O‘zbekiston va BMT: istiqbolli hamkorlik yo‘lida
2022 yil 30 mart kuni Toshkent davlat yuridik universitetining Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan birgalikda "O‘zbekiston va BMT: istiqbolli hamkorlik yo‘lida" mavzuida ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi. "Birlashgan Millatlar Tashkiloti va O‘zbekiston oyligi" doirasida o‘tkazilgan ushbu anjuman mamlakatimiz BMTga a’zo bo‘lganining 30 yilligiga bag‘ishlandi.
Konferensiyada YuNISEFning O‘zbekistondagi vakillari, Xalqaro Qizil Xoch qo‘mitasining Markaziy Osiyodagi va Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining O‘zbekistondagi vakillari ishtirok etdi.
Shuningdek, tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Tashqi ishlar vazirligi, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman), Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda boshqa bir qator manfaatdor tashkilot va muassasalar vakillari qatnashdi.
Konferensiyada O‘zbekiston bilan BMT o‘rtasidagi 30 yillik hamkorlik davomida amalga oshirilgan ishlar, erishilgan natijalar va hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonning zamonaviy xalqaro huquqdagi roli va tashabbuslari, xalqaro va milliy huquqiy tizimlarining o‘zaro bog‘liqligi, BMT Xalqaro sudi faoliyatini takomillashtirish masalalari, YuNISEF va O‘zbekiston hamkorligi, inson huquqlarini ta’minlashda Ombudsmanning o‘rni kabi xalqaro huquqning dolzarb masalalari xususida atroflicha so‘z bordi.
Ilmiy-amaliy anjuman yakunida bildirilgan xulosa va takliflar mamlakatimizda xalqaro huquq va inson huquqlarini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Узбекистан и ООН: на пути к будущему сотрудничеству
В рамках «Месяца Организации Объединенных Наций и Узбекистана» 30 марта 2022 года кафедрой Международного права и прав человека Ташкентского государственного юридического университета была организована научно-практическая конференция «Узбекистан и ООН: на пути к будущему сотрудничеству» посвященная 30-летию членства Республики Узбекистан в ООН.
На конференции из представителей международных организаций приняли участие представители ЮНИСЕФ в Узбекистане, Всемирной организации здравоохранения в Узбекистане, Международного комитета Красного Креста в Центральной Азии.
Из национальных экспертов на конференции приняли участие представители Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман), Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, Университета мировой экономики и дипломатии и ряд других заинтересованных организаций и органов государственной власти Республики Узбекистан.
В ходе конференции стороны обсудили 30-летнее сотрудничество между Узбекистаном и ООН, проделанную работу перспективы сотрудничества.
Кроме того, обсуждались такие актуальные вопросы международного права, как роль и инициативы Узбекистана в современном международном праве, новые очертания проявляющейся в результате глобализации картины соотношения международных и национальных правовых систем, и режимов, вопросы совершенствования деятельности Международного  суда ООН,  сотрудничество ЮНИСЕФ и Республики Узбекистан, роль Омбудсмена в обеспечении прав человека и др.
Выводы и предложения, полученные в завершении данной конференции будут служить дальнейшему развития международного права и прав человека в Республике Узбекистан.