«Ekologik muammolar: o‘zgaruvchan dunyoda inson huquqlari kelajagi va barqaror yechimlar topish»
2024-yil 13-14-iyun kunlari mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan an’anaviy xalqaro anjuman – Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forumining navbatdagi mavzusi shunday nomlangan. Forum doirasida oflayn va onlayn tarzda uchta yalpi majlis o‘tkazilishi mo‘ljallanmoqda.
Bu galgi Samarqand forumining asosiy maqsadi – iqlim o‘zgarishlarining inson huquqlariga ta’siri bilan bog‘liq masalalarni keng ko‘lamda va axborotlar tahlili negizida atroflicha muhokama qilishdir. Xalqaro anjuman ishtirokchilari ushbu sohada zarur bilimlar olish bilan bir qatorda, xalqaro hamjamiyat doirasida o‘zaro tajriba almashish va eng maqbul amaliyotlar bilan tanishish imkoniga ega bo‘ladi.
Forumda asosiy e’tibor iqlim o‘zgarishlarining inson huquqlariga ko‘rsatadigan salbiy ta’sirini yumshatishga oid aniq tavsiya va yechimlar tayyorlashga qaratiladi. Bu boradagi munozaralar Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va o‘zgarayotgan iqlim sharoitida har bir insonning huquqlarini himoya qilish uchun ko‘maklashadigan samarador strategiya va yondashuvlarni ishlab chiqish uchun turli soha mutaxassislariga qulay maydon bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.
Forumning milliy tashkilotchilari – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi hamda “Taraqqiyot strategiyasi” markazidir.
Xalqaro hamkorlarimiz Birlashgan Millatlar Tashkilotining O‘zbekistondagi jamoasi hisoblanadi. Bu xalqaro sheriklarimiz safida, xususan, BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi ofisi, BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘limi, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisi, shuningdek, Fridrix Ebert va Konrad Adenauer nomidagi fondlarning mamlakatimizdagi vakolatxonalari bor.
Forumda 200 nafar mutaxassis qatnashishi rejalashtirilgan. Xususan, milliy va xorijiy ekspertlar, iqlim bo‘yicha mutaxassislar, davlat tashkilotlarining iqlim o‘zgarishi muammolari bilan shug‘ullanadigan mas’ullari, fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari, ilmiy tadqiqot markazlari, kompaniyalar, ishbilarmon doiralar va xalqaro tashkilotlarning vakillari taklif etilgan.

«Экологические проблемы: будущее прав человека и поиск устойчивых решений в меняющемся мире»
Так называется очередная тема IV Самаркандского форума по правам человека – традиционной международной конференции, которая пройдет в нашей стране 13-14 июня 2024 года. В рамках форума планируется провести три пленарных заседания офлайн и онлайн.
Основная цель Самаркандского форума в этом году – обсуждение вопросов, связанных с влиянием изменения климата на права человека, в широком масштабе и на основе анализа информации. Помимо получения необходимых знаний в этой области, участники международной конференции получат возможность обменяться опытом и ознакомиться с лучшими практиками международного сообщества.
Форум сосредоточится на разработке конкретных рекомендаций и решений по смягчению негативного воздействия изменения климата на права человека. Ожидается, что дискуссия послужит форумом для экспертов из различных областей для разработки эффективных стратегий и подходов, которые помогут достичь Целей устойчивого развития и защитить права всех людей в условиях меняющегося климата.
Национальными организаторами форума являются Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека и Министерство юстиции Республики Узбекистан, а также Центр «Стратегия развития».
В числе международных соорганизаторов форума Офис Постоянного координатора ООН в Узбекистане, Региональное отделение УВКПЧ для Центральной Азии, ПРООН в Узбекистане, Офис Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, а также представительства Фонда имени Фридриха Эберта и Фонда им. Конрада Аденауэра в нашей стране.
Планируется, что в форуме примут участие 200 экспертов. В частности, были приглашены отечественные и зарубежные эксперты, специалисты по климату, должностные лица государственных организаций, занимающихся вопросами изменения климата, представители институтов гражданского общества, средств массовой информации, научно-исследовательских центров, компаний, деловых кругов и международных организаций.