Kimlar nafaqa va moddiy yordam olishda ustunlik huquqiga ega?
“Huquqiy axborot” kanalida qayd etilishicha, quyidagilar 14 yoshgacha bolalari bo'lgan oilalarga nafaqa, bola ikki yoshga to'lgunga qadar bola parvarishi bo'yicha nafaqa va kam ta'minlangan oilalarga moddiy yordam olishda ustunlik huquqiga ega:
- ota-onasining ikkisini ham yo'qotgan, bolalar tarbiyasi bilan esa qarindoshlar shug'ullanayotgan oilalar;
- ota-onalardan biri yoki har ikkisi ham nogironligi bo'lgan shaxs bo'lgan oilalar;
- 14 yoshgacha bo'lgan ikki va undan ortiq bolalarni tarbiyalayotgan, boshqa qarindoshlardan alohida yashayotgan beva ayollar (beva erlar);
- nogironligi bo'lgan bolasi bor oilalar;
- bolani to'liq bo'lmagan oilada tarbiyalayotgan onalar (otalar);
- ota-onalardan biri yoki har ikkisi ishsiz bo'lgan va ish izlovchi sifatida bandlikka ko'maklashish markazlarida hisobda turgan oilalar;

Кто имеет право на пособия и на материальную помощь?
Опыт Узбекистана по искоренению детского труда в Женеве отмечен международн… В рамках 114-й сессии Международной конференции труда, проходящей в … 10.06.2026 Просмотров 101
Генсек ООН призвал активнее продвигать права людей с инвалидностью Более 90 процентов стран приняли законы, гарантирующие соблюдение пр… 10.06.2026 Просмотров 37
В судах будет усилен комплаенс-контроль Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по… 09.06.2026 Просмотров 280
Председатель Сената в Женеве встретилась с руководителем кабинета Генеральн… В рамках проходящей в Женеве 114-й сессии Международной конференции … 09.06.2026 Просмотров 237