше эти живописные места использовались стихийно, без единого подхода, отсутствовали порядок и инфраструктура, то сегодня здесь появился цельный туристический кластер – международный туристический центр «Мираки».
Президент осмотрел благоустройство территории и созданные здесь условия. Вдоль обоих берегов реки Аксу проложена 10-километровая экотропа для пешеходных и велосипедных прогулок. Построены детская площадка, парк развлечений, зона отдыха для пожилых, семейные гостевые дома и торговые павильоны – все это придало махалле новый, ухоженный облик.
В курортной зоне Miraki and Spa Resort уже функционируют две гостиницы, торгово-развлекательный комплекс, а также размещены отели на 600 мест и семейный хостел на 300 человек. Это создает возможности для обслуживания свыше 300 тысяч туристов в год.
Президент также ознакомился с деятельностью нового гостиничного и торгового комплекса, а также с перспективными проектами в сфере туризма.
– Преимущество Шахрисабза в том, что сюда можно приезжать круглый год. Мы строим дороги, подводим коммуникации, создаем гостиницы. Теперь важно расширять спектр услуг. Что будет делать турист в «Мираки»? Чем займется, что купит? Исходя из этого нужно формировать предложения и активно продвигать природные и инфраструктурные возможности региона за рубежом, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Для привлечения инвесторов к новому туристическому центру проложены инженерные и коммуникационные сети. Капитально отремонтированы дороги, ведущие в «Мираки» и внутри самой махалли, улучшено электроснабжение. Чтобы сделать отдых еще более привлекательным, в районе Гиссаракского водохранилища построены канатная дорога протяженностью более двух километров и ресторан на высоте 2 700 метров над уровнем моря.
Благодаря таким условиям поток туристов в Кашкадарью заметно увеличивается. В прошлом году регион принял более 2,5 миллиона туристов, из которых почти полмиллиона посетили именно Шахрисабзский район. С учетом проводимых преобразований этот показатель, по прогнозам, вырастет в разы.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью новой малой ГЭС, построенной рядом с Гиссаракским водохранилищем в Шахрисабзском районе.
Гиссаракское водохранилище было построено в 1987 году и капитально реконструировано в 2004 году. В этом районе также действует основная ГЭС мощностью 45 мегаватт, введенная в эксплуатацию в 2011 году. Она ежегодно вырабатывает около 80 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что покрывает потребности примерно 33 тысяч домохозяйств.
В Узбекистане уделяется особое внимание расширению использования экологически чистых, недорогих и возобновляемых источников энергии, а также увеличению существующих мощностей. Акционерное общество «Узбекгидроэнерго» активно реализует проекты по строительству малых и микроГЭС.
Одна из таких станций – новая малая ГЭС в Шахрисабзском районе мощностью 3,5 мегаватта, которая будет вырабатывать в среднем 17,5 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год. Проект был реализован полностью с использованием локализованных ресурсов. Общая стоимость станции составляет 1,5 миллиона долларов. Благодаря ее работе ежегодно удастся экономить до 5 миллионов кубометров природного газа. Получаемой электроэнергии будет достаточно для обеспечения около 7,3 тысячи домохозяйств.
Главе государства была представлена информация о дальнейших планах в гидроэнергетике.
Среди приоритетных проектов – строительство в течение двух ближайших лет 416 микроГЭС с кинетическими турбинами общей мощностью 12 мегаватт. Эти установки будут эффективно использовать поток воды в арыках и каналах.
В настоящее время в Кашкадарьинской области функционируют три гидроэлектростанции общей мощностью 49 мегаватт. В перспективе благодаря новым проектам этот показатель значительно возрастет. Планируется, что за счет гидроэнергетики будет покрыто до 15 процентов потребностей населения в электроэнергии.
В целом за последние восемь лет производство электроэнергии в Узбекистане увеличилось на 38 процентов и достигло 81,5 миллиарда киловатт-часов. В этом году по всей республике планируется ввести в эксплуатацию еще пять малых ГЭС общей мощностью 24,7 мегаватта.
Французские и итальянские ландшафтные сады и виноградники на холмах известны во всем мире и привлекают тысячи туристов. Сегодня подобный живописный уголок появился и в Шахрисабзе.
В ходе поездки в Кашкадарьинскую область глава нашего государства посетил новый агротуристический комплекс.
Раньше здесь были засушливые территории – холмы и пустоши. После внедрения системы капельного орошения местность полностью преобразилась, покрывшись зеленью.
Комплекс занимает 520 гектаров. На склонах по террасной технологии высажены виноградники, черешни и яблони, а также созданы лесонасаждения. Все саженцы завезены из Франции и относятся к высокоурожайным сортам.
– Те, кто сомневался в том, что мы сможем освоить холмистые и степные земли, пусть посмотрят на этот сад, – отметил Президент.
Комплекс рассчитан на производство 7,5 тысячи тонн продукции в год. Экспортный потенциал оценивается в 5 миллионов долларов. Уже созданы 100 постоянных и свыше тысячи сезонных рабочих мест. За развитием саженцев следит приглашенный французский агроном, который также обучает местную молодежь аграрному делу и требованиям рынка.
Для привлечения туристов и развития местной экономики в комплексе построены ресторан на 120 мест и гостиница на 100 человек. Ведется строительство агрологистического и учебного центров, а также предприятий по переработке и хранению продукции.
Ответственные лица доложили Президенту о планах по созданию аналогичных комплексов в других горных районах.
Президент поручил организовать орошение на новых участках и передать земли населению для закладки садов, тем самым создавая источники дохода для людей.