O‘zbekiston — Germaniya: parlamentlararo aloqalar yanada rivojlanadi
Mamlakatimizda so‘nggi yillarda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev rahbarligida xorijiy va qo‘shni davlatlar bilan o‘zaro manfaatli va amaliy ruhdagi tashqi siyosat yuritish, do‘stona munosabatlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ushbu yo‘nalishda olib borilayotgan keng ko‘lamli va izchil islohotlar natijasida nafaqat Markaziy Osiyo, balki iqtisodiy jihatdan yetakchi davlatlar bilan ham teng manfaatli hamorlik yuqori pog‘onaga ko‘tarilmoqda.
Yangi O‘zbekistonning Yevropa davlatlariga yangi eshiklari ochildi. Mazkur mintaqa bilan butunlay o‘zgacha, konstruktiv munosabatlar boshlandi. Parlamentlararo aloqalar ham mustahkamlanib bormoqda.
2022 yil 7 yanvar kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov Germaniya Federativ Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Tilo Klinner bilan uchrashdi.
Muloqot avvalida A.Saidov T.Klinnerni elchi etib tayinlangani bilan qutlab, mas’uliyatli va sharafli diplomatik missiyani amalga oshirishida unga muvaffaqiyat tiladi.
Mehmonga yurtimizda keyingi yillarda barcha sohada amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar xususida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, Oliy Majlisning qonunchilik faoliyati, norma ijodkorligi, fraksiyalar, qo‘mitalar va komissiyalar ish uslublari hamda parlamentarizm sohasidagi yangiliklar haqida axborotlar taqdim etildi.
Uchrashuvda ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish, parlamentlar qoshidagi ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasida aloqalarni o‘rnatish masalalari muhokama qilindi.
O‘z navbatida Tilo Klinner samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston-Germaniya aloqalari xususan, parlamentlararo munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishda bor imkoniyatini ishga solishini aytib o‘tdi.
Muloqot yakunida O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, parlamentlararo aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha aniq takliflar bildirildi.

Благодаря открытому внешнеполитическому курсу, основанному на учете взаимных интересов, укрепляется многоплановое сотрудничество с зарубежными странами. Партнерские отношения обретают доверительный характер. Экономическая составляющая курса в сочетании с благоприятными условиями для инвесторов, созданными в Узбекистане, обеспечивает приток капитала. Новый Узбекистан расширил горизонты экономической интеграции, установив постоянные контакты в том числе и с государствами Европы. Внешнеполитический вектор все активнее проступает и в деятельности парламента.
Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмаль Саидов встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Федеративной Республики Германия в Узбекистане Тило Клиннером.
А.Саидов поздравил Т.Клиннера с назначением послом и пожелал успехов в выполнении ответственной и почетной дипломатической миссии.
Гость был подробно проинформирован о масштабных реформах, осуществляемых в Узбекистане. Представлена информация о законотворческой деятельности Олий Мажлиса, методах работы фракций, комитетов и комиссий, а также новости в сфере парламентаризма.
На встрече затронуты вопросы развития сотрудничества на уровне парламентов двух стран, налаживания контактов между научно-исследовательскими институтами при парламентах.
Стороны отметили роль дальнейшего наращивания и углубления межпарламентских связей в расширении двустороннего взаимодействия по широкому спектру вопросов, представляющих обоюдный интерес.
По итогам встречи участники подтвердили приверженность парламентов всемерному укреплению отношений, высказались за практическое сотрудничество между Узбекистаном и Германией.