Yevroosiyo Ombudsmanlari Al`yansining onlayn-majlisi: Kun tartibida — G'alabaning 75 yilligi, koronavirus pandemiyasi va inson huquqlari himoyasi masalalari
2020 yil 29 aprel kuni Yevroosiyo Ombudsmanlari Alyansining videokonferentsaloqa shaklidagi majlisi bo'lib o'tdi. Unda Armaniston, Mongoliya, Serbiya, Tojikiston, Rossiya, Eron, Qirg'iziston, Qozog'iston va O'zbekiston davlatlarining inson huquqlari bo'yicha milliy institutlari vakillari ishtirok etdi.
Onlayn-majlisni Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo'yicha vakili Tatyana Moskalkova kirish so'zi bilan ochdi va anjumanga moderatorlik qildi.
Ishtirokchilar dastlab Ikkinchi jahon urushi tugaganining 75 yilligi asnosida tarixiy xotira huquqi himoyasi masalasini muhokama qildilar.
Shundan so'ng ombudsmanlar va inson huquqlarini himoya qilish bo'yicha milliy institutlarning COVID-19 pandemiyasi sharoitidagi faoliyati bilan bog'liq eng maqbul amaliyotlar haqida o'zaro tajriba almashildi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov o'z chiqishida Birlashgan Millatlar Tashkiloti o'zining tashkil topganiga 75 yil to'ladigan davrda butun bashariyat orzusidagi yorug' kelajakka erishish uchun har tomonlama hamkorlikning rolini global miqyosda muhokama etishga kirishgani muhim qadam ekanini ta'kidladi. Joriy yilda yana ko'plab yubiley sanalari borligiga e'tiborni qaratdi.
Xususan, bu yil Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining 45 yilligi, Xotin-qizlar ahvoli bo'yicha Pekin Butunjahon konferentsiyasining 25 yilligi, «BMT-ayollar» tuzilmasining 10 yilligi nishonlanadi. O'zbekiston Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligiga raislik qiluvchi mamlakat sifatida mazkur tashkilot doirasidagi muhim sanalarni o'tkazishda ham faol ishtirok etishni rejalashtirgan.
Ma'lumki, 9 may kuni insoniyatning fashizm ustidan g'alaba qozonganiga 75 yil to'ladi. O'zbekistonda ham G'alabaning 75 yilligi keng nishonlanadi. Xalqimizning urush yillarida ko'rsatgan jasorati va matonatini abadiylashtirish bo'yicha joylarda qamrovdor ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Toshkent shahrida «Shon-sharaf» muzeyi va «G'alaba» bog'i bunyod etilmoqda.
Mamlakatda faxriylar va keksa avlodga mansub insonlar huquqlarini ta'minlashda inson huquqlarini himoya qilish bo'yicha milliy institutlar bilan davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o'rtasida samarali hamkorlik yo'lga qo'yilgan. Hozirgi vaqtda Markaz tomonidan Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi loyihasi tayyorlangan bo'lib, ushbu hujjatda keksa avlodning huquqlari himoyasiga alohida e'tibor qaratilgan.
Onlayn-majlis davomida O'zbekistonda epidemiologik vaziyatni jilovlash, aholi salomatligini har tomonlama himoya qilish uchun o'z vaqtida zarur choralarni ko'rishga kirishilgani haqida ham atroflicha axborot berildi.
Diagnostika, davolash, karantin ishlari – bularning barchasi JSST tavsiyalari hamda ilg'or xorijiy tajribalarga tayanib amalga oshirilmoqda. Bu jarayon inson huquqlariga, ayniqsa, jamiyatning nisbatan zaif qatlami hisoblanuvchi keksalar, bolalar, ayollar, migrantlar va mahkumlarning huquqlariga ko'rsatadigan muqarrar salbiy ta'sirini yumshatish borasida barcha zarur choralar ko'rilmoqda.
O'zbekiston ushbu illatga qarshi kurashishda xalqaro hamjamiyat bilan samarali hamkorlik qilyapti. Koronavirusga chalingan bemorlarni davolashda Janubiy Koreya, Xitoy, Rossiya, Isroil va Germaniyaning yuqori malakali shifokorlari bilan muntazam tajriba almashinib, ularning ilg'or amaliyoti tele-meditsina orqali keng qo'llanilmoqda.
Hammamizga ayonki, biror davlat yakka holda ushbu pandemiya balosiga qarshi samarali kurash olib bora olmaydi. Mavjud murakkab vaziyat birdamlik, hamkorlik va o'zaro g'amxo'rlik tamoyillari asosida ish tutishni taqozo etmoqda. BMT Bosh assambleyasining 2020 yil 2 aprelda qabul qilingan "2019 yilgi koronavirus (COVID 19) kasalligiga qarshi kurashda global birdamlik" Rezolyutsiyasida ham shu haqda so'z boradi.
Onlayn-majlisda Armaniston Respublikasi Inson huquqlari himoyachisi Arman Tatoyan, Mongoliya Inson huquqlari bo'yicha milliy komissiyasi vakili Tuul Erdenebaator, Serbiya Respublikasi Fuqarolar himoyachisi Zoran Pashalich, Tojikiston Respublikasi Inson huquqlari bo'yicha vakili Umed Bobozoda, Eron Islom Respublikasi Bosh inspektsiyasi raisi Hasan Darvishiyon, Qirg'iz Respublikasi Aqiqatchisi (Ombudsmani) Tokon Mamitov, Qozog'iston Respublikasi Inson huquqlari bo'yicha vakili El`vira Azimova va O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo'yicha vakili (Ombudsmani) Ulug'bek Muhammadievning kun tartibidagi mavzular bo'yicha ma'ruzalari tinglandi.
Ishtirokchilar tomonidan davlatlar inqirozga qarshi qabul qilayotgan chora-tadbirlarning samaradorligi ko'p jihatdan muntazam asosda o'zaro ishonchli axborot almashishga bog'liq ekani ta'kidlandi. Bunda inson huquqlari bo'yicha milliy institutlar o'rtasida COVID-19 pandemiyasiga qarshi kurashish sohasida tajriba almashinuvi ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Bu borada Yevroosiyo Ombudsmanlari Alyansi inson huquqlari himoyasi bilan shug'ullanuvchi ilg'or kuchlarni birlashtiradigan samarali hamkorlik maydoniga aylanib borayotgani katta ahamiyatga ega. Keyingi davrda Alyans doirasida inson va fuqaro huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo'yicha qo'llanayotgan o'zaro hamkorlikning yangicha shakllari, jumladan, fuqarolarni birgalikda qabul qilish va maslahatlar berish amaliyoti yaxshi natijalar bermoqda.
Muhokamalar yakunida Yevroosiyo Ombudsmanlari Alyansining Ikkinchi jahon urushi tugaganining 75 yilligiga bag'ishlangan majlisi bo'yicha Yakuniy rezolyutsiya qabul qilindi.
Onlayn-majlis ishtirokchilari, shuningdek, COVID-19 pandemiyasi tarqalishi sharoitida inson huquqlarini himoya qilish yuzasidan Yevroosiyo Ombudsmanlari Al`yansining Bayonotini tasdiqladilar.
Ma'lumot uchun: Yevroosiyo Ombudsmanlari Alyansi 2017 yil 5 dekabrda Moskva shahrida ta'sis etilgan. Alyansga Armaniston, Mongoliya, Rossiya, Eron, Serbiya, Tojikiston va Qirg'iziston ombudsmanlari rasman a'zo hisoblanadi.

На онлайн-встрече Евразийского альянса омбудсменов обсуждены вопросы подготовки к 75-й годовщине Победы и защиты прав человека во время пандемии коронавируса
Директор Национального центра Республики Узбекистан (НЦПЧ) по правам человека Акмаль Саидов принял участие в онлайн-заседании Евразийского альянса омбудсменов, посвященного 75-летию окончания Второй мировой войны, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на информацию Пресс-службы НЦПЧ.
На повестке дня встречи стояли вопросы празднования 75-летия окончания Второй мировой войны в сложившейся ситуации, а также защиты прав человека в условиях пандемии.
Выступая на мероприятии, А.Саидов рассказал о вкладе узбекского народа в победу над фашизмом, ходе подготовки в республике к празднованию 75-летия Победы. В частности, он проинформировал, что проводится масштабная работа по увековечению героизма и стойкости нашего народа в годы войны посредством искусства кино, театра, в художественно-публицистических произведениях, а также организации научных исследований, доведения до общественности, особенно до молодежи, непреходящего значения великого подвига наших отцов и дедов. Ветераны войны 1941—1945 годов и фронтовой армии, индивидуально прикреплены к составу командиров центрального аппарата ведомства, командиров воинских частей и учреждений, и им на постоянной основе оказывается материальная помощь, проводится ремонт домов, благоустраиваются улицы, где они проживают. Ведутся работы по строительству музея «Шон-Шараф» (Слава) и парка «Галаба» (Победа) в Ташкенте с учетом международного опыта.
Директор НЦПЧ подчеркнул, что международный правовой порядок, установленный после Второй мировой войны, основан на глобальных юридических обязательствах, являющихся краеугольным камнем мира и безопасности. Нарушения этого правового порядка, как свидетельствует современная история, порождают конфликты, угрозу безопасности и человеческие страдания.
«Не случайно в год своего 75-летия Организация Объединенных Наций начинает глобальное обсуждение роли всестороннего сотрудничества в построении будущего, которого мы хотим», - отметил он.
В ходе выступления было также обращено внимание на празднование в 2020 году 45-летия Организации по безопасности и сотрудничества в Европе, 25-летия Пекинской Всемирной конференции по положению женщин, 10-летия структуры «ООН-женщины».
В этой связи оратор отметил, что Узбекистан планирует принимать активное участие в праздновании юбилейных дат, в том числе с учетом председательства страны в Содружестве Независимых Государств.
Глава НЦПЧ также сообщил о том, что в настоящее время подготовлен проект Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, в которой вопросам защиты прав старшего поколения уделяется особое внимание.
Касаясь сложившейся ситуацией, вызванной пандемией, А.Саидов выразил уверенность, что в ходе заседания будут сформулированы общие подходы для скорейшего и эффективного решения общими усилиями возникающих вопросов в области защиты прав человека в условиях пандемии.
Он проинформировал участников о предпринимаемых в Узбекистане мерах по сдерживанию эпидемии, лечению больных, поддержке эпидемиологической ситуации на основе международной практики. За последний месяц принято более 20 нормативно-правовых актов, в которых, в частности, конкретно определены пределы ограничений прав человека.
Отмечено, что для борьбы с коронавирусом во всех областях республики были организованы специализированные медицинские учреждения и карантинные зоны, усилены всестороннее стимулирование и обеспечение социальной защиты медицинских работников, проводится широкая разъяснительная работа среди населения, в том числе с использованием социальных сетей.
Для обеспечения непрерывности системы образования все учреждения данной сферы осуществляют свою деятельность дистанционно в режим онлайн в полном объёме, население бесперебойно обеспечивается продовольствием, лекарственными средствами и необходимыми медицинскими изделиями, другими жизненно важными товарами. Сформирована система оказания безвозмездной адресной помощи лицам с ограниченными возможностями, малообеспеченным и уязвимым слоям населения, сформированы конкретные механизмы всесторонней поддержки всех сфер и отраслей экономики, для чего был создан Антикризисный фонд.
Субъектам предпринимательства предоставлены возможность «заморозки» процентов по банковским кредитам и налоговые «каникулы». Все принимаемые меры осуществляются в строго в соответствии с законодательством Республики Узбекистан. «Все мы хорошо понимаем, что ни одно государство не в состоянии в одиночку справиться с этой страшной пандемией. Об этом говорится и специальной Резолюции Генассамблеи ООН от 2 апреля 2020 года «Глобальная солидарность в борьбе с коронавирусным заболеванием 2019 года (COVID 19)», - резюмировал он.