24 aprel kuni Lyuksemburgda “O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi” hamkorlik kengashining 17-majlisi bo‘lib o‘tdi. Yevropa delegatsiyasiga Chexiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri J.Lipavskiy, O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasiga esa Tashqi ishlar vaziri B.Saidov boshchilik qildi.
Mamlakatimiz delegatsiyasi tarkibi Adliya vazirining o‘rinbosari M.Ikromov, Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari O.Hamroev, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari M.Tillaboevdan iborat. Majlisda Tashqi ishlar vazirligi va O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi missiyasi vakillari ham qatnashdi.
O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning siyosiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy-texnikaviy sohalaridagi o‘zaro hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Muhim mintaqaviy va xalqaro mavzular yuzasidan fikr almashildi.
Muloqotda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati va ahamiyati to‘g‘risida so‘z yurtildi. Shuningdek, jamiyatimizni demokratlashtirish, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish borasidagi shiddatli o‘zgarishlar samaralari haqida atroflicha ma’lumot berildi.

24 апреля т.г. в Люксембурге состоялось 17-ое заседание Совета сотрудничества «Узбекистан-ЕС». Европейскую делегацию возглавлял министр иностранных дел Чехии Я.Липавский.
Делегация Узбекистана во главе с министром иностранных дел Б.Саидовым, в составе заместителя министра юстиции М.Икрамова, заместителя министра инвестиций, промышленности и торговли О.Хамраева, первого заместителя директора НЦПЧ М.Тиллабаева, а также представителей МИД и Миссии Узбекистана в ЕС, приняла участие в данном заседании.
Обсуждены текущие вопросы повестки дня взаимодействия Узбекистана с ЕС в политической, торгово-экономической, финансово-технической сферах сотрудничества, а также осуществлен обмен мнениями по актуальным региональным и международным темам.
В ходе диалога доведена подробная информация о сути и значение конституционной реформы, а также осуществляемых в стране преобразованиях в сфере демократизации общества, обеспечению прав и свобод человека, развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.