Oliy Majlis palatalari Kengashlarining qo‘shma majlisi o‘tkazildi
Joriy yilning 13-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi va Qonunchilik palatasi Kengashining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Oliy Majlis palatalari Kengashlari aʼzolari, deputatlar, senatorlar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Kun tartibi tasdiqlangach, 2024-yilga mo‘ljallangan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha belgilangan tadbirlarning bajarilishi ustidan parlament nazoratini amalga oshirish to‘g‘risidagi masala muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, keyingi yillarda mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, xususan makroiqtisodiy barqarorlik va iqtisodiy rivojlanishni taʼminlash, investitsiya, eksport hajmlarini kengaytirish, qishloq xo‘jaligi, uy-joy qurilish, kommunal xo‘jaligi, transport, ekologiya sohalarini, shuningdek taʼlim, sog‘liqni saqlash, raqamlashtirish, madaniyat va sportni rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimiz Prezidentining farmonlari va qarorlarida mazkur yo‘nalishlarda olib borilayotgan islohotlar samaradorligini oshirishga doir qator ustuvor vazifalar belgilab berilgan.
Muhokamalar jarayonida 2024-yilga mo‘ljallangan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha belgilangan tadbirlarning bajarilishi ustidan tizimli parlament nazoratini yo‘lga qo‘yish, bu borada Oliy Majlis palatalari hamda xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining faol ishtirokini taʼminlash masalalariga eʼtibor qaratildi.
Kun tartibi doirasida Oliy Majlis huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha parlament komissiyasining 2023-yildagi faoliyati ko‘rib chiqildi.
Parlament komissiyasi tomonidan Davlat byudjetidan 2023-yil uchun ajratilgan jami 226 mlrd 490 mln so‘m mablag‘ni davlat subsidiyasi shaklida 191 mlrd 490 mln so‘m, davlat ijtimoiy buyurtmasi shaklida 18 mlrd so‘m va davlat granti shaklida 17 mlrd so‘m miqdorida moliyalashtirish to‘g‘risida qaror qabul qilingan.
Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi tomonidan 38 ta nodavlat notijorat tashkilotining ustav faoliyati va yillik ish rejasi ijrosiga jami 123 mlrd 338 mln so‘m, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondlariga qo‘shimcha davlat subsidiyasi shaklida qo‘llab-quvvatlash uchun 68 mlrd 152 mln so‘m yo‘naltirilgan.
Shuningdek, Parlament komissiyasi qarorlari asosida Davlat byudjeti hisobidan “Nuroniy” jamg‘armasiga 35 mlrd 182 mln so‘m va Progressiv islohotlar markaziga 6 mlrd 500 mln so‘m qo‘shimcha davlat subsidiyasi shaklida mablag‘ yo‘naltirilgan.
Bundan tashqari, Parlament komissiyasining qaroriga asosan Jamoat fondi tomonidan 2023-yilda davlat grantlarining 6 ta tanlovi o‘tkazilgan va 200 ta loyiha 18 mlrd so‘mga moliyalashtirilgan.
2023-yil davomida davlat organlarining taʼlim sifatini oshirish, sog‘liqni saqlash, energiya resurslaridan oqilona foydalanish, qurilish, kommunal xo‘jaligi, kambag‘allikni qisqartirish va bandlik kabi sohalarda jamoatchilik nazoratini kuchaytirishga yo‘naltirilgan buyurtmalari asosida Parlament komissiyasi qaroriga muvofiq Jamoat fondi tomonidan 11 ta ijtimoiy buyurtmaga ochiq tanlovlar eʼlon qilingan.
Muhokamalar chog‘ida sohalar kesimida tegishli davlat organlari va boshqa tashkilotlar bilan hamkorlikda muayyan ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni hal etishga qaratilgan ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalar hajmini bosqichma-bosqich oshirib borish, o‘tkaziladigan tanlovlarning barcha bosqichlarini raqamlashtirish orqali shaffof va sog‘lom raqobat muhitini yaratish lozimligi taʼkidlab o‘tildi.
Shuningdek, qo‘shma majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Misr Arab Respublikasi parlamenti bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhining yangi tarkibini tasdiqlash to‘g‘risidagi masala ham ko‘rib chiqildi.
Majlisida muhokama qilingan barcha masalalar yuzasidan Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi Kengashlarining qo‘shma qarorlari qabul qilindi.

Состоялось совместное заседание Кенгашей палат Олий Мажлиса
13 февраля текущего года состоялось совместное заседание Кенгаша Сената и Кенгаша Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. В его работе приняли участие члены Кенгашей палат Олий Мажлиса, депутаты, сенаторы и представители средств массовой информации.
После утверждения повестки дня обсуждался вопрос осуществления парламентского контроля за выполнением меропариятий по приоритетным направлениям социально-экономического развития на 2024 год.
Отмечалось, что в последние годы в стране реализуются масштабные меры по социально-экономическому развитию, в частности, обеспечению макроэкономической стабильности и экономического развития, расширению объемов инвестиций и экспорта, развитию сфер сельского хозяйства, жилищного строительства, коммунального хозяйства, транспорта, экологии, а также образования, здравоохранения, цифровизации, культуры и спорта.
В указах и постановлениях Президента страны определен ряд приоритетных задач по повышению эффективности проводимых в этих направлениях реформ.
В ходе обсуждений внимание акцентировано на вопросах установления системного парламентского контроля за выполнением мероприятий по приоритетным направлениям социально-экономического развития на 2024 год, обеспечения в этой связи активного участия палат Олий Мажлиса и местных Кенгашей народных депутатов.
В рамках повестки дня рассмотрена деятельность в 2023 году Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда при Олий Мажлисе по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества.
Парламентской комиссией принято решение о финансировании средств, выделенных на 2023 год из Государственного бюджета в размере 226 млрд 490 млн сумов, в виде государственной субсидии – 191 млрд 490 млн сумов, в форме государственного социального заказа – 18 млрд сумов и в форме государственного гранта – 17 млрд сумов.
Общественным фондом при Олий Мажлисе направлено в общей сложности 123 млрд 338 млн сумов на реализацию уставной деятельности и годового плана работы 38 негосударственных некоммерческих организаций, 68 млрд 152 млн сумов – для поддержки в виде дополнительных государственных субсидий общественным фондам по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, Кенгашах народных депутатов областей и города Ташкента.
На основании решений Парламентской комиссии также средства направлены в виде дополнительных государственных субсидий за счет Государственного бюджета в размере 35 млрд 182 млн сумов – в фонд «Нуроний» и 6 млрд 500 млн сумов – в Центр прогрессивных реформ.
Кроме того, на основании решения Парламентской комиссии Общественным фондом проведено в 2023 году 6 конкурсов государственных грантов и профинансировано 200 проектов на сумму 18 млрд сумов.
В течение 2023 года на основании заказов государственных органов по усилению общественного контроля в таких сферах, как повышение качества образования, здравоохранение, рациональное использование энергоресурсов, строительство, коммунальное хозяйство, сокращение бедности и занятости в соответствии с решением Парламентской комиссии Общественным фондом объявлены открытые конкурсы на 11 социальных заказов.
В ходе обсуждений подчеркивалось, что совместно с соответствующими государственными органами и другими организациями в разрезе отраслей необходимо поэтапно увеличивать объемы социально значимых проектов, направленных на решение определенных социально-экономических задач, а также создавать прозрачную и здоровую конкурентную среду за счет цифровизации всех этапов конкурсов.
Также на совместном заседании рассмотрен вопрос утверждения нового состава межпарламентской группы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с парламентом Арабской Республики Египет.
По всем обсужденным на заседании вопросам приняты соответствующие совместные постановления Кенгашей Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса.