Xalqaro forumining yopilish marosimida yoshlar huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish bo‘yicha xalqaro, mintaqaviy va milliy tajriba va yondashuvlar muhokama qilindi. Yoshlar huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish bo‘yicha amaldagi xalqaro va mintaqaviy hujjatlar va mexanizmlarni qo‘llash ko‘lami tahlil etildi.
Yaqinda Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT huzurida Markaziy Osiyo yoshlarini rivojlantirishga ko‘maklashish bo‘yicha ishchi guruh tashkil etishni taklif qildi. Ushbu tashabbus Markaziy Osiyo mintaqasida yoshlar huquqlarini ta’minlash va amalga oshirishdan eng yuqori darajada manfaatdorlikning yaqqol namunasidir.
Markaziy Osiyoda aholining qariyb yarmini yoshlar tashkil etishini hisobga olgan holda, yosh avlod, uning salohiyatini ro‘yobga chiqarish bilan bog‘liq masalalar alohida ahamiyat kasb etadi. Toshkent shahrida tashkil etilgan jahon anjumanida Markaziy Osiyo davlatlari yoshlarining ishtirok etishi ham ushbu forumning asosiy xususiyatlaridan biri hisoblanadi.
O‘zbekiston Prezidenti 2023 yil 14 sentyabr kuni Dushanbe shahrida o‘tkazilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining beshinchi Maslahat uchrashuvida ham Markaziy Osiyo davlatlarining yoshlarga oid siyosatiga alohida e’tibor qaratdi. Davlatimiz rahbari yoshlarning bilim va malakasini rivojlantirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish, ularni yetuk malakali kadrlar qilib tayyorlash va bandligini ta’minlash maqsadida shu yo‘nalishdagi xalqaro tashkilotlar ishtirokida Markaziy Osiyo yoshlari imkoniyatlarini kengaytirish va ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish markazini tashkil etishni taklif etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Dushanbeda bo‘lib o‘tgan Maslahat uchrashuvi yakunida mintaqa yoshlari manfaatlarini ta’minlash yo‘lida yana bir muhim amaliy qadam qo‘yildi. Ya’ni, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida yoshlarga oid siyosatning umumiy yo‘nalishlari to‘g‘risida bitim imzolandi.
Forum ishtirokchilari tomonidan yoshlar huquqlarini himoya qilish mexanizmlari va imkoniyatlari samaradorligini oshirish yo‘llari taklif etildi. Yoshlar o‘z huquqlarini to‘liq ro‘yobga chiqarishida duch keladigan asosiy muammolar yoritildi.
Barcha davlatlar siyosatiga yoshlar huquqlarini integratsiya qilishning huquqiy, ma’muriy va siyosiy asoslarni takomillashtirish yo‘llari va vositalarini ishlab chiqish bo‘yicha aniq tavsiyalar ilgari surildi. Bunday amaliy yondashuv BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishga salmoqli hissa qo‘shish imkonini berishi ta’kidlandi.
Shu asosda xalqaro forumning yakuniy hujjati – Yoshlar huquqlari bo‘yicha Markaziy Osiyo deklaratsiyasi loyihasi ishlab chiqildi va muhokama qilindi. Forumning asosiy natijalari va amaliy tavsiyalari o‘z mujassamini topgan ushbu muhim hujjat istiqbolda yoshlar huquqlari sohasidagi yangi sa’y-harakatlar va ilg‘or tashabbuslar uchun mustahkam tagzamin vazifasini o‘tashiga ishonch bildirildi.

В конце международного форума был обсужден проект Центральноазиатской декларации по правам молодежи
На церемонии закрытия международного форума обсуждался международный, региональный и национальный опыт и подходы к защите и продвижению прав молодёжи. Проанализирована сфера применения действующих международных и региональных документов и механизмов защиты и продвижения прав молодёжи.
На недавно прошедшей в Нью-Йорке 78-й сессии Генеральный Ассамблеи ООН Президент Республики Узбекистан предложил организовать при ООН рабочую группу по развитию молодёжи стран Центральной Азии. Данная инициатива является ярким примером высочайшего уровня заинтересованности в обеспечении и реализации прав молодёжи в регионе Центральной Азии.
Учитывая, что почти половину населения Центральной Азии составляет молодёжь, задачи, связанные с реализацией потенциала молодого поколения, имеют особое значение.
Участие молодёжи стран Центральной Азии во всемирной конференции, организованной в городе Ташкенте, считается одной из главных особенностей этого форума.
Президент Узбекистана уделил также особое внимание молодежной политике стран Центральной Азии на пятой консультативной встрече лидеров стран Центральной Азии, состоявшейся в Душанбе 14 сентября 2023 года.
Глава нашего государства предложил создать Центр расширения возможностей молодежи Центральной Азии и реализации ее потенциала с участием международных организаций в этом направлении, в целях объединения усилий по развитию знаний и навыков молодежи, подготовке их как зрелых квалифицированных кадров и обеспечению их трудоустройства.
По итогам консультативной встречи лидеров стран Центральной Азии, состоявшейся в Душанбе по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, был сделан еще один важный практический шаг по обеспечению интересов молодежи региона.
То есть было подписано соглашение об общих направлениях молодежной политики между Казахстаном, Таджикистаном, Туркменистаном, Кыргызстаном и Узбекистаном.
Участники форума предложили пути повышения эффективности механизмов и возможностей защиты прав молодежи.
В ходе дискуссий обсуждены основные проблемы, с которыми сталкивается молодежь при полной реализации своих прав.
Были выдвинуты для политики всех стран конкретные рекомендации по разработке путей и средств совершенствования правовой, административной и политической основы интеграции прав молодёжи.
Подчеркивалось, что такой практический подход даст возможность внести существенный вклад в реализацию Целей устойчивого развития ООН.
На этой основе был разработан и обсужден итоговый документ международного форума – Центральноазиатская декларация по правам молодежи.
Участники выразили уверенность, что этот важный документ, воплотивший в себе основные результаты и практические рекомендации форума, в будущем послужит прочной основой для новых усилий и передовых инициатив в сфере прав молодежи.