BMTning maxsus ma’ruzachisi O‘zbekistondagi islohotlarni e’tirof etdi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov, bir guruh deputatlar va senatorlar BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining Munosib turar joy masalalari bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Balakrishanan Radjagopal boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida delegatsiya a’zolariga “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalar, uning doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, Qonunchilik palatasi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
O‘zbekistonda inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, fuqarolarning qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha o‘ziga xos tajriba shakllangani, yangi tahrirdagi Konstitutsiyada davlatning ijtimoiy majburiyatlariga oid normalar qariyb uch baravarga oshgani, jumladan, har kimning uy-joyli bo‘lish huquqi belgilangani alohida qayd etildi.
Uchrashuvda ta’kidlanganidek, O‘zbekistonning keyingi yillardagi sa’y-harakatlarining xalqaro e’tirofi BMT Bosh Assambleyasida qator rezolyutsiyalar qabul qilinishida ham yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Xususan, 2024-yil boshidan buyon O‘zbekiston tashabbusi bilan BMTning 5 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Samimiy ruhda kechgan uchrashuvda deputatlar tomonidan delegatsiya a’zolariga mamlakatimizda aholining ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan ta’minlash, o‘zboshimchalik bilan egallangan yer uchastkalari hamda ularda qurilgan bino va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish bo‘yicha qabul qilingan qonunlarning mazmun-mohiyati haqida keng ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, aholining uy-joy masalalari va shaharsozlik bo‘yicha qarorlar qabul qilinishida ishtiroki, iqlim inqirozining uy-joy huquqiga bo‘lgan ta’siri va uning oldini olish borasida olib borilayotgan ishlar bo‘yicha ham ma’lumotlar taqdim etildi.
O‘z navbatida, B. Radjagopal O‘zbekistonda barcha sohada amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, aholini munosib turar joy bilan ta’minlash, inson huquqlarini himoya qilish, davlat tomonidan fuqarolarga ijtimoiy xizmatlar va yordamlar ko‘rsatish ko‘lami va turlarini kengaytirish, sohaning huquqiy asoslarini mustahkamlash bo‘yicha qilingan ishlarni e’tirof etib, o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, sohadagi ishlarni yanada jadallashtirish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.

Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов, депутаты и сенаторы встретились с членами делегации во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по праву на достаточное жилище Балакришананом Раджагопалом.
В ходе диалога членам делегации предоставлена подробная информация о приоритетных задачах, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030», реализуемых в ее рамках в стране масштабных реформах, а также основных направлениях деятельности Законодательной палаты.
Подчеркнуто, что в Узбекистане сформирован уникальный опыт обеспечения прав и свобод человека, защиты законных интересов граждан, а в новой редакции Конституции нормы о социальных обязательствах государства увеличены почти в три раза, в том числе определено, что каждый имеет право на жилище.
Отмечено, международное признание усилий Узбекистана проявляется также в принятии в последние годы на Генеральной Ассамблее ООН ряда резолюций. В частности, с начала 2024 года по инициативе Узбекистана принято 5 резолюций ООН.
На встрече, прошедшей в теплой атмосфере, депутаты дали подробную информацию членам делегации о сути и значении принятых законов по усилению в нашей стране социальной защиты населения, обеспечению жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также о признании права на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения.
Также представлена информация об участии населения в принятии решений по жилищным вопросам и градостроительству, влиянию климатического кризиса на право на жилье и проводимой работе по его предотвращению.
В свою очередь, Б. Раджагопал, высоко оценив проводимые в Узбекистане во всех сферах реформы, в частности, работу по обеспечению населения достойным жильем, защите прав человека, расширению предоставляемых государством объема и видов социальных услуг и помощи гражданам, усилению правовых основ сферы, высказал мнение о дальнейшем ускорении работ по развитию взаимного сотрудничества в сфере.