Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining 2030 yilgacha bo‘lgan Milliy strategiyasi loyihasi yuzasidan milliy maslahatlashuv bo‘lib o‘tdi.
Ushbu loyiha Prezidentimizning 2025 yil 30 yanvarda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030”strategiyasini “Atrof-muhitni asrash va «yashil»iqtisodiyot yili»da amalga oshirishga doir davlat dasturi to‘g‘risida”gi farmoni ijrosi doirasida ishlab chiqilgan.
Milliy maslahatlashuvlar loyihaning asosiy ijrochisi – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan tashkil etildi. Tadbirda vazirlik va idoralar, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, fuqarolik jamiyati institutlari, ilmiy-o‘quv muassasalari vakillari, shuningdek, Milliy markaz huzuridagi Jamoatchilik kengashi a’zolari ishtirok etdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov Milliy strategiya loyihasining tuzilishi, inson huquqlari samarali himoya qilinishini ta’minlashga qaratilgan bunday hujjatlarni qabul qilishning ahamiyati haqida to‘xtaldi.
Jumladan, 1993 yil 25 iyunda Vena shahrida bo‘lib o‘tgan Inson huquqlari bo‘yicha umumjahon konferensiyasida qabul qilingan Vena deklaratsiyasi va Harakatlar dasturida har bir davlatga, inson huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirishni yaxshilash uchun, milliy harakatlar rejasi yoki strategiyasini ishlab chiqish maqsadga muvofiqligi masalasini ko‘rib chiqish tavsiya qilinganiga e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda jahonning 80 dan ortiq davlati o‘zining inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiyasi yoki rejasini qabul qilgan. O‘zbekiston ham bu borada muayyan ijobiy tajriba to‘plagan davlatlar sirasiga kiradi. Xususan, A.Saidov qayd etganidek, 2020 yilda qabul qilingan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi muvaffaqiyatli amalga oshirildi va mamlakatimizda inson huquqlari kafolatlarini ta’minlashga munosib hissa qo‘shdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining 2030 yilgacha bo‘lgan Milliy strategiyasi loyihasini ishlab chiqish vazifasi 2025 yilgi Davlat dasturida belgilangan. Bu O‘zbekistonning 2030 yilgacha bo‘lgan inson huquqlari sohasidagi davlat siyosati asosiy yo‘nalishlarini belgilab beruvchi hujjat hisoblanadi.
Shu ma’noda, Milliy strategiyada inson qadri, insonlar turmush darajasi va farovonligini oshirishning eng muhim va zaruriy sharti sifatida O‘zbekistonda inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha izchil va tizimli olib borilayotgan davlat siyosatini amalga oshirishning asosiy vazifalari va yo‘nalishlari belgilab berilishiga alohida ahamiyat qaratilmoqda.
Milliy strategiya loyihasida inson huquqlarini ta’minlashning barcha jihatlarini o‘zida mujassamlashtirgan 6 ta yo‘nalish ko‘zda tutilmoqda.
Bular – shaxsiy va siyosiy huquqlarni himoya qilish;
-iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va ekologik huquqlari himoya qilish, barqaror rivojlanish;
-aholining ijtimoiy jihatdan ehtiyojmand toifalari huquqlarini himoya qilish;
-inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar va fuqarolik jamiyati institutlari faoliyatini takomillashtirish;
-inson huquqlari sohasidagi ta’lim faoliyati samaradorligini oshirish;
-inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi xalqaro hamkorlikni rivojlantirish yo‘nalishlaridir.
Milliy strategiya loyihasini ishlab chiqishda davlat organi, idoralar va nodavlat notijorat tashkilotlaridan 200 dan ortiq taklif olindi.
Milliy strategiya loyihasi jamoatchilik muhokamasi uchun Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portali hamda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi saytiga joylashtirilgan.
Milliy maslahatlashuvlar davomida ishtirokchilar loyiha yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Ushbu takliflar asosida Milliy strategiya loyihasini yanada takomillashtirish haqida kelishib olindi.

Состоялись национальные консультации по проекту Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года.
Данный проект разработан в рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан «О Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в «Год охраны окружающей среды и «зеленой» экономики» от 30 января 2025 года.
Национальные консультации были организованы основным исполнителем проекта – Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека. В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, национальных институтов по правам человека, институтов гражданского общества, научно-образовательных учреждений, а также члены Общественного совета при Национальном центре.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов подробно остановился на структуре проекта Национальной стратегии, отметив значение принятия подобных документов, направленных на обеспечение эффективной защиты прав человека.
Венская декларация и Программа действий, принятые на Всемирной конференции по правам человека в Вене 25 июня 1993 года, предлагают рассмотреть вопрос о целесообразности разработки каждым государством национального плана действий или стратегии для улучшения защиты и поощрения прав человека.
Более 80 стран приняли свои национальные стратегии или планы действий в области прав человека. Узбекистан входит в число государств, накопивших определенный положительный опыт в этой сфере.
А. Саидов отметил, что успешно реализованная Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека, принятая в 2020 году, способствует обеспечению гарантий прав человека в нашей стране.
Задача по разработке проекта Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года закреплена в Государственной программе на 2025 год. Документ должен отражать основные направления государственной политики Узбекистана в области прав человека на период до 2030 года.
Национальная стратегия определит основные задачи и направления реализации последовательной и системной государственной политики по обеспечению прав и свобод человека в Узбекистане как важнейшего и необходимого условия возвеличивания достоинства человека, уровня жизни и благосостояния населения.
В проекте Национальной стратегии предусмотрено шесть направлений, охватывающих все аспекты обеспечения прав человека. Это:
- защита личных и политических прав;
- защита экономических, социальных, культурных и экологических прав, устойчивое развитие;
- защита прав социально уязвимых категорий населения;
- совершенствование деятельности национальных институтов по правам человека и институтов гражданского общества;
- повышение эффективности образовательной деятельности в области прав человека;
- развитие международного сотрудничества в сфере защиты прав человека.
В процессе разработки проекта Национальной стратегии было получено более 200 предложений от государственных органов, ведомств и ННО.
Проект Национальной стратегии размещен для общественного обсуждения на портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов, а также на сайте Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
В ходе национальных консультаций участники высказали мнения. Достигнута договоренность о доработке проекта Национальной стратегии с учетом поступивших предложений.