Joriy yil 15-16 sentyabr kunlari Samarqand shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotining navbatdagi sammiti bo‘lib o‘tadi. Ushbu nufuzli anjuman pandemiya boshlanganidan beri, ya’ni so‘nggi uch yilda ilk marta bevosita muloqot shaklida o‘tkaziladi.
So‘nggi yigirma yilda xalqaro hamjamiyat ShHT faoliyatida katta o‘zgarishlar guvohi bo‘ldi. Buyuk ipak yo‘lining marvaridi — Samarqandda qator muhim konseptual hujjatlar, jumladan, “Shanxay ruhi” tamoyili asosida xalqaro miqyosda ShHTning tadrijiy rivojini yangi bosqichga olib chiquvchi ShHTga a’zo davlatlar rahbarlarining Samarqand deklaratsiyasi qabul qilinishi kutilmoqda.
Shanxay hamkorlik tashkiloti katta geo grafik hududni qamrab oladi hamda sayyoramiz aholisining qariyb yarmini birlashtiradi. Tashkilot qisqa fursatda maslahat mexanizmi shaklidan keng qamrovli davlatlararo birlashmaga aylana oldi. Bunga ShHTning asosiy instrumentlari — teng huquqlilik va konsensus, sivilizatsiyalararo va madaniy xilma-xillik, shuningdek, barcha a’zo davlatlarning suverenitetini hurmat qilish kabilar yordam berdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoevning “Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammiti: o‘zaro bog‘liqlikdagi dunyoda muloqot va hamkorlik” maqolasida to‘g‘ri ta’kidlanganidek, “Bugun biz yashayotgan, jarayonlar o‘zaro chambarchas bog‘langan dunyoda xavfli muammolar girdobidan chiqishning yakkayu yagona yo‘li — konstruktiv muloqot va har bir tarafning manfaatlarini hisobga olish va hurmat qilishga asoslangan ko‘p tomonlama hamkorlikdir... “Samarali xalqaro hamkorlik — bu dunyoda barqaror, ishonchli va farovon taraqqiyotning eng muhim omilidir”.
Qadimdan “g‘oyalar va bilimlar o‘chog‘i, madaniyatlar va sivilizatsiyalar chorrahasi” bo‘lgan Samarqand hozir ham davlatlararo muloqot, global va mintaqaviy masalalarga yechim topish uchun eng munosib shaharlardan biridir. Bugungi kunda “Samarqand ruhi” mamlakatimizning muhim xalqaro va diplomatik tashabbuslarini ilgari surish hamda targ‘ib etish uchun o‘ziga xos maydon vazifasini bajarmoqda.
Yangi O‘zbekistonning zamonaviy diplomatiyasida Samarqand alohida ahamiyatga ega. Ushbu qadimiy va navqiron shahar “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” xalqaro konferensiyasi (2017 y.), Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumi (2018 y.), Inson huquqlari bo‘yicha Samarqand forumi (2020 y.) kabi jahon miqyosidagi yirik anjumanlarga mezbonlik qilgani fikrimiz dalilidir.
Samarqanddagi ShHT sammiti arafasida akademik A.Saidov mas’ul muharrirligidagi yangi nashr — “Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar konstitutsiyalari” kitobi chop etildi.
Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz tomonidan tayyorlangan mazkur to‘plam ShHTning rasmiy tillarida “TASVIR” nashriyotida yuqori sifatda qalin muqovada nashrdan chiqdi. Kitob sahifalaridan Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar — Xitoy Xalq Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, O‘zbekiston, Hindiston va Pokiston konstitutsiyalari o‘rin olgan.
Nashr ShHT miqyosida konstitutsionalizm rivojining barcha jabhalari bilan tanishish imkonini beradi. To‘plamda qayd etilganidek, “ShHT – bu sivilizatsiyalararo muloqot va madaniy-ijtimoiy hamkorlikni mustahkamlash uchun istiqbolli maydon ekanini unutmaslik kerak”.
Xalq diplomatiyasi, turizm, do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilikni kuchaytirish, yangi madaniy-ijtimoiy tashabbuslar orqali “Shanxay ruhi”ni amalda ifoda etish, shuningdek, ShHT faoliyati kun tartibini axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, kambag‘allikni qisqartirish, o‘simliklar karantini, ShHTning global miqyosdagi nufuzini mustahkamlash va xalqaro aloqalarini kengaytirish kabi hamkorlikning yangi yo‘nalish va shakllari bilan boyitish ham muhimdir.
Kitobda ta’kidlanganidek, “ShHT makonining konstitutsiyaviy rivojlanishi muayyan umumiylik bilan tavsiflanadi”. Tashkilotga a’zo davlatlar konstitutsiyalarining dinamik rivojlanishi, ularda “xalq hokimiyatchiligi, davlat boshqaruvining respublika shakli, davlatning ijtimoiy va dunyoviy xususiyatlari, inson huquq va erkinliklarining ustuvorligi, hokimiyatning bo‘linishi, mulk shakllarining ko‘pligi va teng huquqliligi, hududiy yaxlitlik” kabi tamoyillar mustahkamlangani shular jumlasidandir.
Yana bir e’tiborli jihati shundaki, ShHTga a’zo barcha mamlakatlarning konstitutsiyasi ilk bor yaxlit to‘plam holida nashr etildi. To‘plam har bir mamlakatning konstitutsiyaviy o‘ziga xosligini, ShHT makonida konstitutsiyaviy-huquqiy plyuralizm va tadrijiy rivojlanishni namoyon etishi bilan ham ahamiyatli.
O‘zbekistondagi konstitutsiyaviy islohotlar davrida ShHTga a’zo mamlakatlarning konstitutsion tajribasini o‘rganishga katta e’tibor qaratilmoqda. Bu esa ushbu nashrning ahamiyatini yanada oshiradi.
Mamlakatimizning ShHTga raisligi doirasida nashr etilgan “Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar konstitutsiyalari” kitobi ilmiy tadqiqotchilar, olimlar, davlat idoralari, ilmiy va ta’lim muassasalar mutaxassislari, talabalar va jahonda konstitutsionalizm taraqqiyoti masalalariga qiziquvchi keng aholi qatlami uchun kerakli va foydali manba bo‘lishi shubhasiz.

НОВОЕ ИЗДАНИЕ В ПРЕДДВЕРИИ САМАРКАНДСКОГО САММИТА ШОС
Шанхайская организация сотрудничества, которая объединила огромное географическое пространство и около половины населения нашей планеты, совершила стремительный рывок от формата консультативного механизма до полномасштабного межгосударственного объединения. Этому способствовали такие ключевые инструменты ШОС, как равноправие и консенсус, цивилизационное и культурное многообразие, а также уважение суверенитета всех участников.
За последние двадцать лет международное сообщество стало свидетелем огромных изменений в деятельности крупнейшей в мире региональной организации. В жемчужине Великого шелкового пути - Самарканде - ожидается принятие ряда важных концептуальных документов, в частности, Самаркандской декларации глав государств - членов ШОС, которая на основе принципов «Шанхайского духа» откроет новую веху в эволюционном развитии ШОС в географическом пространстве и международном масштабе.
В статье Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева «Самаркандский саммит ШОС: диалог и сотрудничество во взаимосвязанном мире» справедливо подчеркивается, что «выход из опасной спирали проблем во взаимосвязанном мире, в котором мы сегодня живем, только один - через конструктивный диалог и многостороннее сотрудничество, основанное на учете и уважении интересов каждого... Эффективное международное взаимодействие делает мир более устойчивым, предсказуемым и процветающим».
Исторически Самарканд был «плавильным котлом идей и знаний», перекрестком культур и цивилизаций. И сегодня все это превращает его в самую подходящую и востребованную площадку для совместного обсуждения, поиска и согласования нужных ответов на региональные и глобальные вызовы. «Самаркандский дух» объединяет для созыва и нацелен на продвижение важнейших международных и дипломатических инициатив нашей страны.
В современной дипломатии Нового Узбекистана Самарканд приобрел особое измерение, о чем свидетельствует проведение таких масштабных глобальных форумов, как международная конференция «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания» (2017), Азиатский форум по правам человека (2018), Самаркандский форум по правам человека (2020), и других.
К предстоящему саммиту ШОС в Самарканде приурочено вышедшее из печати новое издание «Конституции государств - членов Шанхайской организации сотрудничества» под редакцией академика Акмала Саидова.
Сборник конституций, подготовленный Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, издан на высоком полиграфическом уровне издательством «Тасвир» в твердом переплете на официальных языках ШОС. Книга содержит конституции государств - членов Шанхайской организации сотрудничества: Китайской Народной Республики, Российской Федерации, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана, Индии и Пакистана.
Издание дает возможность ознакомиться со всеми аспектами развития конституционализма на пространстве ШОС. Как отмечается в сборнике, нельзя забывать и о том, что ШОС - это перспективная площадка для укрепления межцивилизационного диалога и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Важным также является практическое воплощение «Шанхайского духа» через инструменты народной дипломатии, туризм, усиление дружбы и добрососедства, новые культурно-­гуманитарные инициативы, обогащение повестки дня деятельности ШОС путем продвижения новых форматов сотрудничества по таким перспективным направлениям, как информационно-коммуникационные технологии, сокращение бедности, карантин растений, усиление глобального профиля ШОС и расширение ее международных связей.
В книге отмечается, что конституционное развитие пространства ШОС характеризуется определенной общностью. В частности, динамичным развитием конституций стран - членов организации, закреплением в них таких основ конституционного строя, как народовластие, республиканская форма правления, социальный и светский характер государства, приоритет прав и свобод человека, разделение властей, множественность и равноправие форм собственности, территориальная целостность.
Следует отметить, что тексты конституций всех стран - членов ШОС впервые издаются в одном сборнике, который раскрывает конституционную идентичность каждой страны, демонстрирует эволюционное развитие и конституционно-­правовой плюрализм на пространстве ШОС.
В ходе конституционной реформы в Узбекистане большое внимание придается изучению конституционного опыта стран ШОС. Несомненно, данное издание будет весьма кстати для специалистов.
Новый сборник, изданный в рамках председательства Узбекистана в ШОС, послужит полезным ресурсом для ученых-­исследователей и конститу­ционалистов, специалистов государственных органов, научных и образовательных учреждений, студентов и всех, кто интересуется вопросами развития конс­титуционализма в мире.