Poytaxtimizdagi “Turkiston” san’at saroyida “Vatan manzumasi” deb nomlangan adabiy-ma’rifiy kecha bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosatini izchillik bilan amalga oshirish, ulg‘ayib kelayotgan avlodning ongi, tafakkurini to‘g‘ri shakllantirish, yoshlarning bilim olishi, kasb-hunar egallashi uchun keng imkoniyatlar yaratish masalasiga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. “Inson qadri va sifatli ta’lim yili” deb nom olgan joriy yilda bu boradagi amaliy ishlarni zamon bilan hamnafas tashkil etish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda.
bugungi murakkab globallashuv davrida yoshlarni turli yot va zararli, o‘tkinchi g‘oyalardan ishonchli himoyalash, ular qalbida vatanparvarlik, yurtga sadoqat, o‘zi tug‘ilib o‘sgan yurt kelajagi uchun mas’uliyat tuyg‘ularini mustahkam qaror toptirish endilikda har qachongidan ham dolzarblik kasb etmoqda.
Kechada Vatanni ulug‘lovchi kuy-qo‘shiqlar, otashnafas shoirlarning she’rlari yangradi. Mamlakatimizdagi tinch va osoyishta, xavf-xatardan xoli hayot, ijtimoiy barqarorlik, hamjihatlik, to‘kislik va farovonlik, oqibat, o‘zaro mehr va muruvvat muhiti oliy qadriyat ekani yorqin va betakror musiqiy dastur orqali yana bir karra o‘z ifodasini topdi.
Yurtimizdagi tinchlik va totuvlikni, ahillik va hamjihatlikni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash nainki harbiy soha vakillari, balki barcha hamyurtlarimiz, ayniqsa, yoshlarning muqaddas burchi ekani rang-barang musiqiy chiqishlar vositasida yana bir karra namoyon bo‘ldi.

Во Дворце «Туркистон» в столице прошел литературно-просветительский вечер под названием «Ода Родине».
В нашей стране приоритетное значение имеют вопросы последовательного осуществления государственной молодежной политики, правильного формирования сознания, мышления подрастающего поколения, созданы все необходимые условия для получения им современных знаний, овладения профессиями. В Год заботы о человеке и качественного образования проводится системная работа по выполнению этих задач.
На вечере прозвучали песни и стихи известных поэтов, прославляющие Родину. Через яркую музыкальную программу еще раз зрителям была продемонстрирована благополучная и мирная жизнь в нашей стране, стабильная обстановка, благополучие и достаток, взаимное доверие и уважение, милосердие, являющиеся нашей наивысшей ценностью.
В настоящее время особенно остро стоят вопросы защиты нашей молодежи от чуждых и вредных идей, ее воспитания в духе патриотизма и преданности Отечеству, привития чувства ответственности за будущее своей страны.
Мир, согласие и благополучие в нашей стране беречь как зеницу ока должны не только наши защитники – военные, но и все мы. Это священный долг каждого из нас и, прежде всего, нашей молодежи. Эта тема на вечере стала лейтмотивом всех музыкальных выступлений.
На литературно-просветительском мероприятии присутствовали советник Президента Республики Узбекистан Хайриддин Султанов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмаль Саидов.