VASHINGTON, 8-noyabr. /«Dunyo» AA/. Kecha AQSh Mehnat vazirligida «2022-yilda bolalar mehnatiga barham berish bo'yicha davlatlarning sa’y-harakatlari to'g'risidagi yillik hisoboti» mavzusida brifing bo'lib o'tdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Mamlakatimizda bolalar mehnatiga barham berish sohasidagi islohotlar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganini inobatga olib, AQSh Mehnat vazirligi ushbu tadbirga O'zbekiston elchisini taklif qildi. Diplomat o'z nutqida ishtirokchilarga so'nggi yillarda O'zbekistonda qonun hujjatlarini xalqaro standartlarga moslashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, yangilangan Konstitutsiyasida majburiy mehnatga qarshi kurash bo'yicha kiritilgan normalar, 2022-yilgi paxta terimining mustaqil monitoringi natijalari va mamlakatimizda bolalar mehnatiga barham berish sohasida hayotga tatbiq etilayotgan ijtimoiy dasturlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
AQSh savdo vazirining o'rinbosari Tea Li o'z ma’ruzasida 2022-yilda 131 davlatdan faqat 4 ta mamlakat, ya’ni O'zbekiston, Argentina, Kolumbiya va Kot-d'Ivuarga «Significant Advancement» ("Sezilarli taraqqiyot") maqomi berilganini ta’kidladi.
AQSh Mehnat vazirligi ma’lumotiga ko'ra, mazkur baholash mezonida bolalar mehnatining eng yomon shakllarini taqiqlovchi qonunlar va me’yoriy hujjatlarning mavjudligi, shikoyatlarni ko'rib chiqish va bunday huquqbuzarliklarni tekshirishning ijro va institutsional mexanizmlari, shuningdek, bolalar mehnatining eng og'ir shakllariga jalb etilishining oldini olish bo'yicha ijtimoiy dasturlarni amalga oshirish va bu boradagi davlat siyosatining samaradorligi hisobga olinadi.

ВАШИНГТОН, 8 ноября. /ИА "Дунё"/. В Министерстве труда США состоялся брифинг на тему «Ежегодный отчет об усилиях стран по искоренению детского труда в 2022 году», сообщает корреспондент ИА "Дунё".
Учитывая, что в нашей стране успешно реализуются реформы в сфере искоренения детского труда, Министерство труда США пригласило выступить на этом мероприятии посла Узбекистана Фурката Сидикова. Дипломат проинформировал участников о том, что за последние годы в нашей стране проделана значительная работа по адаптации законодательства к международным стандартам, в обновленной Конституции запрещен принудительный труд, установлена уголовная ответственность за его применение. Отмечено, что по результатам независимых мониторингов сбора хлопка 2022 года случаев принудительного или детского труда не выявлено, представлена подробная информация о реформах в сфере искоренения детского и принудительного труда.
Заместитель министра торговли США Теа Ли отметила, что в 2022 году только 4 страны из 131, а именно – Узбекистан, Аргентина, Колумбия и Кот-д’Ивуар достигли значительного прогресса.
По информации Минтруда США, критерии такой оценки включают наличие законов и постановлений, запрещающих наихудшие формы детского труда, исполнительные и институциональные механизмы рассмотрения жалоб и расследования таких нарушений, а также причастность к наихудшим формам детского труда, реализация социальных программ по предотвращению злоупотреблений и эффективность государственной политики на данном направлении.