Tinchlik va xavfsizlikni ta’minlashda ayollarning o‘rni
2021 yil 16-17 dekabr kunlari Toshkentda “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” kun tartibi hamda uning inson huquqlari va barqaror taraqqiyot bilan o‘zaro bog‘liqligi” (WPS) mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tmoqda.
Onlayn va oflayn shakldagi ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Gender tenglikni ta’minlash bo‘yicha komissiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va YeXHTning mamlakatimizdagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
BMT Xavfsizlik kengashining Ayollar, tinchlik va xavfsizlik to‘g‘risidagi 1325-Rezolyusiyasi 2000 yil 31 oktabrda qabul qilingan. Bu hujjatda ilk bor xotin-qizlar va bolalar aholining qurolli mojarolardan eng ko‘p jabr ko‘radigan qatlami ekani, shuningdek, ular aniq maqsadga yo‘naltirilgan tajovuz va zo‘ravonliklarga tobora ko‘proq duchor bo‘layotgani bilan bog‘liq hayotiy haqiqat e’tirof etilgan.
Rezolyusiya ayollarni mojarolarga barham berishga qaratilgan tinchlik muzokaralariga imkon qadar faol jalb etishga chaqiradi. Shuningdek, BMT tizimidagi va milliy darajalardagi rahbarlik lavozimlarida ishlaydigan xotin-qizlar sonini izchil ko‘paytirishga undaydi.
Bugungi kunda BMTga a’zo 193 davlatdan 86 tasi 1325-Rezolyusiyani implementatsiya qilish bo‘yicha o‘zlarining “Harakatlar rejasi”ni ishlab chiqqan.
O‘zbekistonning 1325-Rezolyusiya bo‘yicha Milliy harakatlar rejasidan quyidagi vazifalar joy olgan:
- ayollarning tinchlik va xavfsizlik jarayonlarida ishtirok etishini rag‘batlantirish;
- “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” mavzusidagi bilimlarni yanada chuqur o‘rganish va keng targ‘ib etish hamda manfaatdor tomonlar va qaror qabul qiladigan hamjamiyatlarning ushbu bilimlardan xabardorligini oshirish;
- favqulodda vaziyatlarda xotin-qizlarning alohida talab va ehtiyojlarini himoya qilish hamda hisobga olish tizimini takomillashtirish;
- BMT Xavfsizlik kengashining Ayollar, tinchlik va xavfsizlik to‘g‘risidagi 1325-Rezolyusiyasini bajarish jarayonlarida fuqarolik jamiyati ishtirok etishiga ko‘maklashish.
Davra suhbati davomida 1325-Rezolyusiyani implementatsiya qilish va uning ijrosi bo‘yicha Milliy harakatlar rejasi monitoringini ta’minlash borasidagi ilg‘or xalqaro tajriba hamda milliy amaliyotlar taqdim etildi. Xususan, O‘zbekiston bu borada qaysi sohalarga e’tibor qaratishi, vaziyatni o‘zgartirishi, samarali siyosat olib borishi va zarur natijalarga erishishini aniqlab olishi uchun Milliy harakatlar rejasi nihoyatda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov qayd etganidek, ayni yo‘nalishdagi tadqiqotlar ayollar ishtirok etadigan tinchlik muzokaralari aksariyat hollarda natijador bo‘lishini va mustahkam barqarorlikni ta’minlashga xizmat qilishini ko‘rsatmoqda.
“O‘zbekiston xotin-qizlarning barqaror xalqaro tinchlik va xavfsizlikka erishish borasidagi barcha sa’y-harakatlarimizda juda muhim o‘rin tutishlari zarurligini e’tirof etadi. Biz BMT Xavfsizlik kengashining 2000 yil 31 oktabrda qabul qilingan Ayollar, tinchlik va xavfsizlik to‘g‘risidagi 1325-Rezolyusiyasini qo‘llab-quvvatlaymiz”, – dedi A.Saidov.
Shuni ham aytish joizki, Xavfsizlik kengashining Ayollar, tinchlik va xavfsizlik to‘g‘risidagi 1325-Rezolyusiyasidan so‘ng ayni yo‘nalishda yana 9 ta qo‘shimcha rezolyusiya qabul qilingan. Ushbu hujjatlarda BMT, unga a’zo-davlatlar va hamkorlarining mojarolar domida qolgan xotin-qizlar ehtiyojlari va ustuvor talablari hisobga olinishini ta’minlash hamda inklyuziv va barqaror asosda tinchlik o‘rnatish borasidagi majburiyatlari bayon etilgan.
Xavfsizlik kengashi a’zo-davlatlarni Ayollar, tinchlik va xavfsizlik to‘g‘risidagi 1325-Rezolyusiya bajarilishi borasida fuqarolik jamiyati, ayniqsa, mahalliy xotin-qizlar hamjamiyatlari va tashkilotlari bilan hamkorlikda ish olib borishga chaqiradi.

Роль женщин в обеспечении мира и безопасности
16-17 декабря 2021 года в Ташкенте проходит «круглый стол» на тему: «Повестка «Женщины, мир и безопасность» (WPS) и ее взаимосвязь с правами человека и устойчивым развитием».
Его организаторами выступили Комиссия по обеспечению гендерного равенства Республики Узбекистан, Национальный центр по правам человека и Координатор проектов ОБСЕ в стране.
Резолюция 1325 Совета Безопасности ООН о женщинах, мире и безопасности была принята 31 октября 2000 года. В ней впервые был признан тот факт, что женщины и дети являются группой мирного населения, которая больше всех страдает от вооруженных конфликтов, а также в растущей степени становится объектом целенаправленной агрессии и насилия.
Резолюция призывает к тому, чтобы активнее привлекать женщин к большему участию в мирных переговорах по урегулированию конфликтов, а также к увеличению числа женщин на руководящих постах в ООН и на национальном уровне.
На сегодняшний день 86 из 193 государств разработали «Планы действий» по имплементации резолюции 1325.
Национальный план действий (НПД) Узбекистана по резолюции 1325 включает в себя:
• Поощрение участия женщин в процессах поддержания мира и безопасности;
• Углубление и распространение знаний на тему «Женщины, мир и безопасность» и повышение осведомленности среди заинтересованные стороны и сообществ, принимающих решения;
• Совершенствование системы защиты и учета особых нужд и потребностей женщин и девочек в условиях чрезвычайных ситуаций;
• Содействие участию гражданского общества в выполнение резолюции 1325 Совета Безопасности ООН о женщинах, мире и безопасности.
В ходе «круглого стола» был представлен передовой международный и национальный опыт имплементации и мониторинга Национальных планов действий по Резолюции 1325. Отмечено, что Национальный план действий определяет, на что, в частности, будет обращать внимание Узбекистан, фокусируясь на областях, в которых можно изменить ситуацию, внедрить более эффективную политику и стремиться к достижению результатов.
Как отметил Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, исследования показали, что мирные переговоры с большей вероятностью увенчаются успехом и приведут к прочной стабильности при участии женщин.
«Узбекистан признает, что женщины должны играть важнейшую роль во всех наших усилиях по достижению устойчивого международного мира и безопасности. Мы поддерживаем резолюцию 1325 Совета Безопасности ООН от 31 октября 2000 года», - сказал А. Саидов.
Добавим, что после Резолюции 1325 Совета Безопасности,  было принято 9 дополнительных резолюций, в которых излагаются обязательства ООН, ее государств-членов и партнеров по обеспечению учета потребностей и приоритетов женщин и девочек, затронутых конфликтами, и установления мира на инклюзивной и устойчивой основе. Совет Безопасности призывает государства-члены сотрудничать с гражданским обществом, особенно с местными женскими площадками и организациями, по выполнению Резолюции 1325 о женщинах, мире и безопасности.