Turkiy davlatlar inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari hamkorligini mustahkamlash yo‘lida
2021 yil 14 dekabr kuni Turkiya Respublikasi Ombudsmani Sheref Malkoch tashabbusi bilan Turkiy davlatlar inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari vakillarining onlayn uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda Turkiy davlatlar Ombudsmanlari va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari assotsiatsiyasini tuzishga doir masalalar muhokama qilindi.
Onlayn muloqotda Turkiya, Ozarbayjon, O‘zbekiston, Qozog‘iston Ombudsmanlari va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakili ishtirok etdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Millliy markazi vakili turkiy tilli davlatlar o‘rtasidagi hamkorlik tobora mustahkamlanayotgan hozirgi sharoitda tashkil etiladigan Assotsiatsiya inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar uchun qulay hamkorlik maydoniga aylanishini ta’kidladi. Bo‘lajak tuzilma, shuningdek, ushbu mamlakatlarda bo‘lib turgan fuqarolar huquqlarini ta’minlash sohasidagi masalalarni hal etishga ko‘maklashadi.
Ma’lumot uchun: Turkiy tilli davlatlar Hamkorlik kengashining 2021 yil 12 noyabrda Istanbulda bo‘lib o‘tgan sammitida Turkiy Kengash “Turkiy davlatlar tashkiloti” deya qayta nomlandi. Turkiy tilli davlatlar Hamkorlik kengashi negizida tashkil topadigan Turkiy davlatlar tashkilotining birinchi sammiti 2022 yili O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadi. Tashkilot a’zolari safida Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya va 2019 yildan buyon O‘zbekiston bor. Vengriya va Turkmaniston kuzatuvchi maqomiga ega.
Shuni ta’kidlash joizki, 2019 yil 18-19 noyabr kunlari Istanbulda bo‘lib o‘tgan Ombudsmanlarning 2-xalqaro konferensiyasida va 2020 yil 4 noyabrdagi onlayn uchrashuvda Turkiya, Qirg‘iziston, Ozarbayjon, Qozog‘iston va O‘zbekiston Ombudsmanlari Turkiy tilli davlatlar inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari assotsiatsiyasini tuzish imkoniyatlarini muhokama qilgan. Ammo, koronavirus pandemiyasi tarqalgani munosabati bilan ushbu masalaga yakuniy yechim topish keyinga qoldirilgandi.

На пути укрепления сотрудничества между национальными институтами по правам человека тюркских государств
14 декабря 2021 года состоялась онлайн встреча национальных институтов по правам человека тюркоязычных государств, организованной по инициативе Омбудсмена Турецкой Республики Шереф Малкоч. На встречи обсуждены вопросы создания Ассоциации омбудсманов и национальных институтов по правам человека тюркских государств.
В онлайн встрече принимали участие омбудсмены Турции, Азербайджана, Узбекистана, Казахстана и Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
НЦПЧ было подчеркнуто, что новая создаваемая Ассоциация будет площадкой сотрудничества между правозащитными институтами в свете укрепления сотрудничества между тюркскими государствами, а также способствовать решению вопросов в сфере обеспечения прав граждан, находящихся в этих странах.
Справочно. 12 ноября 2021 года на саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств в городе Стамбул Тюркский Совет был переименован в Организацию Тюркских Государств. Первый саммит Организации тюркских государств, которая образуется на основе Совета сотрудничества тюркоязычных государств, состоится в 2022 году в Узбекистане. Членами организации являются Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан (с 2019 года). Статус наблюдателя имеют Венгрия и Туркменистан.
Напомним, 18-19 ноября 2019 года, во время 2-й Стамбульской международной конференции Омбудсменов и 4 ноября 2020 года на онлайн-встрече, представители Турции, Кыргызстана, Азербайджана, Казахстана и Узбекистана обсудили возможность создания Ассоциации институтов по правам человека тюркоязычных государств, однако в связи с распространением пандемией коронавируса окончательное решение данного вопроса было перенесено.