Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining I-forumi o‘tkazildi
2022 yilning 28 iyun kuni “O‘zbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman), BMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi, USAIDning O‘zbekistondagi missiyasi, YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, Xalqaro qamoqxonalar islohoti (PRI) tashkilotlari bilan hamkorlikda Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining I-Forumi o‘tkazildi. Mazkur forum “Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining inson huquq va erkinliklarini ta’minlashdagi hamkorligi” mavzusiga bag‘ishlandi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasining tashqi siyosatida Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlik qilish masalasi ustuvor vazifa sifatida belgilangan.
Qayd etish lozimki, Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining ilk Forumi aynan O‘zbekistonda o‘tkazildi. Bundan buyon ham inson huquqlarining ta’minlanishida tajriba almashish maydoni bo‘lgan mazkur Forum Markaziy Osiyo davlatlarida an’anaviy ravishda har yili tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Mazkur Forumni tashkil etishdan asosiy maqsad, Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining inson huquqlari sohasidagi xalqaro hamkorligini rivojlantirish, inson huquqlarini dolzarb masalalari bo‘yicha mintaqaviy muhokamalar tashkil qilish hamda bu yo‘ldagi sa’y-harakat va imkoniyatlarni birlashtirishdan iborat.
Forumda Oliy Majlis Senat raisi va a’zolari hamda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari va deputatlari, Konstitutsiyaviy sud, Oliy sud, Bosh prokuratura, Tashqi ishlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi hamda qator davlat tashkilotlari vakillari, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzuridagi komissiya a’zolari, BMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi, USAIDning O‘zbekistondagi missiyasi, YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, Xalqaro qamoqxonalar islohotining (PRI) Markaziy Osiyodagi vakolatxonasining Mintaqaviy dasturiy menedjeri, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakili, YuNISEFning O‘zbekistondagi vakili, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘linmasi, BMTning giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi hamda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston davlatlari Ombudsmanlari shuningdek, fuqarolik jamiyati institutlari va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Qayd etish lozimki, 1995 yil 23 fevral kuni MDH davlatlari orasidan O‘zbekistonda birinchilardan bo‘lib Ombudsman instituti joriy etilgan. O‘tgan davr mobaynida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) ko‘plab fuqarolarning murojaatlarini hal etish jumladan, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklarini himoya qilishda o‘zining munosib o‘rniga ega bo‘ldi. Bir qancha xorijiy mamlakatlarning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar bilan o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida memorandumlar imzolandi, Xalqaro Ombudsman instituti, Yevropa Ombudsman instituti, Osiyo Ombudsmanlar Assotsiatsiyasi, Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasi hamda Yevroosiyo Ombudsmanlari Alyansi kabi xalqaro tashkilotlarning to‘la qonli a’zosi bo‘ldi.
Forum doirasida Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlari o‘rtasida ikki tomonlama Memorandumlar imzolandi. Mazkur memorandum Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ga 2021 yilda jami 18 738 ta murojaat kelib tushgan bo‘lsa, shundan 60ga yaqini xorijiy davlatlardan yuborilgan. 2022 yilning 6 oyi davomida xorijiy davlatlardan yuborilgan murojaatlar soni 32 tani tashkil etadi. Ushbu murojaatlarning ko‘p qismi Markaziy Osiyo davlatlari hisobiga to‘g‘ri keladi. Shu nuqtai nazardan ham Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining asosiy faoliyat yo‘nalishlaridan biri sifatida fuqarolar murojaatlarini hamkorlikda ko‘rib chiqish vazifasi belgilandi.
Mazkur xalqaro Forum uch sessiyadan iborat bo‘ldi. Unda xotin-qizlar, bolalar, nogironligi bo‘lgan shaxslarni himoya qilish va rag‘batlantirish hamda raqamli texnologiyalardan foydalanishning ahamiyati hamda jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan shaxslar huquqlarining ta’minlanishi borasida o‘zaro tajriba almashildi.

Состоялся I Форум Омбудсменов стран Центральной Азии
28 июня 2022 года во Дворце международных форумов «Узбекистан» Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в сотрудничестве с Представительством ООН в Узбекистане, Миссией USAID в Узбекистане, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Международной тюремной реформой (PRI) прошел I Форум Омбудсменов Центральной Азии. Форум был посвящен теме «Сотрудничество омбудсменов стран Центральной Азии в обеспечении прав и свобод человека». Как известно, приоритетной задачей во внешней политике Республики Узбекистан обозначен вопрос развития сотрудничества с государствами Центральной Азии.
Следует отметить, что в Узбекистане прошел первый Форум омбудсменов Центральной Азии. Форум, который и дальше будет площадкой для обмена опытом в области прав человека, традиционно планируется проводить ежегодно в странах Центральной Азии.
Основной целью Форума является развитие международного сотрудничества Омбудсменов Центральной Азии в области прав человека, организация региональных дискуссий по актуальным вопросам прав человека и консолидация усилий и возможностей в этом направлении.
В форуме приняли участие Председатель и члены Сената и Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса и депутаты, представители Конституционного суда, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, МИД, МВД, Министерства юстиции, Национальный центр по правам человека и ряд государственных органов, члены комиссии при Уполномоченном по правам человека (Омбудсмане), Представительство ООН в Узбекистане, Миссия USAID в Узбекистане, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Региональный менеджер программ Международной тюремной реформы (PRI) в Центральной Азии, Представитель ПРООН в Узбекистане, Представитель ЮНИСЕФ в Узбекистане, Региональное отделение Управления Верховного комиссара по правам человека (УВКПЧ) для Центральной Азии, Управление ООН по наркотикам и преступности и омбудсмены из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, а также представители институтов гражданского общества и СМИ.
Стоит отметить, что 23 февраля 1995 года в Узбекистане одним из первых из государств СНГ был введен институт Омбудсмана. За прошедший период Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) занял достойное место в решении обращений многих граждан, в том числе в защите прав и свобод лиц, содержащихся в закрытых учреждениях с ограничением свободы передвижения. Подписаны меморандумы о взаимодействии с национальными институтами по правам человека ряда зарубежных стран, Омбудсман стал полноправным членом таких международных организаций как Международный институт омбудсмена, Европейский институт омбудсменов, Азиатская ассоциация омбудсменов, Ассоциация Омбудсменов и Национальных институтов по правам человека тюркоязычных стран и Альянс евразийских омбудсменов.
В рамках форума были подписаны двусторонние Меморандумы между Омбудсменами стран Центральной Азии. Этот меморандум послужит дальнейшему укреплению связей между омбудсменами стран Центральной Азии.
Всего в 2021 году к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) поступило 18 738 обращений, из них около 60 отправлены из зарубежных стран. В первом полугодии 2022 года количество обращений, отправленных из зарубежных стран, составило 32. Большинство этих обращений поступает из стран Центральной Азии. В связи с этим одним из основных направлений деятельности Омбудсменов стран Центральной Азии является совместное рассмотрение обращений граждан.
Международный форум состоял из трех сессий. В ходе встречи состоялся обмен опытом по вопросам защиты и поощрения женщин, детей, лиц с инвалидностью и важности использования цифровых технологий, а также обеспечения прав лиц, содержащихся в местах лишения свободы.