Одил судловдан барчанинг фойдаланишини таъминлаш йўлида
Odil sudlovdan barchaning teng foydalanishini ta'minlash uchun talab etiladigan shart-sharoitlar 2021 yil 26 iyul` kuni «O'zbekiston Respublikasida odil sudlov va milliy ozchiliklarga doir Grats tavsiyalari” mavzuida o'tkazilgan davra suhbati doirasida muhokamaqilindi.
Tadbir Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi, shuningdek Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Milliy ozchiliklar bo'yicha oliy komissari ofisi hamda YeXHTning O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Odil sudlov va milliy ozchiliklarga doir Grats tavsiyalari o'zida muayyan xalqaro tajribani mujassam etgan. Bu ijobiy tajriba O'zbekiston davlat organlari vakillari uchun qiziqarli ekani tabiiydir.
Grats tavsiyalarida sudga va inson huquqlarini himoya qiluvchi milliy muassasalarga murojaat qilish bilan bog'liq masalalar o'z aksini topgan. Hujjatda milliy ozchiliklar yoki etnik hamjamiyatlarning odil sudlovdan foydalanishiga doir masalalar bo'yicha ishlab chiqilgan amaliy yondashuvlar jamlangan.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov anjuman ishtirokchilarini qutlar ekan, agar mamlakatimizdagi barcha etnik guruhlarning odil sudlov tizimiga nisbatan ishonchini mustahkamlashni istar ekanmiz, ayniqsa, sud`yalar o'z vazifalarini ado etish asnosida adolatga naqadar amal qilishlarini yaqqol namoyon etishlari zarurligini ta'kidladi. Har birimizning ana shunday alohida sa'y-harakatlarimiz, o'z navbatida, odil sudlov tizimiga nisbatan jamiyat ishonchini shakllantirishi mumkin.
Davra suhbatida Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Milliy ozchiliklar bo'yicha oliy komissari Elchi Kayrat Abdraxmanov, O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi Kozimjon Komilov, YEXHTning O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi – Elchi, doktor Pyer fon Arks ham so'zga chiqdi.
Tadbir ishtirokchilari ta'kidlaganlaridek, Grats tavsiyalarining Toshkentdagi ushbu taqdimoti O'zbekiston davlat organlari vakillari bilan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Milliy ozchiliklar bo'yicha oliy komissari uchun etnik hamjamiyatlarning barcha vakillari odil sudlovdan teng foydalanishiga doir dolzarb masalalarni atroflicha muhokama qilish imkonini yaratdi.
Bu masalalar, jumladan, qonun ustuvorligi, kamsitishga yo'l qo'ymaslik va tenglikni, shu jumladan gender tenglikni ta'minlash printsiplarini, mustaqil odil sudlov organi tomonidan oqilona muddatlarda adolatli ravishda muhokama qilinish huquqi hamda yuridik yordam ko'rsatish huquqini o'z ichiga olgan.
Anjuman doirasida odil sudlovdan foydalanilishini yaxshilash borasidagi xalqaro tajriba chuqur o'rganildi. Sudlarda o'z huquqlaridan foydalanishda hammaga to'liq teng imkoniyatlar yaratilishini rag'batlantirish strategiyasi xususida ham so'z yuritildi.
Davra suhbatida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, xalqaro ekspertlar, mamlakatimiz vazirliklari va davlat tashkilotlari, fuqarolik jamiyati institutlari, shuningdek BMT Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi, Yevropa Ittifoqining O'zbekiston Respublikasidagi delegatsiyasi, BMTTDning Toshkentdagi ofisi vakillari hamda Shvetsiya Qirolligining O'zbekistondagi Elchisi ishtirok etdi.

Обеспечить доступ к правосудию для всех
Условия, необходимые для того, чтобы обеспечить доступ к правосудию для всех во многоэтническом обществе, обсуждались 26 июля т.г. в ходе «круглого стола», посвященного «Грацким рекомендациям».
Обсуждение в формате онлайн на тему: «Грацские рекомендации о доступе к правосудию и о национальных меньшинствах в Узбекистане» было организовано Законодательной палатой парламента страны, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Верховным судом Республики Узбекистан, офисом Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств (ВКНМ ОБСЕ) и Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Рекомендации Грац по доступу к правосудию и по национальным меньшинствам основаны на позитивном международном опыте. Их презентация в Ташкенте дала возможность представителям государственных органов Узбекистана и ВКНМ обсудить обеспечение доступа к правосудию в условиях многоэтнического общества. Связанные с этим вопросы включают принципы верховенства закона, недискриминации и равенства, в том числе гендерное равенство, право на справедливое судебное разбирательство в разумные сроки со стороны независимого органа и право на юридическую помощь.
Передовой опыт будет способствовать повышению квалификации участников «круглого стола» по вопросам равного доступа к правосудию через совершенствование межэтнических отношений в Республике Узбекистан, а также правовой базы страны по обеспечению доступа к правосудию этнических групп.
В «Грацских рекомендациях» рассматриваются вопросы, связанные с доступом к суду и доступом к национальным правозащитным учреждениям. Документ предлагает практический, с максимальным учётом требований политики, подход к вопросам доступа к правосудию для национальных меньшинств или этнических сообществ.
В своем приветствии Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов отметил, что «судьям особенно необходимо продемонстрировать справедливость при выполнении своих обязанностей, если мы хотим сохранить и укрепить доверие к системе правосудия среди всех этнических групп. Это требует осознания того, каким образом наши собственные действия могут повлиять на восприятие отдельных частей системы правосудия и на доверие к ним».
О важности темы обеспечения доступа к правосудию и обмену лучшим опытом в данном направлении говорили в своих выступлениях Верховный комиссар ОБСЕ по делам национальных меньшинств Посол Кайрат Абдрахманов, председатель Верховного суда Республики Узбекистана  Козимджан Камилов, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Посол доктор Пьер фон Аркс.
В ходе обсуждения, в частности, были рассмотрены проблемы, связанные с доступом к правосудию в контексте этнических сообществ, такие как рассмотрение межэтнических дел; представительство этнических общин в судебной системе и правоохранительных органах; стратегии поощрения полного равенства в доступе к правосудию для всех.
Участниками «круглого стола» стали депутаты Олий Мажлиса, международные эксперты, представители министерств и ведомств страны, институтов гражданского общества, а также Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии, Делегации ЕС в Ташкенте, Офиса ПРООН в Ташкенте, дипломаты, в частности Посол Королевства Швеции в Республике Узбекистан.