Yoshlar huquqlarini rag‘batlantirish va himoya qilish: xalqaro, mintaqaviy va milliy mexanizmlar
Forumning ikkinchi yalpi majlisida yoshlar huquqlarini rag‘batlantirish va himoya qilishning xalqaro, mintaqaviy va milliy vositalari hamda mexanizmlari ko‘rib chiqildi. Ushbu sessiyaga BMTTDning O‘zbekistondagi Doimiy vakili o‘rinbosari Anas Fayyad va O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Markaziy kengashi raisi o‘rinbosari Abdulaziz Mo‘minov moderatorlik qildi.
Shu mavzu bo‘yicha BMTning Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Bolalar va yoshlar huquqlari bo‘yicha bo‘limi muvofiqlashtiruvchisi Imma Guerras Delgado (Jeneva), YeXHT amaldagi raisining Yoshlar masalalari bo‘yicha maxsus vakili Memet Jaku, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Yoshlar masalalari bo‘yicha parlament komissiyasi raisi Muhammadjon Valiev, Qirg‘izistondagi “PF IDEA” Markaziy Osiyo yoshlar tashkiloti vakili Ayzat Ruslanova va tojikistonlik yoshlar huquqlari faoli Zilola Imomovaning ma’ruzalari tinglandi.
Ishtirokchilar yoshlar huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish bo‘yicha amaldagi xalqaro hamda mintaqaviy hujjatlar va mexanizmlarning ahamiyatiga e’tibor qaratdilar. Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy hujjatlarda yoshlar huquqlarini himoya qilishning belgilangan standartlari atroflicha muhokama qilindi.
Ma’ruzalar qizg‘in muhokama va munozaralarga ulanib ketdi. Ishtirokchilarning fikricha, yoshlar huquqlarini himoya qilish tizimini rivojlantirish sohasida qabul qilingan bir qator ilg‘or vosita va standartlar dunyo miqyosida muhim o‘rinlarni egallab turibdi. Bu vosita va standartlarning aksariyati BMT doirasida qabul qilingan bo‘lib, keyingi 30 yilda yoshlar huquqlarini himoya qilish sohasidagi xalqaro hujjatlar soni 10 tadan oshgan.
Forum ishtirokchilari tomonidan yoshlar huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish uchun xalqaro hamda mintaqaviy vosita va mexanizmlarning qo‘llanilishi sohasi xolis tahlildan o‘tkazildi. Yoshlar huquqlari va imkoniyatlarini himoya qilish mexanizmlarining samaradorligini oshirish bo‘yicha o‘zaro fikr almashildi.
Shuningdek, yoshlar huquqlarini himoya qilish muhimligi borasida jamiyatning xabardorligi va tushunchasini oshirish hamda yoshlar huquqlarini himoya qilishga qaratilgan siyosat va qonunchilikni targ‘ib etish hamda qo‘llab-quvvatlash zarurligi ta’kidlandi. Yoshlar huquqlarini himoya qilishning eng maqbul amaliyoti va samarador mexanizmlariga taalluqli ilg‘or tajribalarni o‘rganishga alohida e’tibor qaratildi.
Mrakaziy osiyo yoshlar forumi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 75 yilligi va Inson huquqlari bo‘yicha Vena butunjahon konferensiyasining 30 yilligiga bag‘ishlab o‘tkazilmoqda.

Продвижение и защита прав молодежи: международные, региональные и национальные механизмы
На втором пленарном заседании форума были рассмотрены международные, региональные и национальные инструменты и механизмы продвижения и защиты прав молодежи. Модераторами данной сессии выступили Анас Файяд, заместитель постоянного представителя ПРООН в Узбекистане, и Абдулазиз Муминов, заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана.
Перед участниками с лекциями выступили координатор Департамента по правам детей и молодежи Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Имма Геррас Дельгадо (Женева), специальный представитель действующего председателя ОБСЕ по делам молодежи Мемет Джаку, Председатель Парламентской комиссии по делам молодежи Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Мухаммаджон Валиев, представитель Центральноазиатской молодежной организации «PФ IDEA» в Кыргызстане Айзат Русланова и молодежный правозащитник из Таджикистана Зилола Имомова.
Участники акцентировали внимание на важности существующих международных и региональных документов и механизмов по защите и продвижению прав молодежи. Также были подробно обсуждены установленные стандарты защиты прав молодежи в международных и региональных документах.
Лекции сопровождались оживленными обсуждениями и дискуссиями. По мнению участников, ряд передовых инструментов и стандартов, принятых в сфере развития системы защиты прав молодежи, занимают важные места в мире. Большая часть этих инструментов и стандартов была принята в рамках ООН, а в последующие 30 лет количество международных документов в сфере защиты прав молодежи превысило 10.
Участники форума провели беспристрастный анализ применения международных и региональных инструментов и механизмов защиты и продвижения прав молодежи. Состоялся обмен мнениями по вопросам повышения эффективности механизмов защиты прав и возможностей молодежи.
Также было подчеркнуто, что необходимо повышать осведомленность и понимание обществом важности защиты прав молодежи, а также продвигать и поддерживать политику и законодательство, направленные на защиту прав молодежи. Особое внимание было уделено изучению лучших практик и эффективных механизмов защиты прав молодежи.
Центральноазиатский молодежный форум посвящен 75-летию Всеобщей декларации прав человека и 30-летию Венской всемирной конференции по правам человека.