Gender tenglik qonunchiligini takomillashtirish: milliy tajriba va xalqaro amaliyot
2022 yil 25 mart kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida gender tenglikni taʼminlash va xotin-qizlarning huquq-manfaatlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Gibrid shaklda o‘tkazilgan mazkur tadbir AQSH Xalqaro Taraqqiyot Agentligi (USAID) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Milliy markaz direktori A.Saidov, Senatning Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi aʼzosi G.Marufova, bir qator vazirlik va idoralar masʼullari hamda xalqaro tashkilotlarning mamlakatimizdagi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda gender tenglik qonunchiligini takomillashtirish borasidagi milliy amaliyot va xorijiy tajribaning ilg‘or jihatlari atroflicha muhokama qilindi. Bu borada alohida huquqiy to‘plam va qo‘llanmalar tayyorlash hamda nashr etish takliflari ilgari surildi.
Davra suhbatida O‘zbekistonda gender tenglikni taʼminlash va xotin-qizlarning huquq-manfaatlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar, ushbu yo‘nalishdagi qonunchilikdagi o‘zgarishlar hamda xalqaro tajriba va amaliyot tahlil qilindi.
Gender tenglik sohasidagi kamsitishlar va ayollar huquqlarining buzilishining oldini olish masalalari, sohani tartibga soluvchi qonunchilik bazasi hamda O‘zbekistonda xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish borasidagi qonunchilik holati, uni takomillashtirish bilan bog‘liq muammolarning yechimlari alohida muhokama mavzusiga aylandi.
Shuningdek, “Oila va xotin-kizlar” ilmiy-tadqiqot instituti va Yuristlar malakasini oshirish markazi ekspertlari tomonidan davra suhbati ishtirokchilariga “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida”gi hamda “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunlarning mazmun-mohiyati haqida tushuncha berildi.
Ayollar uchun munosib ish va turmush sharoitini yaratish, ularni ijtimoiy himoyalash, ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy faolligini oshirish, mamlakat hayotidagi o‘rni va nufuzini yana-da mustahkamlash, davlat boshqaruvida ayollar hisobiga rahbar kadrlar safini kengaytirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, tadbirda USAIDning Huquqiy islohotlar dasturi doirasida gender tenglikni taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar va istiqboldagi rejalar to‘g‘risida maʼlumot berildi. Dastur mutaxassislari tomonidan ishtirokchilar uchun gender taʼlimning dolzarbligi, gender yondashuv borasida samarali ish olib borish saboqlari bo‘yicha fikrlar bildirildi.

Совершенствование законодательства о гендерном равенстве: национальный опыт и международная практика
25 марта 2022 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялся «круглый стол», посвященный обсуждению осуществляемой работы по обеспечению гендерного равенства и защите прав и интересов женщин. Мероприятие, проведенное в гибридной форме, организовано совместно с Агентством США по международному развитию (USAID).
В мероприятии приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра А.Саидов, член Комитета Сената по вопросам женщин и гендерного равенства Г.Маруфова, ответственные работники ряда министерств и ведомств, а также представители международных организаций.
В ходе мероприятия подробно обсуждены передовые аспекты национальной практики и зарубежного опыта по совершенствованию законодательства о гендерном равенстве. Выдвинуты предложения по подготовке и изданию отдельных правовых сборников и пособий по данной тематике.
В ходе «круглого стола» проанализирована осуществляемая в Узбекистане работа по обеспечению гендерного равенства, прав и интересов женщин, изменения в законодательстве в этом плане, а также международный опыт и практика.
Отдельной темой обсуждения стали вопросы предупреждения в сфере гендерного равенства дискриминации и нарушений прав женщин, законодательной базы, регулирующей эту сферу, и состояния законодательства в области защиты женщин от притеснения и насилия в Узбекистане, решения проблем, связанных с его совершенствованием.
Также экспертами научно-исследовательского института «Семья и женщины» и Центра повышения квалификации юристов участникам «круглого стола» представлена информация о сути и значимости законов «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия».
Всесторонне рассмотрены такие вопросы, как создание достойных условий труда и жизни для женщин, их социальная защита, повышение их социально-экономической, политико-правовой активности, дальнейшее укрепление их роли и авторитета в жизни страны, расширение числа руководящих кадров за счет женщин в государственном управлении.
Вместе с тем, на мероприятии представлена информация о проводимой работе по обеспечению гендерного равенства в рамках Программы правовых реформ USAID и планах на перспективу. Специалистами программы высказаны мнения об актуальности гендерного образования для участников, уроках эффективной работы с гендерным подходом.