O‘zbekiston qiynoqlarga qarshi kurashni kuchaytirmoqda: Termizda sud-tibbiyot ekspertlari uchun xalqaro standartlar bo‘yicha trening o‘tkazildi
Termiz shahrida 21-22-aprel kunlari "Istanbul protokoliga muvofiq qiynoq va shafqatsiz muomalani sud-tibbiy hujjatlashtirish" mavzusida trening bo‘lib o‘tdi. Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisining qo‘shma loyihasi doirasida tashkil etildi.
O‘quv mashg‘ulotida Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamentining tibbiyot mutaxassislari va Respublika sud-tibbiy ekspertiza ilmiy-amaliy markazining sud-tibbiy ekspertlari ishtirok etdi.
Tadbirda asosiy e’tibor mutaxassislarning Istanbul protokoliga muvofiq qiynoqlar va shafqatsiz muomalani samarali hujjatlashtirish bo‘yicha xalqaro standartlar haqidagi bilimlarini oshirishga qaratildi.
Trening ochilishida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisining loyihalar bo‘yicha katta maslahatchisi E.Yurkovski, qamoqxonalar islohoti va inson huquqlari bo‘yicha xalqaro maslahatchi, IPPF xalqaro penitensiar jamg‘armasining MDH mamlakatlari bo‘yicha vakili A.Shambilov (Ispaniya), Istanbul protokoli bo‘yicha xalqaro ekspert, Istanbul protokolini ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruh a’zosi, sud tibbiyoti professori, Tbilisi davlat tibbiyot universiteti sud tibbiyoti kafedrasi mudiri R.Beriashvili (Gruziya), shuningdek, Respublika sud-tibbiy ekspertiza ilmiy-amaliy markazi Surxondaryo viloyati filiallari rahbarlari, viloyat penitensiar muassasalari vakillari so‘zga chiqdi.
A.Saidov ta’kidlaganidek, 2020-2024-yillarda YEXHT ko‘magida qiynoq holatlarini samarali tekshirish va hujjatlashtirish bo‘yicha o‘ndan ortiq o‘quv tadbiri o‘tkazilgan. O‘z navbatida, ushbu trening BMTning Qiynoqlarga qarshi konvensiyasi 40-yilligini nishonlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturining bir qismi hisoblanadi.
Yangi O‘zbekiston jazoni ijro etish tizimini insonparvarlashtirish va inson huquqlarini mustahkamlash sohasida sezilarli yutuqlarga erishmoqda, mahbuslar bilan muomala qilish sohasidagi xalqaro standartlarni faol joriy etmoqda. Mamlakatda qamoqda saqlash sharoitlarini yaxshilash va mahbuslarning huquqlarini ta’minlashga qaratilgan bir qator muhim qonun hujjatlari qabul qilingan.
A.Saidov qayd etganidek, shafqatsiz muomala va qiynoqlardan xoli bo‘lish xalqaro hujjatlarda ham, milliy qonunchilikda ham mustahkamlangan asosiy huquqdir. Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida har qanday holatda va istisnosiz tarzda qiynoqqa solish va shafqatsiz muomalada bo‘lish qat’iyan taqiqlangan.
O‘quv mashg‘ulotlari davomida ishtirokchilar Istanbul protokoli qoidalari bilan batafsil tanishdilar. Qiynoqlarning oldini olishga oid asosiy xalqaro hujjatlar va milliy qonunchilikni o‘rgandilar.
Shuningdek, O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi milliy qonunchiligining o‘ziga xos xususiyatlari tahlil qilinib, qiynoqlarning oldini olish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Ishtirokchilar xalqaro va milliy miqyosda qiynoqlarning oldini olishga qaratilgan turli mexanizmlar haqida zarur ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
Qiynoqlarga duchor bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish, qiynoqlarni hujjatlashtirish va oldini olish jarayonida tibbiyot xodimlarining roli masalalariga alohida e’tibor berildi.
Ishtirokchilar, shuningdek, inson huquqlariga rioya qilish va qiynoqlarning oldini olish masalalari bo‘yicha kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Keyingi shunday o‘quv mashg‘uloti 24-25-aprel kunlari Farg‘ona shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Узбекистан усиливает борьбу с пытками: тренинг по международным стандартам для судебно-медицинских экспертов в г. Термезе
В Термезе 21-22 апреля состоялся тренинг на тему «Судебно-медицинская документация пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом». Мероприятие организовано в рамках совместного проекта Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Участие в тренинге приняли медицинские специалисты Департамента исполнения наказаний при МВД, а также судебно-медицинские эксперты Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы.
Цель мероприятия — повысить осведомлённость специалистов о международных стандартах эффективного документирования пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом.
На открытии к участникам обратился директор Национального центра по правам человека А. Саидов, старший Советник по проектам Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Э. Юрковски, международный консультант по тюремной реформе и правам человека, представитель Международного пенитенциарного фонда IPPF по странам СНГ (Испания) А. Шамбилов, международный жксперт по Стамбульскому протоколу, член Рабочей группы по разработке Стамбульского протокола, профессор судебной медицины, заведующий кафедрой судебной медицины Тбилисского государственного медицинского университета (Грузия) Русудан Бериашвили, а также руководители областных филиалов Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы, представители пенитенциарных учреждений Сурхандарьинской области.
А. Саидов отметил, что в 2020–2024 годах при поддержке ОБСЕ проведено более десяти учебных мероприятий по вопросам эффективной проверки и документирования случаев пыток. Эти тренинги являются частью Программы мер, приуроченной к празднованию 40-летия Конвенции ООН против пыток.
Современный Узбекистан демонстрирует значительные достижения в сфере гуманизации пенитенциарной системы и укрепления прав человека, активно имплементирует международные стандарты в области обращения с заключенными. В стране принят ряд важных законодательных актов, направленных на улучшение условий содержания под стражей и обеспечение прав заключенных.
Как отмечает А. Саидов, свобода от жестокого обращения и пыток — фундаментальное право, закреплённое как в международных документах, так и в национальном законодательстве. В новой редакции Конституции Республики Узбекистан прямо запрещается применение пыток и жестокого обращения при любых обстоятельствах и без исключений.
В ходе тренингов участники подробно ознакомились с положениями Стамбульского протокола, изучили ключевые международные документы и национальное законодательство, касающееся предотвращения пыток.
Также изучены особенности национального законодательства Узбекистана в сфере прав человека, с акцентом на вопросы предотвращения пыток. Участники получили информацию о различных механизмах, направленных на предотвращение пыток, как на международном, так и на национальном уровнях.
Особое внимание уделено вопросам оказания медицинской помощи лицам, подвергшимся пыткам, и роли медицинских работников в процессе документирования и предотвращения пыток.
Участники также обсудили перспективы дальнейшего взаимодействия и сотрудничества по вопросам соблюдения прав человека и предотвращения пыток.