O‘zbekiston Bola huquqlari to‘g‘risidagi Konvensiyaga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi
JENEVA, 7-sentyabr. /“Dunyo” AA/. 31-avgust – 1-sentyabr kunlari BMT Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasining 91-sessiyasi doirasida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bola huquqlari to‘g‘risidagi Konvensiyasi qoidalarining bajarilishi bo‘yicha O‘zbekistonning beshinchi davriy maʼruzasi ko‘rib chiqildi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Bola huquqlari to‘g‘risidagi Konvensiya (BHK) 1989-yil 20-noyabrda kuni qabul qilingan bo‘lib, dunyoning 196 mamlakati uning qatnashchilari hisoblanadi. O‘zbekiston ushbu hujjatga 1992 yil 9 dekabrda qo‘shilgan.
O‘zbekistonning BHK qoidalarini bajarishi bo‘yicha birinchi milliy maʼruzasi 2001 yil oktyabr oyida, ikkinchisi – 2006-yil mayida, uchinchi va to‘rtinchi qo‘shma maʼruzalar - 2013 yilning may oyida ko‘rib chiqilgan.
Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mita Konvensiya qoidalarining barcha ishtirokchi davlatlar tomonidan bajarilishini kuzatib boradi. Uning aʼzolari 18 mustaqil ekspertlardan iborat bo‘lib, ular o‘z ishlarini shaxsiy xolislikda amalga oshirishadi, yaʼni ular o‘z hukumatlarining vakili sifatida faoliyat ko‘rsatishmaydi.
O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibidan Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz, Oliy sud, ichki ishlar, sog‘liqni saqlash, xalq taʼlimi vazirliklari hamda Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi vakillari joy oldilar.
Muloqot juda konstruktiv tarzda kechdi. Bola huquqlari to‘g‘risidagi Konvensiyaning hamda inson huquqlari bo‘yicha xalqaro tuzilmalar aʼzolari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy sohalardagi chuqur islohotlardan yuksak xabardorligini namoyon etdilar.
Ikki kunlik tadbir davomida BHK aʼzolari tomonidan Konvensiya qoidalarining bajarilishi va tegishli qonunchilik asoslari qabul qilinishi bo‘yicha 200 ga yaqin savollar berildi.
O‘zbekiston tomoni bola huquqlarini taʼminlash sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari, jumladan, bolalarning eng muhim manfaatlarini taʼminlash chora-tadbirlari, bolalarga nisbatan do‘stona odil sudlov tamoyillarini joriy etish, bolalar kamsitilishiga yo‘l qo‘ymaslik, bolalarning oilada yashashi va tarbiyalanishi, taʼlim olishlari, malakali tibbiy yordamdan foydalanishlari huquqlari, bolalar mehnatiga yo‘l qo‘yilmasligi bo‘yicha batafsil maʼlumotlar taqdim etilgani barobarida berilgan savollarga mufassal javoblar qaytarildi.
Umuman olganda, xalqaro ekspertlar davlatning mamlakatda bolalar huquqlarini ilgari surish bo‘yicha intilishini yuqori baholashar ekan, taqdim etilgan maʼruzaning har tomonlama keng qamrovligi, uning mazmundor va puxtaligi, shuningdek, muloqot davomidagi ochiq va konstruktiv yondoshuvi uchun O‘zbekiston tomoniga samimiy minnatdorlik bildirdilar.

Узбекистан подтвердил свою приверженность Конвенции о правах ребенка
ЖЕНЕВА, 7 сентября. /ИА «Дунё»/. 31 августа – 1 сентября в рамках 91-й сессии Комитета ООН по правам ребенка состоялось рассмотрение Пятого периодического доклада Узбекистана о выполнении положений Конвенции ООН о правах ребенка (КПР), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Конвенция о правах ребенка (КПР) принята 20 ноября 1989 году и её участниками являются 196 стран. Узбекистан присоединился к документу 9 декабря 1992 года.
Первый национальный доклад Узбекистана по выполнению положений КПР был рассмотрен в октябре 2001 года, второй – в мае 2006 года, объединенный третий-четвертый доклады - в мае 2013 года.
Комитет по правам ребенка наблюдает за выполнением всеми государствами-участниками положений Конвенции. Его членами являются 18 независимых эксперта, которые осуществляют свою деятельность в личном качестве, то есть не представляют свои правительства.
Делегация Узбекистана была представлена в составе представителей Национального центра по правам человека, Верховного суда, министерств внутренних дел, здравоохранения, народного образования и Госкомитета по делам семьи и женщин.
Диалог проходил в весьма конструктивном ключе. Члены КПР и международные правозащитные структуры продемонстрировали высокую осведомленность о проводимых в Узбекистане глубоких реформах в социально-экономической и политико-правовой сферах.
В ходе двухдневного мероприятия членами КПР были заданы порядка 200 вопросов, касающихся выполнения положений Конвенций и принятия соответствующих законодательных основ.
Узбекской стороной были даны исчерпывающие ответы, а также представлена подробная информация об основных направлениях государственной политики в области обеспечения прав детей, в том числе мер по обеспечению наилучших интересов ребенка, внедрению принципов дружественного к ребенку правосудия, недопущению дискриминации детей, обеспечению права детей жить и воспитываться в семье, обеспечению права на образование, доступ к квалифицированной медицинской помощи, недопущению детского труда и другое.
В целом международные эксперты высоко оценили стремление государства продвигать права детей в стране и выразили искреннюю признательность узбекской стороне за всеобъемлющий характер представленного Доклада, его содержательность и обстоятельность, а также открытый и конструктивный подход на протяжении всего диалога.
Для телеграм: Узбекистан подтвердил свою приверженность Конвенции о правах ребенка
На 91-й сессии Комитета ООН по правам ребенка состоялось рассмотрение Пятого периодического доклада Узбекистана о выполнении положений Конвенции ООН о правах ребенка