Bu judayam dolzarb, koʻpchilik aholiga daxldor masala. Chunki korrupsiyaviy holatlarning 75 foizi shahar va tumanlarda maishiy shaklda boʻlyapti.
Shu bois 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yigʻilishida bu illatga barham berish vazifasi qoʻyilgan edi. Shu maqsadda, Prezidentning 21-apreldagi farmoni bilan, Bosh prokuraturada korrupsiya omillarini tahlil qilish boʻlimi tashkil qilindi. Hududlarga muntazam chiqib, bunday omillar oʻrganib borilmoqda.
Prokuratura tizimidagi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi va ilmiy-tadqiqot markazida 200 dan ortiq mutaxassis ilm va tahlil bilan shugʻullanayapti. Umuman, huquq-tartibot idoralarida 100 mingdan ziyod xodim korrupsiyaning oldini olish boʻyicha ishlayapti.
Lekin koʻp hollarda bu illatning sabablari chetda qolib, oqibati bilan kurashilayapti. Korrupsiyaga yoʻl qoʻymaydigan preventiv choralar hali yetarli emas. Har kuni odamlarning ishi tushadigan hokimlik, kadastr, bank va soliq idoralarida byurokratiya, “korrupsiyaviy tuynuklar” toʻliq yoʻqolgani yoʻq.
Taqdimotda shu boradagi qoʻshimcha chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Yurtimizda 43 ta nazorat idorasi bor. Hamma vazirliklarda komplayens nazorat boʻlimlari tashkil etilgan. Avvalo, ularning samaradorligini oshirish vazifasi qoʻyildi. Vazirlik va idoralar huzuridagi inspeksiyalarning bu boradagi faoliyatiga ham tanqidiy munosabat bildirildi.
Prezidentimiz korrupsiyaning faqat kamaygani emas, qanchasining oldi olinganiga qarab, davlat idoralari faoliyatini baholash kerakligini taʼkidladi.
Yer ajratish boʻyicha shaffof tizim joriy qilingan. Lekin, joylarda bu borada noqonuniy xatti-harakatlar haligacha uchrab turibdi. Shu bois kadastr, “Oʻzbekkosmos”, qurilish va boshqa tegishli tashkilotlar maʼlumotlarini tahlil qilib, bunday holatlarga butunlay chek qoʻyish shartligi koʻrsatib oʻtildi.
Prokuratura tizimini toʻliq raqamlashtirish va barcha sohalar ustidan “raqamli nazorat” oʻrnatish zarurligi taʼkidlandi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yigʻilishida parlamentning masʼul qoʻmitalariga mahallagacha tushib, korrupsion holatlarning kelib chiqish sabablarini oʻrganish, davlat xaridlarida toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalarni kamaytirish, yoshlar oʻrtasida korrupsiyaga murosasizlik muhitini shakllantirish kabi dolzarb masalalarda tavsiyalar berilgan edi.

Вопрос борьбы с коррупцией является крайне актуальным и затрагивает интересы всего общества. По данным, 75 процентов всех коррупционных случаев связаны с так называемой бытовой коррупцией, возникающей преимущественно на уровне городов и районов.
На заседании Национального совета по противодействию коррупции, состоявшемся 5 марта, была поставлена задача добиться искоренения этого явления. С этой целью, в соответствии с указом Президента от 21 апреля в Генеральной прокуратуре был создан специальный отдел по анализу факторов, способствующих коррупции. Ведется систематическое изучение причин и условий коррупции с выездом в регионы.
В действующих в системе прокуратуры Правоохранительной академии и научно-образовательном центре более 200 специалистов занимаются научным анализом и исследованиями. В целом в органах правопорядка более 100 тысяч сотрудников вовлечены в работу по предотвращению коррупции.
Однако в большинстве случаев борьба идет с последствиями коррупции, а не с ее причинами. Превентивные меры, полностью исключающие условия для коррупции, пока еще недостаточны. В органах, куда граждане обращаются ежедневно — хокимиятах, службах кадастра, банках и налоговых органах — до сих пор сохраняются бюрократия и коррупционные лазейки.
На презентации были обсуждены дополнительные меры по устранению этих проблем.
В стране действуют 43 контрольных органа. Во всех министерствах созданы комплаенс-подразделения. Приоритетной задачей обозначено повышение эффективности их работы. Критической оценке подвергнута и соответствующая деятельность инспекций при министерствах и ведомствах.
Президент подчеркнул, что работу государственных органов следует оценивать не только по снижению уровня коррупции, но и по тому, сколько коррупционных проявлений удалось предотвратить.
В стране внедрена прозрачная система выделения земли, однако на местах все еще фиксируются случаи незаконных действий. В этой связи поручено провести анализ данных кадастровой службы, «Узбеккосмоса», строительных и других организаций и принять меры по полному устранению подобных нарушений.
Отмечена необходимость полной цифровизации системы прокуратуры и внедрения цифрового контроля во всех сферах.
Ранее на заседании Национального совета по противодействию коррупции профильным комитетам палат парламента были даны рекомендации по таким актуальным вопросам, как изучение причин коррупции на уровне махаллей, сокращение доли прямых договоров в государственных закупках, а также формирование в молодежной среде нетерпимости к коррупции.