Martin Chungongga “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni Jenevada topshirildi
Parlamentlararo Ittifoq Bosh kotibi Martin Chungong – 2023 yilda “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangani haqida avval xabar berilgandi. O‘zbekistonning do‘sti va yaqin hamkori ushbu mukofotga inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun sazovor bo‘ldi.
Mamlakatimiz delegatsiyasining Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi 75 yilligi tantanalariga bag‘ishlangan rasmiy-madaniy tadbirlarda ishtirok etish uchun joriy yil 10-12 dekabr kunlari Shveysariyaga amalga oshirgan tashrifi doirasida Parlamentlararo Ittifoq Bosh kotibi bilan ham uchrashuv bo‘ldi. O‘zaro muloqot asnosida delegatsiya rahbari – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov mukofotni egasiga tantanali ravishda topshirdi.
M.Chungong o‘zi rahbarlik qilayotgan xalqaro tashkilot faoliyatida, shuningdek, parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish va qo‘shma tadbirlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish borasida O‘zbekiston parlamentining o‘rni alohida ekanini ta’kidladi. Shu munosabat bilan parlamentlararo hamkorlikni kuchaytirishga qo‘shgan ulkan hissasi uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevga o‘z minnatdorchiligini izhor etdi.
Muloqot asnosida BMT Bosh Assambleyasi 2022 yil 14 dekabrda qabul qilgan “Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyusiya ham aynan O‘zbekiston tashabbusi samarasi ekani yana bir bor e’tirof etildi. Parlamentlararo Ittifoq Bosh kotibining fikricha, O‘zbekiston ijtimoiy himoya va gender tenglikni ta’minlash, tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash, aholining ta’lim darajasini oshirish hamda yoshlar bilan ishlash sohalarida beqiyos tajribaga ega.
Suhbat yakunida M.Chungong Parlamentlararo Ittifoqning 2025 yilga belgilangan 150-Assambleyasini O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyorligini ma’lum qilgani uchun mamlakatimiz parlamentiga minnatdorchilik bildirdi.

Мартину Чунгонгу вручен знак «За защиту прав человека» в Женеве
В число награжденных в 2023 году знаком «За защиту прав человека» вошел Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг. Друг и постоянный партнер Узбекистана получил эту награду за вклад в развитие международного сотрудничества в области прав человека.
В ходе визита делегации Узбекистана в Швейцарию 10-12 декабря т. г. для участия в официальных и культурных мероприятиях, посвященных 75-летию Всеобщей декларации прав человека, также состоялась встреча с Генеральным секретарем Межпарламентского союза. В ходе общения глава делегации – первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов торжественно вручил награду обладателю.
М. Чунгонг отметил, что Парламенту Узбекистана принадлежит особая роль в деятельности возглавляемой им международной организации, а также в развитии межпарламентского сотрудничества и успешной реализации совместных мероприятий. В этой связи он выразил благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за большой вклад в укрепление межпарламентского сотрудничества.
В ходе диалога было еще раз признано, что резолюция «Об усилении роли парламентов в реализации Целей устойчивого развития», принятая Генеральной Ассамблеей ООН 14 декабря 2022 года, является результатом инициативы Узбекистана. По словам Генерального секретаря Межпарламентского союза, Узбекистан имеет ни с чем не сравнимый опыт в сфере социальной защиты и обеспечения гендерного равенства, повышения качества медицинских услуг, повышения уровня образования населения и работы с молодежью.
В завершение беседы М. Чунгонг поблагодарил парламент нашей страны за заявление о готовности провести 150-ю Ассамблею Межпарламентского союза, запланированную на 2025 год, в Узбекистане.