BMT Bosh kotibi birinchi o‘rinbosari O‘zbekistondagi konstitutsiyaviy islohotning borishi va milliy taraqqiyotning ustuvor yo‘nalishlari bilan tanishdi
2022 yil 2 avgust kuni AQShning Nyu-York shahrida Konstitutsiyaviy komissiya raisi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari Amina Muhammad bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekistonda konstitutsiyaviy islohotning borishi haqida ma’lumot berildi. Konstitutsiyaviy qonun loyihasining umumxalq muhokamasi muvaffaqiyatli yakunlangani qayd etildi. Bosh qomusni yangilashdan asosiy maqsad insonning asosiy huquq va erkinliklarini mustahkamlash, uning qonuniy manfaatlarini oliy qadriyat sifatida e’tirof etish, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan demokratik islohotlarning izchilligi, barqarorligi va qaytarib bo‘lmasligini ta’minlashdan iborat ekani alohida ta’kidlandi.
BMT Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari O‘zbekistonda xalqning faol ishtirokida amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotni olqishladi. Konstitutsiyaviy jarayonning mazmun-mohiyati va ahamiyatini aholiga keng tushuntirish, jumladan, xalqning o‘zgarishlar asosiy manbai va yagona muallifi sifatidagi rolini qat’iy mustahkamlash borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni yuksak baholadi.
Amina Muhammad konstitutsiyaviy islohotning umumxalq muhokamasi jamiyatning hamjihatligiga, davlat va jamiyat o‘rtasidagi ishonchning mustahkamlanishiga, ko‘p millatli O‘zbekiston xalqining yanada tinch-totuv yashashiga xizmat qilishiga umid bildirdi.
BMTning oliy vakili mamlakatimizni joriy yilning 25-26 iyul kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya muvaffaqiyatli o‘tgani bilan tabrikladi. U O‘zbekiston tomonining Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlikni o‘rnatish, ijtimoiy-iqtisodiy hayotni tiklash, shuningdek, ushbu mamlakatni mintaqaviy jarayonlarga integratsiya qilish borasidagi faol sa’y-harakatlarini ijobiy baholadi.
Amina Muhammad O‘zbekistonning BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish, jumladan, qonunchilik bazasini takomillashtirish va samarali parlament nazoratini o‘rnatish yo‘li bilan amalga oshirayotgan izchil ishini qo‘llab-quvvatladi.
Bosh kotib birinchi o‘rinbosari O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi tashabbusi, joriy yil sentyabr oyida parlament spiker ayollarining XIV sammitini va oktyabr oyida “Inson huquqlari sohasida ta’lim” global forumini yuqori tashkiliy va mazmunli darajada o‘tkazish bo‘yicha olib borilayotgan tayyorgarlik ishlari bilan tanishdi.
Tomonlar Amina Muhammadning joriy yil iyun oyida O‘zbekistonga qilgan tashrifi yakunlari yuzasidan ham fikr almashdilar.

Первый заместитель Генерального секретаря ООН ознакомлена с ходом конституционной реформы в Узбекистане и национальными приоритетами развития
2 августа 2022 года в Нью-Йорке председатель Конституционной комиссии, первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмал Саидов встретился с первым заместителем Генерального секретаря ООН Аминой Мохаммед.
Во время встречи представлена информация о ходе конституционной реформы в Узбекистане. Отмечено успешное завершение всенародного обсуждения проекта Конституционного закона. Подчеркнута ключевая цель обновления Основного закона, которая заключается в закреплении основных прав и свобод человека, признание его законных интересов высшей ценностью, обеспечение последовательности, устойчивости и необратимости реализуемых в стране демократических реформ.
Первый заместитель генсека ООН приветствовала проводимую в Узбекистане конституционную реформу с активным участием народа. Высоко оценила предпринимаемые меры по широкому разъяснению сути и значения конституционного процесса населению, в том числе прочному закреплению его роли в качестве главного источника вносимых изменений и единственного автора Основного закона.
Амина Мохаммед выразила надежду, что всенародное обсуждение конституционной реформы будет способствовать социальной сплоченности, укреплению доверия между государством и обществом, дальнейшему мирному сосуществованию многонационального народа Узбекистана.
Высокий представитель ООН поздравила нашу страну с успешным проведением Международной конференции по Афганистану, которая состоялась 25-26 июля сего года в Ташкенте. Положительно отозвалась об активных усилиях узбекской стороны по установлению мира и стабильности, восстановлению социально-экономической жизни в Афганистане, а также интеграции его в региональные процессы.
Амина Мохаммед поддержала целенаправленную работу Узбекистана по реализации Целей устойчивого развития (ЦУР), в том числе путем совершенствования нормативно-правовой базы и установления эффективного парламентского контроля.
Первый заместитель генсека ООН ознакомлена с информацией об инициативе Узбекистана в области прав человека, осуществляемой подготовительной работе по проведению на высоком организационном и содержательном уровне 14-го Саммита женщин-спикеров парламентов в сентябре текущего года и Глобального форума «Образование в области прав человека» в октябре.