Elchi Antti Karttunen: Samarqand forumi kelajak avlod manfaati uchun birlashish va umumiy yechim topish maydoniga aylandi
SAMARQAND, 14-iyun. /"Dunyo" AA/. YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori, elchi Antti Karttunen "Dunyo" AA uchun intervyusida "Ekologik muammolar: o'zgaruvchan dunyoda inson huquqlari kelajagi va barqaror yechimlar topish" mavzusida Inson huquqlari bo'yicha IV Samarqand forumining ahamiyati haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Inson huquqlari bo'yicha IV Samarqand forumi, uning ekologik muammolarni hal etish, inson huquqlarini himoya qilishdagi ahamiyati haqida o'z fikrlarimni bildirishdan mamnunman.
Forumda biz ushbu muammolar ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarga, jumladan, ayollar, bolalar va qariyalarga qanday ta'sir ko'rsatishini muhokama qildik. Ekologik muammolar ijtimoiy tengsizlikni qanday kuchaytirayotgani va barqaror rivojlanishga to'sqinlik qilayotganiga alohida e'tibor qaratildi. Atrof-muhit va inson huquqlarini himoya qilish kompleks yondashuvni talab qiladigan o'zaro bog'liq vazifalar ekanligini tushunish muhimdir.
Men moderator sifatida ishtirok etgan 3-sessiyada o'zgaruvchan iqlim sharoitida inson huquqlarini samarali himoya qilishga qaratilgan mavjud xalqaro va mintaqaviy hujjatlar atroflicha ko'rib chiqildi.
Muhokama chog'ida xalqaro va mintaqaviy hujjatlarda mustahkamlangan standartlarga ham to'xtalib o'tildi.
Sessiya yakunida iqlim bo'yicha global tashabbuslar doirasida mamlakatlar va xalqaro tashkilotlar o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qator tavsiyalar qabul qilindi.
Ushbu sessiya, shuningdek, iqlim bo'yicha tashabbuslarni samarali amalga oshirishda biznes va fuqarolik jamiyatining asosiy rolini muhokama qilishga bag'ishlandi.
Samarqanddagi forum mamlakatlar umumiy yechim topish uchun birlashishga tayyor ekanini ko'rsatdi. Maqsadlarimizga erishish uchun tajriba, bilim va resurslarni almashishda davom etishimiz muhim.
Xulosa o'rnida shuni aytishni istardimki, Inson huquqlari bo'yicha IV Samarqand forumi ekologik muammolarni muhokama qilish va hal etishda muhim maydonga aylandi. Biz har bir insonning huquqlari himoyalangan va kelajak avlodlar uchun sayyoramiz asrab-avaylanadigan kelajakni ta'minlash uchun birgalikda ishlashni davom ettirishimiz kerak.

Посол Антти Карттунен: Форум в Самарканде стал площадкой для объединения и поиска общих решений ради будущего поколения
САМАРКАНД, 14 июня. /ИА "Дунё"/. Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Посол Антти Карттунен прокомментировал для ИА «Дунё» свое участие в IV Самаркандском форуме по правам человека на тему «Экологические вызовы: Будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений»:
- Я рад поделиться своими мыслями о прошедшем IV Самаркандском форуме по правам человека и его значимости для решения экологических проблем и защиты прав человека.
На форуме мы обсудили, как эти вызовы затрагивают уязвимые группы населения, включая женщин, детей и пожилых людей. Особое внимание было уделено тому, как экологические проблемы усугубляют социальное неравенство и препятствуют устойчивому развитию. Важно понимать, что защита окружающей среды и прав человека – это взаимосвязанные задачи, которые требуют комплексного подхода.
На 3-й сессии, на которой я выступил в качестве модератора, были подробно рассмотрены существующие международные и региональные инструменты, направленные на эффективную защиту прав человека в условиях меняющегося климата.
В ходе дискуссии также были затронуты установленные стандарты, закрепленные в международных и региональных документах.
Итогом сессии стал ряд рекомендаций, направленных на укрепление сотрудничества между странами и международными организациями в рамках глобальных климатических инициатив.
Это заседание также было посвящено обсуждению ключевой роли бизнеса и гражданского общества в эффективной реализации климатических инициатив.
Форум в Самарканде показал, что страны готовы объединяться для поиска общих решений. Важно, чтобы мы продолжали обмениваться опытом, знаниями и ресурсами для достижения наших целей.
В заключение хочу сказать, что IV Самаркандский форум по правам человека стал важной площадкой для обсуждения и решения экологических проблем. Мы должны продолжать работать вместе, чтобы обеспечить будущее, в котором права каждого человека будут надежно защищены, а наша планета – сохранена для будущих поколений.