“Konstitutsiya – mening nigohimda” onlayn-tanlovi g‘oliblari e’lon qilindi
Respublika “Barkamol avlod” bolalar maktabi tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va Oliy Majlis Senati huzuridagi Yoshlar parlamenti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan “Konstitutsiya – mening nigohimda” onlayn-tanlovi yakunlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bag‘ishlangan ushbu tanlovga navqiron ishtirokchilar 700 dan ziyod ijodiy ishlarini taqdim etdi.
Tanlov yakunlari bo‘yicha quyidagilar sovrindorlar sifatida e’tirof etildi:
Birinchi o‘rin – Saidkomil Komiljonov, Namangan viloyati, Davlatobod tumani, 58-umumiy o‘rta ta’lim maktabining 7-sinf o‘quvchisi;
Ikkinchi o‘rin – Rajabbek Isxonbekov, Toshkent viloyati, Zangiota tumani, 32-umumiy o‘rta ta’lim maktabining 3-sinf o‘quvchisi;
Uchinchi o‘rin – Ulbosin Mambetmuratova, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Nukus shahar 38-umumiy o‘rta ta’lim maktabining 8-sinf o‘quvchisi.
Tanlov g‘oliblari sertifikat va qimmatli sovg‘alar, jumladan, planshet, telefon, smart-soatlar bilan taqdirlandi.
Musobaqada faol ishtirok etgan o‘quvchi-yoshlar ham sertifikat va kitoblar to‘plami sohiblariga aylandilar.
“Konstitutsiya – mening nigohimda” onlayn-tanlovi yoshlarning Asosiy qonunimiz mazmun-mohiyatidan yaxshi xabardor ekanini ko‘rsatdi. Eng muhimi, navqiron avlod vakillarining huquqiy bilimlarini oshirish va bu boradagi ko‘nikmalarini rivojlantirish istagi kuchli ekani yaqqol namoyon bo‘ldi.

Подведены итоги конкурса «Конституция - моими глазами», организованного Республиканской детской школой «Баркамол авлод» совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Молодежным парламентом при Сенате Олий Мажлиса.
Юными участниками конкурса, посвященного Дню Конституции Республики Узбекистан, было прислано более 700 творческих работ.
По итогам обладателями призовых мест были признаны:
1 место: Саидкомил Комилжонов, ученик 7 класса 58-й общеобразовательной школы Давлатабадского района Наманганской области;
2 место: Раджаббек Исхонбеков, ученик 3 класса 32-й общеобразовательной школы Зангиотинского района Ташкентской области;
3 место: Улбосин Мамбетмуратова, ученица 8 класса 38-й общеобразовательной школы г. Нукус, Республика Каракалпакстан.
Победители конкурса были награждены сертификатами и ценными подарками, в числе которых планшет, телефон, смарт-часы и другие.
Наиболее активные участники конкурса также были поощрены сертификатами и наборами книг.
Конкурс «Конституция - моими глазами» продемонстрировал живой интерес молодежи к содержанию Основного закона, большое желание к его изучению и развитию своих правовых знаний.