Joriy yilning 16-iyun kuni poytaxtimizda Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) bilan hamkorlikda “Inson huquqlari taʼminlanishida davlat boshqaruvi organlarining fuqarolik jamiyati bilan o‘zaro hamkorligi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili, Oliy sud, Bosh prokuratura, Ichki ishlar, Adliya, Sog‘liqni saqlash vazirliklari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi vakillari, yurtimizda faoliyat yuritayotgan nodavlat notijorat tashkilotlar hamda fuqarolik jamiyati institutlari vakillari hamda OAV xodimlari ishtirok etdi.
Davra suhbatini tashkil etishdan maqsad – davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan umumiy muloqot platformasini yana-da takomillashtirishdan iborat.
Tadbir davomida inson huquqlarini himoya qilish sohasida davlat organlari hamda fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar muhokamasi bilan bir qatorda yuzaga kelayotgan muammolar va ularni hal etish bo‘yicha taklif va fikr-mulohazalar bildirildi.
Ishtirokchilar jahondagi demokratik davlatlarda fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash orqali ularning davlat boshqaruvidagi ishtirokini oshirish va jamoatchilik nazoratini olib borishdagi o‘rnini oshirishga alohida eʼtibor berilishini qayd etdilar.
Shuningdek, Oliy Majlis Senati va Ombudsmanning davlat boshqaruvi organlari va fuqarolik jamiyati vakillari o‘rtasida ochiq muloqot yo‘lga qo‘yish tashabbusi aholini qiynayotgan masalalarni vakolatli organlar vakillari tomonidan fuqarolik jamiyati institutlari bilan birgalikda bevosita muhokama qilish imkoniyatini yaratayotganligi alohida aytib o‘tildi.
Bu kabi muloqotlar inson huquq va erkinliklarini taʼminlash yuzasidan mavjud kamchiliklarni davlat organlarining vakolatli vakillariga yetkazish va bu orqali tegishli sohalarning isloh qilinishiga xizmat qiladi.
Konstruktiv muloqot davomida inson huquqlarini taʼminlash va qiynoqlarning oldini olish borasida Ombudsman bilan fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida samarali hamkorlik o‘rnatilgani va bu o‘zining ijobiy natijasini berayotgani taʼkidlandi. Jumladan, nodavlat notijorat tashkilotlari vakillarining fikricha, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari sohadagi islohotlarning ochiqligi va shaffofligini taʼminlashga imkon yaratadi.
Davra suhbati yakunida ishtirokchilar tomonidan insonning huquqlarini har tomonlama himoya qilishda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligini yana-da taʼminlash orqali ularning fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorligi samaradorligini oshirish, jamoatchilik nazoratini yana-da kuchaytirish yuzasidan taklif va tavsiyalar bildirildi.

16 июня текущего года в столице Комитетом Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции совместно с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) проведен «круглый стол» на тему «Взаимодействие органов государственного управления с гражданским обществом по обеспечению прав человека».
В мероприятии приняли участие постоянный представитель ПРООН в Узбекистане, представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, министерств внутренних дел, юстиции, здравоохранения, Национального центра по правам человека, Комитета семьи и женщин, негосударственных некоммерческих организаций и институтов гражданского общества, а также работники СМИ.
Цель организации «круглого стола» – дальнейшее совершенствование общей платформы диалога, налаженного между государственными органами и институтами гражданского общества.
В ходе мероприятия обсуждалась работа, проводимая государственными органами и институтами гражданского общества в области защиты прав человека, и даны предложения и замечания касательно проблем и их решения.
Участники отметили, что в демократических странах мира особое внимание уделяется повышению участия институтов гражданского общества в государственном управлении и их роли в осуществлении общественного контроля посредством их поддержки.
Также особо подчеркнуто, что инициатива Сената Олий Мажлиса и Омбудсмана по налаживанию открытого диалога между органами государственного управления и представителями гражданского общества дает возможность непосредственного обсуждения вопросов, волнующих население, совместно с институтами гражданского общества, представителями уполномоченных органов.
Подобные диалоги способствуют доведению до уполномоченных представителей государственных органов имеющихся недостатков в обеспечении прав и свобод человека и тем самым реформированию соответствующих сфер.
В ходе конструктивного диалога отмечалось, что между Омбудсманом и институтами гражданского общества налажено эффективное взаимодействие по вопросам обеспечения прав человека и предупреждения пыток, что дает положительный результат. В частности, представители негосударственных некоммерческих организаций считают, что визиты для мониторинга, проводимые в закрытых учреждениях с ограниченной свободой передвижения, позволяют обеспечить открытость и прозрачность реформ в данной сфере.
По завершении «круглого стола» участниками даны предложения и рекомендации по повышению эффективности взаимодействия органов государственной власти и управления с институтами гражданского общества путем дальнейшего обеспечения открытости деятельности органов государственной власти по всесторонней защите прав человека, усилению общественного контроля.