JIDDA, 23 may. /“Dunyo” AA/. Jidda shahrida o‘tkazilayotgan Islom hamkorlik tashkiloti (OIC) huzuridagi Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy qo‘mitasining (IPHRC) navbatdagi 21-sessiyasida O‘zbekiston Inson huquqlari milliy markazi direktori o‘rinbosari Mirzatillo Tillaboyev hamda mamlakatimiz Bosh konsulligi vakillari ham qatnashayotir, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Sessiyada OICga aʼzo va kuzatuvchi davlatlarning Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari, tegishli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar ekspertlari, OIC Bosh kotibiyatining yuqori mansabdor shaxslari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etmoqda.
Ushbu tadbir “Biznes va inson huquqlari: OIC mamlakatlari uchun meʼyoriy asoslar va amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha yo‘riqnomalar” mavzusiga bag‘ishlandi.
“Biznes va inson huquqlari” mavzusi doirasida BMT va IHT ixtisoslashgan institutlarining xalqaro ekspertlari o‘rtasida o‘ziga xos bahs-munozaralar bo‘lib o‘tmoqda.
Sessiyaning navbatdagi yig‘ilishlarida “Ayollar va bolalar huquqlari va “Ayollarning taʼlim olish huquqi” mavzusidagi seminarlarning o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Sessiyadagi bahs-munozaralar va muhokamalar natijasi o‘laroq, asosiy tavsiyalarni o‘zida aks ettiruvchi yakuniy hujjatning qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Ushbu tadbir doirasida O‘zbekiston Inson huquqlari milliy markazi direktori o‘rinbosari Mirzatillo Tillaboyevning IPHRC yangi ijrochi direktori, OIC Bosh kotibining inson huquqlari bo‘yicha maslahatchisi Nura al-Rashud xonim bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida inson huquqlari bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi darajasi va istiqbollari atroflicha muhokama etildi. Turli mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan o‘zaro fikr almashildi.
Nura al-Rashud xonim Imom Buxoriy va Imom Termiziy kabi buyuk allomalar yurti bo‘lmish O‘zbekiston vakili bilan uchrashayotganidan mamnun ekanligini aytdi.
Suhbatdoshga O‘zbekiston Prezidentining “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75-yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi Farmonida o‘z ifodasini topgan muhim maʼlumotlar taqdim etildi.
Shu o‘rinda, joriy yil sentyabr oyida Toshkentda o‘tkaziladigan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 75-yilligiga bag‘ishlangan «Yoshlar huquqlari: imkoniyatlar va himoya qilish mexanizmlari» mavzusidagi xalqaro forumda ishtirok etish uchun IPHRC ijrochi direktori Nura al-Rashud xonim taklif etildi.

Узбекистан принимает участие в 21-м заседании Независимой постоянной комиссии по правам человека при ОИС
ДЖИДДА, 22 мая. /ИА “Дунё”/. Заместитель директора Национального центра по правам человека Узбекистана Мирзатилло Тиллабаев и представители Генерального консульства нашей страны в Саудовской Аравии принимают участие в очередном, 21-м заседании Независимой постоянной комиссии по правам человека при Организации исламского сотрудничества (НПКПЧ ОИС), которое проходит в Джидде, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В заседании принимают участие представители  национальных правозащитных институтов государств-членов и наблюдателей ОИС, эксперты профильных международных и региональных организаций, высокопоставленные лица Генерального секретариата ОИС и представители средств массовой информации.
Мероприятие проходит под девизом «Бизнес и права человека: нормативная база и рекомендации по внедрению для стран ОИС».
Планируется, что на следующих заседаниях сессии состоятся семинары на темы «Права женщин и детей» и «Право женщин на образование».
По итогам дебатов и дискуссий на 21-й сессии НПКПЧ планируется принять итоговый документ, отражающий основные рекомендации.
В рамках 21-й сессии состоялась встреча главы делегации Узбекистана с новым исполнительным директором НПКПЧ, советником по правам человека генерального секретаря ОИС госпожой Нурой аль- Рашуд.
В ходе беседы были обсуждены текущий уровень и перспективы двустороннего сотрудничества в области прав человека. Состоялся обмен мнениями по различным региональным и международным вопросам.
Нура аль-Рашуд выразила дань уважения бесценному духовному наследию Узбекистана – родины таких великих ученых, как Имам Бухари и Имам Термизи.
В ходе беседы отмечалось, что в нашей стране планируюется целый ряд мероприятий в рамках празднования 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека, о чем издан соответствующий указ главы государства.
В данном контексте исполнительный директор НПКПЧ была приглашена принять участие в Международном форуме, посвященном данному событию, который пройдет в Ташкенте в сентябре текущего года.