Joriy yilning 3-iyun kuni Senat Raisi boshchiligida Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining sayyor majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda maktab va maktabgacha taʼlim tizimidagi korrupsiya holatlari va ularning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar va mavjud muammolar muhokama qilindi.
Majlisda taʼkidlanganidek, asosiy maqsad – kamchiliklarni fosh etish emas, balki ularga birgalikda yechim topishdan iborat. Shu bois, Senatning tegishli qo‘mitalari va idoralar vakillaridan iborat ishchi guruh vazirlik bilan hamkorlikda vaziyatni har tomonlama o‘rgandi.
Taʼlim sohasida amalga oshirilayotgan ishlar doirasida "Korrupsiyasiz soha" loyihasi bo‘yicha qator dasturlar qabul qilindi. Shu bilan birga, maktabgacha va maktab taʼlimiga oid 79 ta normativ-huquqiy hujjat korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazildi.
Shuningdek, korrupsiya xavfini kamaytirish maqsadida bir qator davlat xizmatlari elektron shaklda joriy etildi. Jumladan, bolani maktabgacha taʼlim muassasasiga joylashtirish, 1-sinfga qabul qilish, pedagog kadrlarni attestatsiya qilish, litsenziyalash, apostil qo‘yish kabi xizmatlar raqamlashtirildi. Bu o‘z navbatida fuqarolar uchun qulaylik va shaffoflik yaratishga xizmat qilmoqda.
Majlisda taʼlim tizimidagi baʼzi xizmatlar uchun talab etiladigan hujjatlar soni qisqartirilgani, jarayonlar soddalashtirilgani, korrupsiya xavfini kamaytirishga qaratilgan ishlarning amaliy samarasi ekanligi qayd etildi.
Yoshlarda korrupsiyaga murosasizlik kayfiyatini shakllantirish maqsadida maktab va bog‘cha tarbiyalanuvchilari uchun maxsus “Korrupsiyaga qarshi kurashish” o‘quv dasturi ishlab chiqilgani maʼlum qilindi. Shu bilan birga, maktab va bog‘chalarda GRACE dasturi doirasida halollik tarbiyasi joriy etilishi muhim ekani taʼkidlandi.
Senat Raisi “Halollik vaksinasi” bilan emlangan avlodni voyaga yetkazish – taʼlim tizimi oldidagi ustuvor vazifalardan biri bo‘lishi lozim”, deb taʼkidladi. Buning uchun faqat o‘quvchilar emas, balki o‘qituvchi va tarbiyachilarning o‘zi ham tizimli o‘qitilishi, malakasi oshirilishi shart.
Majlis yakuni bo‘yicha taʼlim tizimida korrupsiyaga qarshi chora-tadbirlarni yana-da faollashtirish, ishga qabul qilish jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish, davlat xaridlari shaffofligini taʼminlash, ichki nazorat tizimini kuchaytirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.

3 июня текущего года под председательством главы Сената состоялось выездное заседание Национального совета по противодействию коррупции, в ходе которого обсуждены случаи коррупции в системе школьного и дошкольного образования, проводимая работа по их предупреждению и имеющиеся проблемы.
На заседании отмечалось, что главная цель — не выявление недостатков, а совместный поиск их решения. Поэтому рабочая группа, состоящая из представителей профильных комитетов Сената и ведомств, совместно с министерством всесторонне изучала ситуацию.
В рамках проводимой работы в сфере образования принят ряд программ по проекту «Сфера без коррупции». Одновременно антикоррупционную экспертизу прошли 79 нормативно-правовых актов по вопросам дошкольного и школьного образования.
Также в целях снижения риска коррупции внедрен ряд государственных услуг в электронном виде. В частности, оцифрованы такие услуги, как прием ребенка в дошкольное образовательное учреждение, прием в 1 класс, аттестация педагогических кадров, лицензирование, проставление апостиля. Это, в свою очередь, служит созданию удобств и прозрачности для граждан.
На заседании подчеркивалось, что сокращено количество документов, необходимых для получения некоторых услуг в системе образования, упрощены процессы, что является практическим результатом работы, направленной на снижение риска коррупции.
Было проинформировано о разработке специальной обучающей программы «Противодействие коррупции» для воспитанников школ и детских садов с целью формирования нетерпимой среды к коррупции среди молодежи. При этом подчеркивалась важность внедрения воспитания честности в школах и детских садах в рамках программы GRACE.
Председатель Сената отметила, что «воспитание поколения, привитого «вакциной честности», должно быть одной из приоритетных задач системы образования». Для этого необходимо системно обучать не только учащихся, но и самих учителей и воспитателей, повышать их квалификацию.
По итогам заседания были даны конкретные поручения по дальнейшей активизации мер по противодействию коррупции в системе образования, полной цифровизации процессов подбора кадров, обеспечению прозрачности государственных закупок, усилению системы внутреннего контроля.