O‘zbekiston — Gruziya: parlamentlararo hamkorlik aloqalari yanada mustahkamlanadi
So‘nggi yillarda O‘zbekiston pragmatik va chuqur o‘ylangan tashqi siyosat yuritish, qo‘shni davlatlar bilan yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini jadal rivojlantirish, tashqi aloqalar geografiyasini kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratib, iqtisodiy diplomatiyani kuchaytirmoqda. Ushbu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlar natijasida nafaqat yaqin qo‘shnilarimiz, balki iqtisodiy jihatdan yetakchi davlatlar bilan ham teng manfaatli hamorlik yuqori pog‘onaga ko‘tarilmoqda.
2024-yil 8-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddin Ismoilovning Gruziya Parlamenti Raisi Shalva Papuashvili boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida delegatsiya a’zolariga “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalar, uning doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, yangi tahrirdagi Konstitutsiya normalarini ro‘yobga chiqarish borasidagi sa’y-harakatlar hamda Qonunchilik palatasining tarkibiy tuzilishi, qonun ijodkorligi yo‘nalishidagi faoliyati, palataning qo‘mitalari, komissiyalari hamda deputatlarning asosiy vazifalari to‘g‘risida atroflicha ma’lumotlar berildi.
Konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston-Gruziya o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish va uni yangi mazmun bilan boyitish, norma ijodkorligi sohasida tajriba almashish masalalari muhokama qilindi.
O‘z navbatida, Shalva Papuashvili so‘nggi yillarda Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan muvozanatli, ochiq va konstruktiv tashqi siyosat, keng ko‘lamli islohotlar va ularning natijalarini alohida e’tirof etdi. Shuningdek, amaliy ruhdagi uchrashuvlarni izchil davom ettirish, parlamentlararo hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash ikki tomon manfaatlariga birdek xizmat qilishini qayd etdi.
Uchrashuvda shuningdek, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlik, transport-kommunikatsiya, to‘qimachilik, elektrotexnika, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi aloqalar ko‘lami tobora kengayib borayotgani xususida ham so‘z yuritildi.
Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuvda tomonlar hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqishga kelishib oldilar.

В последние годы Узбекистан, отдавая приоритет проведению прагматичной и глубоко продуманной внешней политики, стремительному развитию отношений добрососедства и стратегического партнерства с соседними странами, расширению географии внешних связей, укрепляет экономическую дипломатию. В результате работы, проводимой в данном направлении, взаимовыгодное сотрудничество не только с нашими близкими соседями, но и с ведущими странами с развитой экономикой поднимается на более высокий уровень.
8 апреля 2024 года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддин Исмоилов встретился с членами делегации во главе со Спикером Парламента Грузии Шалвой Папуашвили.
В ходе диалога членам делегации дана подробная информация о приоритетных задачах, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030», реализуемых в стране в ее рамках широкомасштабных реформах, усилиях по реализации норм новой редакции Конституции, а также о структуре Законодательной палаты, законотворческой деятельности, основных задачах комитетов, комиссий и депутатов палаты.
На встрече, прошедшей в конструктивном духе, рассмотрены вопросы дальнейшего расширения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Грузией и обогащения его новым содержанием, обмена опытом в сфере нормотворчества.
В свою очередь, Шалва Папуашвили отдельно подчеркнул взвешенную, открытую и конструктивную внешнюю политику, проводимые Президентом Шавкатом Мирзиёевым в последние годы масштабные реформы и их результаты. Также отмечено, что последовательное продолжение встреч в практическом духе, расширение и укрепление межпарламентского сотрудничества служат интересам сторон.
На встрече также рассмотрены вопросы расширения между нашими странами масштабов торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества, а также отношений в транспортно-коммуникационной, текстильной, электротехнической, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
В ходе встречи, прошедшей в искренней и дружеской атмосфере, стороны договорились вывести сотрудничество на новый уровень.