INSON HUQUQLARI BO‘YICHA TA’LIM: mazmuni, mohiyati va ahamiyati
2022 yil 5-6 dekabr kunlari Samarqand shahrida «Inson huquqlari sohasida ta’lim» mavzusida o‘tkaziladigan Global forum BMTning Inson huquqlari sohasidagi ta’lim va tarbiya to‘g‘risidagi deklaratsiyasi qabul qilinganining 10 yilligiga bag‘ishlanadi. Ushbu nufuzli xalqaro anjumanni o‘tkazish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan BMT Inson huquqlari kengashining 46-sessiyasida ilgari surilgan.
Inson huquqlari bo‘yicha ta’lim normalari ko‘plab xalqaro hujjatlarga kiritilgan. Xususan, 2011 yil dekabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan BMTning Inson huquqlari bo‘yicha ta’lim va tarbiya to‘g‘risidagi deklaratsiyasi qabul qilingan. Deklaratsiya a’zo davlatlarga inson huquqlari bo‘yicha ta’lim va tarbiyani ta’minlash mas’uliyatini yuklaydi.
Mazkur Deklaratsiyada belgilanganidek:
birinchidan, har bir inson va jamiyatning har bir a’zosi ta’lim olish va o‘qitish orqali inson huquqlari va asosiy erkinliklarini hurmat qilishga ko‘maklashishi lozim;
ikkinchidan, har bir inson ta’lim olish huquqiga ega va ta’lim inson shaxsini har tomonlama rivojlantirishga, qadr-qimmatini his etishga, barcha kishilarga erkin jamiyatning foydali ishtirokchilari bo‘lishiga, barcha millatlar, irqiy, etnik yoki diniy guruhlar o‘rtasida o‘zaro tushunish, bag‘rikenglik va do‘stlikni rivojlantirishga yo‘naltirilgan bo‘lishi kerak.
Mamlakatimizda Yangi O‘zbekistonni barpo etish bilan bog‘liq islohotlar sharoitida “inson, uning huquqlari, erkinliklari, ayniqsa, qadri – eng muhim qadriyat” degan tamoyil e’tirof etilmoqda. Shu munosabat bilan yillar davomida amal qilib kelgan “davlat – jamiyat – inson” tamoyili Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasida “inson – jamiyat – davlat” tamoyiliga o‘zgartirildi.
Bularning barchasi, o‘z navbatida, ta’limning o‘ziga xos sohasi hisoblanuvchi inson huquqlari bo‘yicha ta’limni izchil rivojlantirishni taqozo qilmoqda. Bunday ta’lim barchaning inson huquqlariga nisbatan hurmatini rag‘batlantirish va unga har tomonlama rioya etilishini ta’minlashda birlamchi ahamiyat kasb etadi.
Inson huquqlari sohasidagi ta’lim demokratik jamiyat qurish maqsadida huquqlar, erkinliklarni anglab yetish va ulardan faol foydalanish, majburiyatlarga amal qilishni nazarda tutuvchi inson huquqlari madaniyatini yuksaltirishga xizmat qiladi.
Inson huquqlari sohasidagi ta’lim insonlarning shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va ekologik jabhalarda, umuman, o‘z hayotiga daxldor bo‘lgan qarorlarni qabul qilishning barcha jarayonlarida to‘laqonli ishtirokini ta’minlash, shuningdek huquqbuzarliklar, zo‘ravonlik va nizolarning oldini olishda ham muhim o‘rin tutadi.
Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi e’lon qilingandan so‘ng xalqaro hamjamiyat inson huquqlari va asosiy erkinliklarini tan oldi va ularga rioya etilishini xalqaro inson huquqlari me’yorlari va mexanizmlari orqali targ‘ib qilishni boshladi. Ushbu huquqlardan biri – ta’lim olish huquqi – insonning barcha huquqlaridan foydalanish uchun boshlang‘ich nuqtadir.
Inson huquqlari sohasidagi ta’limga:
- inson huquqlari bo‘yicha ta’lim;
- ushbu huquqlar to‘g‘risida bilish huquqi;
- har qanday jamiyatda inson huquqlarini himoya qilish va targ‘ib qilishning usullari va vositalari kiradi.
Inson huquqlari bo‘yicha ta’lim va tarbiya barcha insonlar, ayniqsa, yoshlarni keng qamrab oladigan hayotiy jarayondir.

ОБРАЗОВАНИЕ В ОБЛАСТИ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА: содержание, сущность и значение
Глобальный форум, который состоится 5-6 декабря 2022 года в городе Самарканде на тему «Образование в области прав человека», будет посвящен 10-летию принятия Декларации ООН об образовании и обучение в области прав человека. С инициативой проведения этой международной конференции выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Стандарты образования в области прав человека включены во многие международные инструменты. В частности, в декабре 2011 года Генеральная Ассамблея ООН приняла Декларацию ООН об образовании и обучении в области прав человека. Декларация возлагает на государства-члены ответственность за обеспечение образования и обучения правам человека.
Как указано в этой Декларации:
во-первых, каждый человек и каждый член общества должен способствовать уважению прав человека и основных свобод посредством образования и обучения;
во-вторых, каждый имеет право на образование, и это образование должно быть направлено на всестороннее развитие человеческой личности, на чувство собственного достоинства, на то, чтобы все люди могли стать полезными участниками свободного общества, на развитие взаимопонимания, терпимости и дружбы между всеми национальностями, расовыми, этническими или религиозными группами.
В контексте реформ, связанных с созданием в нашей стране Нового Узбекистана, признается принцип, что «самой главной ценностью является человек, его права, свободы, особенно его личность». В связи с этим действовавший годами принцип «государство-общество-человек» в стратегии развития Нового Узбекистана был заменен на принцип «человек-общество-государство».
Все это, в свою очередь, требует последовательного развития образования в области прав человека, которое считается особой образовательной областью. Такое образование имеет первостепенное значение для поощрения уважения прав человека всеми и обеспечения их полного соблюдения.
Образование в области прав человека служит повышению культуры прав человека, что предполагает осознание прав и свобод и их активное использование, а также соблюдение обязательств, в целях построения демократического общества.
Образование в области прав человека играет важную роль в обеспечении полного участия людей во всех процессах принятия решений, влияющих на их жизнь в личном, политическом, экономическом, социальном, культурном и экологическом аспектах, а также в предотвращении нарушений, насилия и конфликтов.
После публикации Всеобщей декларации прав человека международное сообщество признало права человека и основные свободы и начало содействовать их соблюдению с помощью международных норм и механизмов в области прав человека. Одно из этих прав — право на образование — является отправной точкой для осуществления всех прав человека.
Для образования в области прав человека необходимо:
- обучение правам человека;
- право знать об этих правах;
- знать о методах и средствах защиты и продвижения прав человека в любом обществе.
Образование и подготовка в области прав человека являются жизненно важным процессом, который охватывает всех людей, особенно молодежь.