Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT), BMT Bolalar jamgʻarmasi (UNICEF) va Jahon banki Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Milliy ijtimoiy himoya agentligi tashkil etilganini olqishlaydi. Jahon miqyosida va Oʻzbekistonda ijtimoiy himoya islohotini qoʻllab-quvvatlovchi yetakchi tashkilotlar sifatida ishonchimiz komilki, bu Oʻzbekistonning ijtimoiy himoya sohasidagi kun tartibini ilgari surishda hamda butun hayotlari davomida alohida shaxslar va oilalarning kambagʻallik, zaiflik va ijtimoiy chetlanishini kamaytirishga va oldini olishga qaratilgan Milliy ijtimoiy himoya strategiyasini, shuningdek Oʻzbekistonning milliy rivojlanish maqsadlari va Barqaror Rivojlanish Maqsadlarini amalga oshirishdagi muhim qadamdir.
Agentlikning vazifalari qatoriga aholini ijtimoiy muhofaza qilish tizimining kompleks va har tomonlama chora-tadbirlarini muvofiqlashtirish va amalga oshirish, zaiflikning oldini olish va aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini himoya qilish kiradi. Tashkil etilgan Agentlik tarqoqlik, ijtimoiy himoya funksiyalaridagi boʻshliqlarni bartaraf etish, tizim monitoringi va baholashni kuchaytirishda muhim ahamiyat kasb etishiga qatʼiy ishonamiz. Bundan tashqari, Agentlik bolalarni himoya qilish va nogironligi boʻlgan shaxslar inklyuziyasi borasidagi ustuvor yoʻnalishlarga xalqaro standartlar va meʼyorlarga muvofiq ravishda alohida eʼtibor berishi quvonarlidir. Ushbu agentlik vakolatli organ sifatida ijtimoiy taʼminot va ijtimoiy xizmatlarni oʻzida mujassamlashtirgan ijtimoiy himoya siyosatini ishlab chiqishni, shuningdek bandlik sektori va boshqa xizmatlar bilan oʻzaro hamkorlikni muvofiqlashtirishni taʼminlaydi. Umid qilamizki, Agentlik milliy ijtimoiy himoya siyosatining meʼyoriy asoslarini belgilab beradi, alohida dasturlarni ishlab chiqishga rahbarlik qiladi hamda chora-tadbirlarning amalga oshirilishini dalillarga asoslanib nazorat qilgan holda ularning muvofiqlashtirilganini taʼminlaydi.
Agentlik doirasida Oʻzbekistonda oilalar va bolalar farovonligiga taʼsir etuvchi, uzoq davom etadigan yoki toʻsatdan sodir boʻladigan zarba va inqirozlarga moslashuvchi va tezkor javob beradigan, ularning chidamliligini mustahkamlaydigan ijtimoiy himoya tizimini yaratish uchun ulkan imkoniyatlarni koʻrmoqdamiz.
XMT, UNICEF va Jahon banki mamlakatda barchaning manfaati yoʻlida ijtimoiy himoyani rivojlantirish uchun Oʻzbekiston hukumatini bundan keyin ham qoʻllab-quvvatlashga tayyor.

СОВМЕСТНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ
МОТ, ЮНИСЕФ и Всемирный банк приветствуют создание Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан. Являясь ведущими партнерами по развитию, поддерживающими реформу социальной защиты в мире и в Узбекистане, мы считаем, что создание Агентства станет важным шагом для продвижения социальной защиты в Узбекистане и обеспечит реализацию Национальной стратегии социальной защиты, национальных целей развития и ЦУР, направленных на снижение и предотвращение бедности, уязвимости и социальной изоляции отдельных лиц и семей на протяжении всего жизненного цикла.
В задачи Агентства входят координация и реализация комплексных и всесторонних мер системы социальной защиты, предотвращение уязвимости и защита социально незащищенных групп. Мы твердо убеждены, что созданное Агентство будет иметь решающее значение в устранении фрагментации, пробелов в функциях социальной защиты и усиления мониторинга и оценки системы. Кроме того, отрадно, что Агентство будет уделять особое внимание приоритетам в области защиты детей и инклюзии людей с инвалидностью в соответствии с международными стандартами и нормами. Будучи уполномоченным органом, данное Агентство обеспечит разработку политики социальной защиты, которая объединит социальное обеспечение и социальные услуги, а также координацию взаимодействия с сектором занятости и другими услугами. Мы надеемся, что Агентство будет определять нормативные рамки национальной политики в области социальной защиты, руководить разработкой отдельных программ и обеспечивать согласованность действий, контролируя реализацию и осуществление мер на основе фактических данных.
В рамках Агентства мы видим колоссальные возможности в Узбекистане для создания системы социальной защиты, адаптирующейся и оперативно реагирующей к длительным или внезапным потрясениям и кризисам, влияющим на благополучие семей и детей и позволит укрепить их устойчивость.
МОТ, ЮНИСЕФ и Всемирный банк готовы и дальше поддерживать Правительство Узбекистана в содействии развитию социальной защиты в интересах всех в стране.