O‘zbekiston — JSST: samarali hamkorlik yo‘lida
2022 yil 14 aprel kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi Fuqarolarning sog‘lig‘ini saqlash masalalari qo‘mitasi bilan hamkorlikda “O‘zbekiston Respublikasi va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari va istiqbollari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda deputatlar, tegishli vazirlik va idoralarning mas’ul vakillari, Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari va xodimlari hamda jurnalistlar qatnashdi.
Tadbirni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari A. Saidov va JSSTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Lian Kuppens kirish so‘zlari bilan ochib berishdi. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoevning BMT va boshqa tashkilotlarning yuqori minbarlaridan turib umumbashariy miqyosda ro‘y berayotgan muammolar, xususan koronavirus pandemiyasiga barham berish, uning insonlar hayotiga bo‘lgan salbiy oqibatlarini bartaraf etish, iqtisodiyotni tiklashga qaratilgan samarali yechimlarni mujassam etgan taklif va tashabbuslari jahon hamjamiyati tomonidan e’tirof etilmoqda.
Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategisida ko‘zlangan maqsadlardan kelib chiqqan holda barcha sohalar qatorida tibbiyotni ham yanada taraqqiy ettirish, uni xalqaro talablarga mos, zamonaviy darajaga ko‘tarish uchun jahon miqyosidagi nufuzli tashkilotlar bilan hamkorlikka asoslangan ishlarni izchil va samarali olib borish vazifalari belgilangan. Mamlakatimizda tibbiyot sohasini izchil rivojlantirishga muhim e’tibor qaratilayotganligi hamda sog‘liqni saqlash tizimini tubdan takomillashtirish, tibbiy xizmat ko‘rsatish sifati va samaradorligini oshirish, malakali tibbiy kadrlarni tayyorlash, sohaga yangi boshqaruv usullarini joriy etish borasida keng ko‘lamli islohotlarning amalga oshirilishida samarali xalqaro hamkorlik yo‘lga qo‘yilganligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 18 mart kuni sog‘liqni saqlash sohasi vakillari bilan “Tibbiyotdagi islohotlar – inson qadri uchun” mavzusida yangi formatdagi ochiq muloqoti tom ma’noda mamlakatimizda tibbiyot tizimini yanada yuksaltirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi va xalqaro miqyosda o‘zaro hamkorlikda olib boriladigan kelgusi amaliy ishlarga keng imkoniyatlar yaratib berdi.
Ushbu jarayonda O‘zbekiston Respublikasi BMT tarkibiga kiruvchi qator ixtisoslashgan muassasalar bilan samarali hamkorlikni tobora chuqurlashtirib bormoqda. Chunonchi, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) bilan bir qator yo‘nalishlarda yaqindan hamkorlik o‘rnatilgan. Ayniqsa, koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash va aholini ommaviy emlash masalalarida JSST tomonidan mamlakatimizga kerakli asbob-uskuna va himoya vositalari yetkazib berilmoqda.
Bundan tashqari, JSST shifokorlar, hamshiralar, boshqa tibbiy xodimlar malakasini oshirishga, laboratoriya xodimlarini o‘qitishga, xalqaro tajribadan foydalangan holda davolash protokollarini tuzishda mamlakatimiz tibbiyot muassasalariga yaqindan ko‘maklashib kelmoqda hamda koronavirus infeksiyasi to‘g‘risidagi doimiy ravishda yangilanib borayotgan xalqaro axborotni erkin olish imkoniyatini ta’minlab bermoqda.
O‘zbekistonda Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining vakolatxonasi samarali faoliyat yuritib kelmoqda. Sog‘liqni saqlash tizimiga yaxlit yondashuv asosida barqaror sog‘liqni saqlash siyosatini ishlab chiqishda yordam ko‘rsatish mazkur vakolatxonaning asosiy vazifasi hisoblanadi. Shuningdek, umumiy yetakchilikni ta’minlash, mahalliy darajada texnik aloqalarni o‘rnatish, standartlarni belgilash va shartnomalar tuzish, inqiroz davrida sog‘liqni saqlash tadbirlarini muvofiqlashtirish va amalga oshirish kabi vazifalarni ham qamrab oladi.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbarining 2018 yil 7 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini tubdan takomillashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni bilan tasdiqlangan 2019-2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasini yaratishda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ekspertlarining ulkan yordamini ham alohida ta’kidlash lozim.
Aynan xalqaro ekspertlarning ko‘magi tufayli sog‘liqni saqlashni moliyalashtirishni yaxshilash, davlat tibbiy sug‘urta va elektron sog‘liqni saqlash tizimini joriy etish, sog‘lom turmush tarzi va sog‘lom ovqatlanishni targ‘ib qilish, yuqumli va yuqumli bo‘lmagan kasalliklar, salomatlik uchun zararli bo‘lgan odatlarga qarshi kurash kabi qator vazifalar bo‘yicha samarali choralar ko‘rilmoqda.
Qizg‘in muhokamalarga boy o‘tgan davra suhbatida kelgusida O‘zbekiston Respublikasi va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti o‘rtasidagi izchil hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi. Jumladan, sog‘liqni saqlash sohasining huquqiy asoslarini takomillashtirish, istiqbolda davlat tibbiy sug‘urtani, sohada innovatsion texnologiyalarni keng joriy etish, xususiy tibbiyot muassasalari bilan davlat tibbiyot muassasalari uzviy xamkorlikni tashkil etish, tibbiyot turizmini rivojlantirish borasida ilg‘or xorijiy mamlakatlarning tajribasini o‘rganish kabi yo‘nalishlarda samarali hamkorlik o‘rnatish mumkin.
Tadbir so‘ngida Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi hamda Fuqarolarning sog‘lig‘ini saqlash masalalari qo‘mitasining JSSTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan tibbiyotning huquqiy asoslarini zamon talabidan kelib chiqib takomillashtirish borasida o‘zaro amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha tegishli takliflariqabul qilindi va kelgusi rejalar aniqlab olindi.

Узбекистан-ВОЗ: на пути эффективного сотрудничества
14 апреля 2022 года Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям совместно с Комитетом по вопросам охраны здоровья граждан провел «круглый стол» на тему «Приоритеты и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Всемирной Организацией Здравоохранения».
В «круглом столе» приняли участие депутаты, должностные лица профильных министерств и ведомств, руководители и сотрудники Представительства ВОЗ в Узбекистане, средства массовой информации.
Мероприятие открыли первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидов и руководитель представительства ВОЗ в Узбекистане Лиан Куппенс. Как было отмечено, инициативы выдвигаемые из высоких трибун ООН и других организаций направленные на эффективное решение проблем глобального масштаба, включая предотвращение негативного влияния пандемии коронавирусной инфекции на жизнь и деятельность людей, восстановление экономики находят широкое признание со стороны мировой общественности.
Исходя из целей, поставленных Стратегией развития Нового Узбекистана по всем важным сферам для жизни страны, пристальное внимание уделяется расширению международного сотрудничества в целях обеспечения последовательного развития медицинской отрасли, последовательного продолжения реформ по коренному совершенствованию системы здравоохранения, повышения качества и эффективности медицинских услуг, организации обучения квалифицированного медицинского персонала.
Открытый диалог главы нашего государства с представителями
сферы здравоохранения 18 марта текущего года на тему «Реформы
в медицине – во имя человеческого достоинства» стал важным шагом
на пути дальнейшего совершенствования медицинской системы
в нашей стране.
В этой сфере Узбекистан углубляет взаимовыгодное сотрудничество с рядом специализированных учреждений Организации Объединенных Наций. В частности, по ряду направлений налажено тесное сотрудничество со Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
В частности, ВОЗ обеспечивает нашу страну необходимым оборудованием и средствами защиты от пандемии коронавируса и массовой вакцинации. Кроме того, организация активно помогает отечественным медицинским учреждениям в обучении врачей, медсестер, лабораторного персонала и других медицинских работников, а также в разработке протоколов лечения с использованием международного опыта, обеспечивает свободный доступ к постоянно обновляемой международной информации о коронавирусной инфекции.
В Узбекистане открыто и эффективно работает представительство Всемирной организации здравоохранения. Функция миссии ВОЗ
заключается в оказании помощи в разработке устойчивой политики
в области здравоохранения, основанной на комплексном подходе
к системе здравоохранения. Данная организация также охватывает такие задачи, как обеспечение общего руководства, установление технических связей на местном уровне, установление стандартов и заключение контрактов, а также координация и осуществление медицинских вмешательств во время кризиса.
Кроме того, необходимо отметить огромную помощь экспертов Всемирной организации здравоохранения в разработке Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан в 2019-2025 годах, утвержденной Указом Президента «О комплексных мерах по коренному улучшению системы здравоохранения».
Благодаря поддержке международных экспертов принимаются эффективные меры по совершенствованию финансирования здравоохранения, внедрению государственного медицинского страхования
и электронного здравоохранения, пропаганде здорового образа жизни
и здорового питания, борьба со вредными привычками, вредящими здоровью человека, борьба с инфекционными и неинфекционными заболеваниями.
На «круглом столе», который был насыщен оживленными дискуссиями, выработаны предложения и рекомендации по дальнейшему развитию последовательного сотрудничества между Республикой Узбекистан
и Всемирной организацией здравоохранения. В частности, в перспективе возможно налаживание эффективного сотрудничества по таким направлениям, как развитие правовых основ сферы здравоохранения, налаживание государственного медицинского страхования,
тесного сотрудничества между частными и государственными медицинскими учреждениями, развитие медицинского туризма, изучение передового зарубежного опыта в совершенствовании законодательства.
В завершении мероприятия были приняты соответствующие предложения Комитетов нижней палаты по международным делам и межпарламентским связям и по вопросам охраны здоровья граждан, в целях совершенствования правовых основ здравоохранения, исходя из современных требований определены планы на перспективу по развитию практического сотрудничества Законодательной палаты Олий Мажлиса со Всемирной организацией здравоохранения.