Yangi O‘zbekistonda diniy bag‘rikenglik dunyo mamlakatlariga namuna
Poytaxtimizda “Yangi O‘zbekistonda diniy bag‘rikenglik” mavzusida Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
16 noyabr – Xalqaro bag‘rikenglik kuni munosabati bilan an’anaviy tarzda o‘tkazilayotgan ushbu xalqaro anjumandan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekistonda tinchlik, osoyishtalik omillaridan biri bo‘lgan diniy bag‘rikenglik, dinlararo totuvlik va konfessiyalararo hamjihatlikni mustahkamlash borasidagi ishlarni o‘rganish, istiqboldagi vazifalarni tahlil qilish, mavjud muammolarni aniqlash va shu yo‘nalishda o‘z yechimini kutayotgan masalalarni hal etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Muzaffar Komilov, YUNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sara Noshadi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Zulayho Mahkamova, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisi Sodiqjon Toshboyev, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz direktori Akmal Saidov, Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi raisi Rustam Qurbonov, O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy, Shayx Nuriddin Holiqnazar va boshqalar millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik masalasi bugungi globallashuv davrida tobora dolzarb ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
Ma’lumki, YUNESKO tomonidan dunyoda tinchlik, dinlar va konfessiyalararo muloqotni ta’minlash, millatlar va elatlar o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish borasida bir qator ishlar amalga oshirilib, hozirda bag‘rikenglikka oid 70 dan ziyod xalqaro hujjatlar qabul qilingan. Xususan, 1995 yil 16 noyabrda Parijda YUNESKO Bosh konferensiyasining 28-sessiyasida e’lon qilingan “Bag‘rikenglik tamoyillari deklaratsiyasi” ana shunday hujjatlar sirasidan. BMT Bosh Assambleyasining qaroriga ko‘ra, 1996 yildan buyon mazkur sana butun dunyoda “Xalqaro bag‘rikenglik kuni” sifatida nishonlanadi.
Diniy bag‘rikenglik masalasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017 yil 19 sentyabrda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” deb nomlangan maxsus rezolyutsiyani qabul qilish tashabbusi bilan chiqdi va jahon hamjamiyatining diqqatini tortdi. Mazkur hujjat ko‘p o‘tmay BMTning 73-sessiyasida a’zo davlatlar tomonidan yakdillikda qabul qilindi va 50 dan ortiq mamlakat bu rezolyutsiyaga hammuallif bo‘lish istagini bildirdi.
2023 yil 19 sentyabr kuni esa Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi 78-sessiyasida Prezidentimiz keyingi yillarda O‘zbekistondagi keng ko‘lamli islohotlar, global va mintaqaviy eng dolzarb masalalar yechimiga oid qator tashabbuslarni ilgari surdi.
Xususan, huquqiy, dunyoviy, demokratik va ijtimoiy davlat bo‘lmish Yangi O‘zbekistonni barpo etish siyosatini qat’iy davom ettirishda “Inson qadri va manfaatlari uchun” degan ezgu g‘oya asosida demokratiya va adolat tamoyillarini mustahkamlash bo‘yicha tub ijobiy o‘zgarishlar dadil ilgarilab bormoqda. Yangilangan Konstitutsiyada millati, tili va dinidan qat’i nazar, barcha fuqarolarning tengligi, inson huquqlari, so‘z va vijdon erkinligi prinsiplariga sadoqat yana bir bor tasdiqlandi. Shu huquqiy asosda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlariga uyg‘un ekanini ham ta’kidlash zarur.
Xalqaro anjuman qatnashchilari yakdillik bilan e’tirof etganlaridek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan so‘nggi paytlarda ayrim mamlakatlarda ko‘zga tashlanayotgan diniy toqatsizlik, islomofobiya holatlariga yo‘l qo‘ymaslik va jahon miqyosida dinlararo bag‘rikenglik va hamjihatlik g‘oyalarini keng targ‘ib etish maqsadida O‘zbekistonda YUNESKO shafeligida Dinlararo muloqot va bag‘rikenglik xalqaro markazini tashkil etish taklif qilindi. Zero, bag‘rikenglik o‘zbek xalqi ma’naviyati va madaniyatining ajralmas qismidir.
Mamlakatimizda istiqomat qiladigan 130 dan ortiq millat va elatning o‘zaro totuvligi, rasman ro‘yxatdan o‘tgan 16 diniy konfessiya vakillari o‘rtasida bag‘rikenglik munosabatlarini yanada mustahkamlash, diniy bag‘rikenglik tamoyillarini qaror toptirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu borada Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi 74-maqsadida jamiyatda millatlararo totuvlik va dinlararo bag‘rikenglik muhitini mustahkamlashga katta ahamiyat berilmoqda. Shu bilan birga, yoshlarni vatanparvarlik, fuqarolik tuyg‘usi, bag‘rikenglik, qonunlarga, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida, zararli ta’sirlar va oqimlarga qarshi tura oladigan, hayotga bo‘lgan qat’iy ishonch va qarashlarga ega shaxs sifatida tarbiyalash, ularda bag‘rikenglik madaniyatini rivojlantirish, turli millat yoshlari uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish, ularda fuqarolik burchini anglash, vatanparvarlik, bag‘rikenglikka asoslangan millatlararo muomala madaniyatini mustahkamlash bilan bog‘liq masalalar ham ustuvor o‘rin egallaydi.
Yurtimizda xilma-xil diniy e’tiqodga ega bo‘lgan kishilarning bir zaminda buyuk g‘oya va sof niyatlar yo‘lida hamkor va hamjihat bo‘lib yashashi bag‘rikenglikning yorqin namunasidir. Chuqur o‘ylangan milliy va diniy siyosat tufayli O‘zbekiston bugun butun dunyo mamlakatlari uchun bag‘rikenglik namunalarini o‘zida mujassam etgan davlat sifatida namuna bo‘lmoqda. O‘zbekistonning bu ko‘p asrlik tajribasi o‘zbek millatiga xos bag‘rikenglik xususiyatlari Markaziy Osiyo va boshqa rivojlangan mamlakatlar uchun andoza bo‘lib xizmat qilmoqda.
2019 yildan davlatimiz rahbari tashabbusi bilan bu sana O‘zbekistonda haftalik tarzida keng nishonlanadi. Bu yil ham ushbu an’ana davom etib, “Yangi O‘zbekistonda diniy bag‘rikenglik” shiori ostida “Bag‘rikenglik haftaligi” baland ruhda bo‘lib o‘tmoqda.
Ushbu konferensiya Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi va O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi hamkorligida tashkil etilib, unda AQSH, Buyuk Britaniya, Koreya Respublikasi, Turkiya, Malayziya, Portugaliya, Armaniston, Rossiya, Tojikiston, Qozog‘iston kabi davlatlardan kelgan mutaxassislar, YUNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi xodimlari, diplomatik korpus vakillari, dinshunos ekspertlar, islomshunoslar ishtirok etdi.
–O‘zbekistonda tashkil etilgan “Bag‘rikenglik haftaligi” juda yuqori saviyada o‘tkazilmoqda, – dedi Toshkent va O‘zbekiston mitropoliti Vikentiy. – 13 yildan buyon O‘zbekistondaman. Bag‘rikenglik, totuvlik bu yerda shunchaki rasmiyatchilik emas, balki hayot tarziga, oliy qadriyatga aylangan ne’matdir. Bu esa O‘zbekiston erishayotgan barcha yutuqlarning asosiy omillaridan sanaladi. Ayni paytda O‘zbekiston musulmonlari idorasi tinchlik va hamjihatlikka faol hissa qo‘shib kelayotgani e’tiborga loyiq.
– Millatlararo totuvlik men uchun shunchaki oddiy so‘z emas, – dedi O‘zbekiston Koreys madaniy markazlari assotsiatsiyasi raisi Viktor Pak. – Chaqaloqligimdan meni o‘zbek ayoli o‘z farzandidek parvarishlagan, mehri va e’tiborini ayamagan. Bag‘rikenglik o‘zbek millatining qon-qoniga singib ketgan fazilat. Ayni jihatlar mamlakatimizdagi muhim hujjatlarda ham o‘zining yorqin ifodasini topgan.
– Olis Shotlandiyadanman, – dedi Birlashgan Bibliya jamiyatlari do‘stlik kengashi raisi Eleyn Dunkan. – O‘zbekistondagi quyoshli muhitning tafti qalbimga ham ko‘chdi. Bag‘rikenglik O‘zbekistonda real voqelik, hayot tarzidir. Bu jihatlar butun dunyo davlatlari uchun ibrat bo‘lishga arziydi.
Konferensiya “Dinlararo muloqot va bag‘rikenglikni ta’minlashda yangi O‘zbekiston va jahon tajribasi”, “Ta’lim va ma’rifatni rivojlantirish: dinlararo totuvlik va barqarorlikni ta’minlash yo‘li”, “BMT Bosh Assambleyasining “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” maxsus rezolyutsiyasining konfessiyalar va madaniyatlararo muloqotni mustahkamlashdagi o‘rni” kabi sho‘’balar asosida o‘z ishini olib bordi.
Diniy bag‘rikenglik turli e’tiqodlarning bir zamon va makonda birgalikda mavjud bo‘lishi, ular o‘rtasidagi hamkorlik va hamjihatlikning shakllanishi bilan bevosita bog‘liq. Bu, o‘z navbatida, yurt tinchligi, taraqqiyoti va umuminsoniy madaniyat rivojiga xizmat qilgan.

Религиозная толерантность в Новом Узбекистане – пример для многих стран мира
В столице прошла международная научно-практическая конференция «Религиозная толерантность в Новом Узбекистане».
Целью мероприятия, организованного в связи с Международным днем толерантности, стало изучение работы по укреплению религиозной толерантности, межрелигиозного и межконфессионального согласия, анализ задач на перспективу, определение существующих проблем и разработка предложений по решению задач в данной сфере.
Конференция была организована Комитетом по делам религий, Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами и Международной исламской академией Узбекистана.
В ней приняли участие специалисты из США, Великобритании, Кореи, Турции, Малайзии, Португалии, Армении, России, Таджикистана и Казахстана, сотрудники представительства ЮНЕСКО в Узбекистане, представители дипломатических корпусов, теологи, ученые-исламоведы.
Советник Президента Республики Узбекистан Музаффар Комилов, глава представительства ЮНЕСКО в Узбекистане Сара Ношади, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Зулайхо Махкамова, Председатель Комитета по делам религий Содикжон Тошбоев, директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами Рустам Курбанов, председатель Управления мусульман Узбекистана, муфтий, шейх Нуриддин Холикназар и другие подчеркнули, что в сегодняшнюю эпоху глобализации вопрос межнационального согласия и религиозной толерантности становится все более актуальным.
ЮНЕСКО осуществила работу по обеспечению мира во всем мире, межрелигиозного и межконфессионального диалога, развития сотрудничества между нациями и народами, принято более 70 международных документов по толерантности, среди которых «Декларация принципов толерантности». Данный документ прозвучал на 28-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже 16 ноября 1995 года, и с 1996 года по решению Генеральной Ассамблеи ООН 16 ноября отмечается во всем мире как «Международный день толерантности».
По вопросу религиозной толерантности Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с инициативой принятия специальной резолюции «Просвещение и религиозная толерантность» на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 19 сентября 2017 года и привлек внимание мирового сообщества. Этот документ был единогласно принят государствами-членами на 73-й сессии ООН, более 50 стран выразили желание стать соавторами резолюции. В 2023 году на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций Президент Узбекистана выдвинул ряд инициатив, связанных с масштабными реформами в Узбекистане за последние годы, решением наиболее острых глобальных и региональных проблем. Продолжается строительство Нового Узбекистана, правового, светского, демократического и социального государства, радикальные позитивные изменения по укреплению принципов демократии и справедливости развиваются на основе благородной идеи «во имя достоинства и интересов человека». В обновленной Конституции подтверждена прверженность принципам равенства всех граждан, прав человека, свободы слова и совести, независимо от национальности, языка и вероисповедания. Принятая Стратегия «Узбекистан-2030» соответствует Целям устойчивого развития ООН.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев предложил организовать в Узбекистане Международный центр межрелигиозного диалога и толерантности под эгидой ЮНЕСКО в целях предотвращения случаев религиозной нетерпимости и исламофобии, которые в последнее время наблюдаются в некоторых странах. Глава Узбекистана отметил, что важно пропагандировать идеи межрелигиозной толерантности и солидарности в мировом масштабе. Ибо толерантность является неотъемлемой частью духовности и культуры. И эти инициативы единогласно признали участники международной конференции.
Было отмечено, что в стране особое внимание уделяется дальнейшему укреплению толерантности между представителями официально зарегистрированных 16 религиозных конфессий. И 74-я цель Стратегии развития Нового Узбекистана придает большое значение укреплению среды межэтнического согласия и межрелигиозной толерантности в обществе.
Приоритетное значение имеют вопросы, связанные с воспитанием подрастающего поколения в духе патриотизма, уважения гражданского долга, правил толерантности, национальных и общечеловеческих ценностей, способным противостоять враждебным течениям и вредному влиянию, имеющим твердую уверенность и жизненную позицию.
Люди разных религиозных убеждений, живущие в единстве и согласии в Узбекистане, являются ярким примером толерантности. Благодаря продуманной национальной и религиозной политике таким же примером для многих стран является и сам Узбекистан. Его многовековой опыт служит мерилом для Центральной Азии и других развитых стран.
Начиная с 2019 года по инициативе главы нашего государства во время этого международного праздника организуется «Неделя толерантности». В этом году она прошла под девизом «Религиозная толерантность в Новом Узбекистане».
- «Неделя толерантности проходит на очень высоком уровне, - говорит митрополит Ташкентский и Узбекистанский Викентий. - Я в Узбекистане уже 13 лет. Толерантность и гармония здесь не просто формальность, а благословение, ставшее образом жизни и высокой ценностью. Это - один из главных факторов всех достижений страны. Управление мусульман Узбекистана активно действует на пути мира и согласия.
- Межнациональное согласие для меня - не просто слова, - говорит глава Ассоциации корейских культурных центров Узбекистана Виктор Пак. - Меня воспитывала как собственного ребенка узбекская женщина, не жалела любви и внимания. Толерантность – добродетель, укоренившаяся в душе узбекского народа. Эти аспекты также четко выражены в важных документах Узбекистана.
– Я из далекой Шотландии, — говорит президент Совета дружбы Объединённых библейских обществ Элейн Дункан. - Впечатления от такой атмосферы в Узбекистане тронули до глубины души. Толерантность – это реальность, образ жизни в Узбекистане. Эти аспекты должны стать примером для всего мира.
Участники конференции посетили секции «Опыт Нового Узбекистана и мира в обеспечении межрелигиозного диалога и толерантности», «Развитие образования и просвещения: пути обеспечения межрелигиозного согласия и стабильности», «Роль специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность».
Религиозная толерантность напрямую связана с сосуществованием разных конфессий в одно и то же время и в одном месте, формированием сотрудничества и солидарности. Это, в свою очередь, служит миру в стране и развитию общечеловеческой культуры.