O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 7-fevraldagi PQ-46-son qarori va unga ilova O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning ijrosi yuzasidan MA’LUMOT
Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 7-fevraldagi PQ-46-son Qarori va unga ilova O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning ijrosi yuzasidan 2024-yil 25-iyul holatidagi monitoring natijalariga ko‘ra quyidagilarni ma’lum qiladi.
O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 7 ta yo‘nalish, 30 ta banddan iborat bo‘lib, shundan 13 ta bandi ( 43.3 %) bajarilgan, 16 ta band (53.3 %) bajarilmoqda, 1 ta band (3.3 %) to‘liq bajarilmagan.
Qaror ijrosi doirasida quyidagi ishlar amalga oshirildi:
Birinchidan, Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan 11 ta tibbiyot oliy ta’lim muassasalarining barcha ta’lim yo‘nalishlari uchun “Inson huquqlari” o‘quv dasturi ishlab chiqildi va tasdiqlandi hamda 2023/2024-o‘quv yilida jami 11 ta tibbiyot oliy ta’lim muassasalarining barcha 3-bosqich talabalari uchun mazkur “Inson huquqlari” modul dasturi asosida jami 60 soat, shundan 30 soat auditor va 30 soat mustaqil ta’limda o‘quv jarayoni tashkil etildi.
Ikkinchidan, Davlat tashkilotlari hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari uchun qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha 5 ta, nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari mavzusida 20 dan ortiq hamda migrantlar huquqlari bo‘yicha 5 ta va inson huquqlari va gender tengligi mavzusida 15 ta o‘quv kurslari tashkil etildi.
Xususan, Davlat boshqaruvi akademiyasi hududiy filiallarida 1 245 nafar hududlardagi o‘rta va quyi bo‘g‘in rahbar kadrlari uchun 1 haftalik o‘quv kurslari muntazam tashkil etilmoqda. 2024-yilning yanvar-iyun oylarida Milliy kadrlar zaxirasiga kiritilgan 667 nafar nomzodlar, 807 nafar tarkibiy bo‘linma rahbarlari, tuman (shahar) prokuratura,ichki ishlar va soliq organlari, jami 49 nafar rahbar kadrlari uchun malaka oshirish kurslari bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, Respublikaning 5 ta hududida – Toshkent viloyati (30-aprel va 1-may), Qoraqalpog‘iston Respublikasi (21-22-may) va Xorazm viloyati (23-24-may), Surxondaryo viloyati (2-3-iyul), Qashqadaryo (4-5-iyul) viloyatlarida “Qiynoqqa solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” mavzusida o‘quv kurslari tashkil etildi. O‘quv kurslarida har bir hududdan tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv, dastlabki tergovni amalga oshiruvchi huquqni muhofaza qiluvchi organlar va jazoni ijro etish muassasalarining jami 309 nafar xodimlari ishtirok etdi.
Bundan tashqari, 2024-yil 14-17-may kunlari IHMM majlislar zalida “Inson huquqlariga rioya etish va uni himoya qilishning xalqaro standartlari: amaliyot va hisobot” mavzusida onlayn va oflayn formatda o‘quv kurslari tashkil etildi.
Mashg‘ulotlarda O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarishda faol ishtirok etayotgan vazirlik va idoralarning 20 dan ortiq mas’ul xodimi qatnashdi.
2024-yil yanvar-iyun oylari davomida Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Samarqand, Sirdaryo, Surhandaryo, Farg‘ona, Xorazm viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Davlat mehnat nazorat inspeksiyasi xodimlari tomonidan hududlardagi korxona va tashkilotlarda nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari bo‘yicha seminar-treninglar dasturi asosida, ularning mehnat huquqlari bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi.
O‘zbekiston Respublikasi yangi tahrirdagi Mehnat kodeksi bilan birgalikda nogironligi bo‘lgan shaxslarning mehnat huquqlari bo‘yicha joylarda 170 marotaba seminar-treninglar tashkil etildi. Seminar yig‘ilishlarida 3074 taga yaqin xodimlar ishtirok etdi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Yangi tahrirdagi Mehnat kodeksi bilan birgalikda nogironligi bo‘lgan shaxslarning mehnat huquqlari bo‘yicha joylarda ommaviy axborot vositalarida 20 ta marotaba chiqishlar qilingan bo‘lib, shundan mahalliy ro‘znomalarda 9 marotaba chiqishlar tashkil etilgan.
2024-yil yil 25-27-mart kunlari Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilotning O‘zbekiston Respublikasidagi vakolatxonasi tomonidan “O‘zbekiston fuqarolari Buyuk Britaniyada xavfsiz, tartibli va qonuniy mehnat qilish” mavzusida tadbir tashkil etildi.
Uchinchidan, O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi ta’lim va tarbiyani mustahkamlash, inson huquqlari milliy tizimi haqida turkum radio va teledasturlar, ko‘rsatuvlar O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasining “O‘zbekiston 24”, “Yoshlar”, “Toshkent”, “Dunyo bo‘ylab” teleradiokanallarida efirga uzatilmoqda.
2024-yil 1-yarim yilligida jami 111 ta material OAVda e’lon qilingan. Shulardan bosma nashrlarda 13 ta, ijtimoiy tarmoqlarda 33 ta, “Telegram” messenjerida 35 ta, Internet veb-saytlarida 8 ta, respublika telekanallarida 16 ta, radiokanallarida 6 ta material chop etildi.
Shuningdek, Inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturi ijrosi doirasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda 3 ta monitoring o‘tkazildi. Monitoring davomida “Inson huquqlari”, “Ayollar huquqlari” va “Bola huquqlari” fanlarini o‘qitish sifati o‘rganildi. Monitoring o‘tkazilgan ta’lim muassasalari axborot-resurs markazlarining har biriga 80 ta kitobdan iborat adabiyot jamlanmalari topshirildi. Xususan monitoring quyidagi hududlarda o‘tkazildi:
1. 2024-yil 21-22-may kunlari Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Yuridik texnikumi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining Qoraqalpoq akademik litseyida

ИНФОРМАЦИЯ о реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан и “Дорожной карты”, утвержденной Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-46 от 7 февраля 2023 года
Национальный центр по правам человека по итогам мониторинга реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан и “Дорожной карты”, утвержденной Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-46 от 7 февраля 2023 по состоянию на 25 июля 2024 года сообщает следующее:
«Дорожная карта» реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан включает в себя 7 направлений и 30 пунктов. Из них выполнено 13 пунктов (43,3%), выполняются 16 пунктов (53,3%) и
1 пункт (3,3%) остаётся частично невыполненным.
В рамках реализации Постановления были выполнены следующие работы:
Во-первых, Министерством здравоохранения была разработана и утверждена учебная программа «Права человека» для всех образовательных направлений в 11 медицинских вузах. В 2023/2024 учебном году эта программа была введена для всех студентов 3-го курса. В этих вузах на основе модульной программы организовано 60 часов занятий, из которых 30 часов проходят под руководством ассистента и 30 часов отведено для самостоятельного обучения.
Во-вторых, для сотрудников государственных организаций и правоохранительных органов организованы учебные курсы: 5 курсов по предотвращению пыток, более 20 курсов по правам лиц с ограниченными возможностями, 5 курсов по правам мигрантов и 15 курсов по теме прав человека и гендерного равенства.
В частности, в региональных филиалах Академии государственного управления регулярно организуются недельные курсы повышения квалификации для управленческого персонала среднего и низшего звена в 1245 регионах. За период с января по июнь 2024 года курсы повышения квалификации прошли 667 кандидатов, включенных в национальный кадровый резерв, 807 руководителей структурных подразделений районных (городских) прокуратур, органов внутренних дел и налоговых органов, а также 49 руководителей.
Также в пяти регионах республики были организованы обучающие курсы на тему «Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт»: в Ташкентской области (30 апреля и 1 мая), Республике Каракалпакстан (21-22 мая), Хорезмской области (23-24 мая), Сурхандарьинской области (2-3 июля) и Кашкадарьинской области (4-5 июля). Всего в курсах повышения квалификации приняли участие 309 сотрудников, включая правоохранительных органов, занимающихся следствием, предварительным расследованием и исполнением наказаний в каждом регионе.
Кроме того, с 14 по 17 мая 2024 года в зале заседаний Национального центра по правам человека были организованы онлайн и офлайн учебные курсы на тему «Международные стандарты соблюдения и защиты прав человека: практика и отчетность». В тренинге приняли участие более 20 должностных лиц из министерств и ведомств, активно участвующих в выполнении международных обязательств Узбекистана в области прав человека.
В январе-июне 2024 года в Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Ферганской и Хорезмской областях, а также сотрудниками государственной инспекции труда Республики Каракалпакстан были проведены семинары и тренинги по правам инвалидов на предприятиях и в организациях регионов. Также была проведена разъяснительная работа по вопросам трудовых прав инвалидов.
Проведено 170 семинаров и тренингов по трудовым правам лиц с ограниченными возможностями в связи с новой редакцией Трудового кодекса Республики Узбекистан. В этих мероприятиях приняли участие около 3074 сотрудников.
Кроме того, в местных средствах массовой информации было сделано 20 выступлений по вопросам трудовых прав лиц с ограниченными возможностями, а также организовано 9 публикаций в местных газетах.
С 25 по 27 марта 2024 года представительство Международной организации по миграции в Республике Узбекистан организовало мероприятие на тему «Безопасная, упорядоченная и легальная работа для граждан Узбекистана в Великобритании».
В-третьих, в Республике Узбекистан для укрепления образования и воспитания в области прав человека, а также для освещения национальной системы прав человека транслируются серии радиопередач и телепередач на каналах Национальной телерадиокомпании Узбекистана «O‘zbekiston 24», «Yoshlar», «Toshkent», и «Dunyo bo‘ylab».
В первом полугодии 2024 года в средствах массовой информации было опубликовано всего 111 материалов. Из них 13 материалов в печатных изданиях, 33 в социальных сетях, 35 в мессенджере «Телеграм», 8 на интернет-веб-сайтах, 16 на республиканских телеканалах и 6 на радиоканалах.
Кроме того, в рамках реализации национальной учебной программы по правам человека Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан было проведено три мониторинга. В ходе мониторинга оценивалось качество преподавания дисциплин «Права человека», «Права женщин» и «Права ребенка». Каждому информационно-ресурсному центру образовательных учреждений, где проводился мониторинг, были переданы сборники литературы, состоящие из 80 книг.
Мониторинг был проведен в следующих регионах:
- 21-22 мая 2024 года в Каракалпакском государственном университете имени Бердаха, Каракалпакстанском юридическом техникуме и Академическом лицее МВД Республики Узбекистан в Каракалпакстане.
- 27 мая 2024 года в Ургенчском государственном университете.
- 2-3 июля 2024 года в Термезском Институте инженерии и технологии, Термезском государственном педагогическом институте и Термезском государственном университете.