4 aprel kuni Toshkentda akkreditatsiyadan o‘tgan xorijiy diplomatik korpus vakillarining katta guruhi Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq shahrida bo‘ldi. Mo‘ynoq aeroportida diplomatlarni respublika va shahar rasmiylari kutib oldi. So‘ngra diplomatlar Orol dengizining qurigan tubi hududiga bordi, shuningdek, Orol dengizi tarixi muzeyi ekspozitsiyasi bilan tanishdi.
Chet ellik diplomatlar mamlakat rahbariyati tomonidan Orolbo‘yi ekologiya-sini tiklash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan tanishdilar: saksovul plantatsiyalariga tashrif buyurib, ko‘chat ekish jarayonini kuzatdilar.
Eslatib o‘tamiz, Orol dengizining qurigan tubida o‘rmon plantatsiyalarini barpo etish bo‘yicha 2018 yil dekabr oyida boshlangan davlat dasturiga muvofiq, bugungi kunga qadar 1 million 730 ming gektar o‘rmonga ko‘chatlar ekilgan.
Safar doirasida tabiiy resurslar, investitsiyalar, sanoat va savdo vazirliklari hamda BMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi tomonidan Orol fojiasi oqibatlarining oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari taqdimoti o‘tkazildi.
“Dunyo” axborot agentligi muxbiri delegatsiyaning ayrim a’zolari bilan suhbatda bo‘ldi.
Munir Mamedzade YuNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari:
– Qoraqalpog‘istonga tez-tez kelib turgan bo‘lsam-da, birinchi marta Orolbo‘yini ko‘rish imkoniga ega bo‘ldim. Bugun men Orol fojeasi oqibatlarini bartaraf etish borasida amalga oshirilgan ishlarning ko‘lamini o‘z ko‘zim bilan ko‘rdim. Imkoniyat uchun tashkilotchilardan minnatdorman.
Bu juda muhim, chunki biz diplomatlar ham bu jarayonning bir qismimiz, BMTning Orolbo‘yi hududi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik trast fondi bilan hamkorlik qilamiz. Biz YuNICEF va BMTning boshqa agentliklari joylardagi dasturlarda ishtirok etamiz. Bundan tashqari, sizlarga ma’lumki, Prezident Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi, deb e’lon qilish to‘g‘risidagi maxsus rezolyusiya qabul qilingan.
O‘z navbatida, hududda ekotizimni tiklash, ushbu ekologik ofatning bolalar, o‘smirlar va yoshlarga ta’sirini kamaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu borada hozir bu yerda amalga oshirilayotgan ishlar kelajak uchun salmoqli naf keltiradi. Umid qilamizki, birgalikdagi ishlarimiz mahalliy aholi manfaatlarini eng yaxshi tarzda ta’minlashga ko‘maklashadi.
Biz O‘zbekiston rahbariyatining Orolbo‘yi mintaqasini qo‘llab-quvvatlash, xalqaro hamjamiyat e’tiborini umumbashariy muammoga qaratish, mahalliy aholi uchun eng yaxshi turmush sharoitlarini yaratish uchun davlat tuzilmalarini safarbar etish borasidagi siyosiy irodasini olqishlaymiz.
Beybut Atamqulov Qozog‘iston elchisi:
– Bugun biz Orol dengizining qurib borayotgan tubini borib ko‘rdik. 150 kilometrga yaqin masofani bosib o‘tdik – juda katta hududda ekologik ofat oqibatlarini yumshatish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar samarasini ko‘rish imkoniga ega bo‘ldik. Bu ishlarning barchasi O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoevning bevosita rahnamoligida amalga oshirilayotgani tahsinga sazovor. Bu mintaqamiz taraqqiyotiga, Orol dengizining qurishi bo‘yicha global ekologiya muammosini hal etishga qo‘shilayotgan ulkan hissadir.
Qozog‘iston elchisi sifatida shuni aytmoqchimanki, bu muammo bizning mamlakatimiz uchun ham dolzarbdir. Uning salbiy oqibatlarini xuddi Qoraqalpog‘istondagi kabi millionlab qozog‘istonliklar ham boshdan kechirmoqda.
Bugun biz Orol dengizining qurigan tubida olib borilayotgan ishlar samarasini ko‘rdik – keng hududlarda yashil maydonlar barpo etilgan.
Tabiat o‘zini o‘zi davolaydi, lekin unga yordam kerak. O‘zbekistonning barcha qadamlari samarali bo‘lishiga umid qilaman.
Biz O‘zbekistonning mintaqa ekotizimini saqlash va mahalliy aholini qo‘llab-quvvatlash borasidagi barcha sa’y-harakatlarini hurmat qilamiz va qo‘llab-quvvatlaymiz.
Yazguli Mammedov Turkmaniston elchisi:
– Bugun Qoraqalpog‘istonga yetib keldik. Mo‘ynoq shahrini ziyorat qildik, Orol dengizidagi kemalar qabristonini ko‘rdik. Juda ta’sirli manzara.
Mintaqada Orol dengizining qurigan tubida o‘rmonzorlar barpo etish borasida juda ulkan ishlar amalga oshirilayotganiga bevosida guvoh bo‘ldik.
Bu boradagi ishlaringizga muvaffaqiyatlar tilaymiz. Ushbu sa’y-harakatlarning barchasi mintaqamiz ekotizimini saqlab qolishga yordam beradi, deb umid qilamiz.
Konstantin OBOLENSKIY, Shveysariya elchisi:
— Shubhasiz, biz bu yerda jiddiy ekologik falokatni ko‘rib turibmiz. Uning oqibatlarini faqat birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan yumshatish mumkin.
Shuningdek, elchi 2018-2023 yillarda yaratilgan 1 million 730 ming gektar maydondagi o‘rmon allaqachon naf keltirayotgani va bu jarayonni davom ettirish zarurligini qayd etdi.
Elchi O‘zbekiston rahbarining Orol dengizining qurigan tubida o‘rmon plantatsiyalarini yaratish tashabbusi xususida to‘xtalar ekan, “Davlat haqiqatan o‘z hududida bunday o‘ta muhim masala bilan shug‘ullanayotgani juda katta e’tiborga molikdir”, dedi.
Konstantin Obolenskiyning aytishicha, BMT buni zamonaviy dunyodagi eng katta ofatlardan biri, deb tan olgan va bugungi kunda mavjud bo‘lgan barcha eng yaxshi texnologiyalardan foydalangan holda, ushbu muammoni hal qilish jahon hamjamiyati uchun juda muhimdir.
Abdujabbor RAHMONZODA, Tojikiston elchisi:
— Orolbo‘yidagi ekologik inqiroz bilan yaqindan tanishish uchun keldik. Orol dengizidan nima qolganini va u qanday jiddiy muammolarga olib kelganini o‘z ko‘zimiz bilan ko‘rdik.
Bugun diplomatiya korpusi vaziyat bilan bevosita joyida tanishish, shuningdek, Orol dengizining qurigan tubida o‘rmon plantatsiyalarini yaratish bo‘yicha davlat dasturini amalga oshirishning natijalari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldi.
Biz bajarilgan ishlardan hayratdamiz. Bu yerga saksovul ko‘chatlarini ekish orqali o‘z hissamizni qo‘shganimizdan juda mamnun bo‘ldik.
O‘zbekistonning Orol ekotizimini tiklash va dengiz qurishining salbiy oqibatlarini yumshatish borasidagi sa’y-harakatlari yanada samarador bo‘lishiga ishonamiz.

Мунир Мамедзаде Глава ЮНИСЕФ в Узбекистане:
- У меня впервые появилась такая возможность посетить Приаралье, хотя я часто бывал в Каракалпакстане. Но сегодня я своими глазами увидел масштабы проделанной работы по ликвидации последствий Аральской катастрофы. Я благодарен организаторам за предоставленную возможность.
Очень важно, потому что мы, дипломаты, также часть этого процесса, мы сотрудничаем с Многопартнерским трастовым фондом по Приаралью, мы, ЮНИСЕФ и другие агентства ООН, участвуем в программах на местах. Кроме того, как вы знаете, регион Приаралья был объявлен ООН зоной экологических технологий и инноваций благодаря инициативе Президента Шавката Мирзиёева, поддержанной странами-партнерами и Генассамблеей ООН.
С нашей стороны особое внимание уделяется восстановлению экосистемы в регионе, уменьшению влияния этой экологической катастрофы на детей, подрастающее поколение, молодежь.
В этом отношении та работа, которая здесь сейчас ведется, даст серьезные дивиденды в перспективе. Мы надеемся, что наша совместная работа поможет обеспечить наилучшим образом интересы местного населения.
Мы приветствуем политическую волю руководства Узбекистана по поддержке региона Приаралья, привлечению внимания международного сообщества к общечеловеческой проблеме, мобилизации государственных структур для создания наилучших условий жизни для местного населения.
Константин Оболенский Посол Швейцарии:
- Очевидно, то, что мы здесь видим, серьёзная экологическая катастрофа, и смягчить последствия от нее можно лишь совместными усилиями, - подчеркнул дипломат
Он также отметил, что уже созданные в 2018-2023 годах 1 миллион 730 тысяч гектаров насаждений уже выполняют полезную работу, но процесс необходимо продолжить.
«Это очень важно, что государство действительно занимается таким важным вопросом на своей территории», ‑ прокомментировал посол инициативу главы Узбекистана о создании лесных насаждений на осушенном дне Аральского моря.
Константин Оболенский сказал, что ООН признала ‑ это одна из самых больших катастроф в современном мире и очень важно мировому сообществу заниматься этой проблемой, используя все лучшие имеющиеся на сегодняшний день технологии.
Бейбут Атамкулов Посол Казахстана:
- Мы сегодня побывали на высохшем дне Аральского моря, проехали около 150 километров – очень большой участок, на котором смогли увидеть результаты предпринятых мер по смягчению последствий экологической катастрофы. Высокой оценки заслуживает тот факт, что вся эта работа проводится под непосредственным патронажем Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Это огромный вклад в развитие региона, решение глобальной экологической проблемы, коей является высыхание Аральского моря.
Как Посол Казахстана, хочу сказать, что эта проблема актуальная и для нашей страны. И миллионы казахстанцев, так же как и в Каракалпакстане, испытывают на себе ее негативные последствия.
Сегодня мы увидели результаты работы на высохшем дне Аральского моря - на огромных территориях посажены зеленые насаждения.
Природа лечит сама себя, но нужно ей помочь. Я надеюсь, что все те шаги, которые предпринимает Узбекистан, будут плодотворными и эффективными.
Мы уважаем и поддерживаем все усилия Узбекистана по сохранению экосистемы региона и поддержке местного населения.
Абдуджаббор Рахмонзода Посол Таджикистана:
- Мы приехали для того, чтобы ознакомится с экологической катастрофой в регионе Приаралья. Своими глазами увидели, что осталось от Аральского моря и к каким серьезным проблемам это привело.
Сегодня дипломатический корпус получил возможность ознакомиться с ситуацией непосредственно на месте, а также результаты реализации государственной программы по созданию лесных насаждений на осушенном дне Арала.
Мы впечатлены проделанной работой. Нам также было очень приятно внести в нее свой вклад, посадив здесь саженцы саксаула.
Надеемся, что усилия Узбекистана по восстановлению экосистемы Арала и смягчению негативных последствий его высыхания будут плодотворными.
Язгулы Маммедов Посол Туркменистана:
- Мы сегодня приехали в Каракалпакстан, посетили город Муйнак, побывали на кладбище кораблей. Очень впечатляющее зрелище.
Мы увидели, какая колоссальная, огромная работа проделана в регионе по созданию лесных насаждений на осушенном дне Аральского моря.
Мы желаем успеха в этом начинании и надеемся, что все эти усилия помогут сохранить экосистему нашего региона.