O‘zbekistonlik ekspertlar Germaniyadagi saylovlarda kuzatuvchi sifatida ishtirok etdi
Joriy yilning 26 sentyabrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Inson huquqlari milliy markazi, Taraqqiyot strategiyasi markazi va Markaziy Osiyo xalqaro instituti vakillaridan iborat mamlakatimiz delegatsiyasi Germaniyada parlament saylovlarini tashkil etish va o‘tkazish amaliyoti, shuningdek, Berlindagi saylov uchastkalari faoliyati bilan tanishib, bir qator saylov komissiyalari a’zolari bilan uchrashuvlar o‘tkazdilar.
Ushbu tashrif Konrad Adenauer jamg‘armasi va O‘zbekiston Respublikasining Germaniyadagi elchixonasi ko‘magida tashkil etildi.
Ta’kidlash joizki, shu yilning 26 sentyabrida Germaniyada muhim siyosiy voqea – navbatdagi parlament saylovlari bo‘lib o‘tdi. Saylov 16 yil ichida birinchi marta GFRning amaldagi kansleri ishtirokisiz o‘tkazildi. Ma’lumki, 2018 yilda 4 marotaba kansler sifatida faoliyat ko‘rsatgan Angela Merkel mamlakatning eng yirik siyosiy kuchi – Xristian-demokratik ittifoqi (XDI) raisi lavozimidan iste’foga chiqqan va siyosatdan ketishini e’lon qilgan edi.
Germaniyada saylovlar bilvosita saylov huquqiga asoslangan. Ushbu mamlakat konstitutsiyasiga muvofiq, saylovlarda g‘olib bo‘lgan partiya hukumat tuzish huquqiga ega va partiyaga ko‘rsatgan nomzod, Vazirlar mahkamasini muvaffaqiyatli tuzgan taqdirda, federal kansler lavozimini egallaydi.
Aytib o‘tish joizki, kansler lavozimi uchun eng mashhur siyosiy partiyalardan uch nomzod kurashmoqda: Xristian demokratik ittifoqi/Xristian sotsial ittifoqi (XDI/XSI) blokidan – XDI raisi Armin Lanshet; Germaniya sotsial-demokratik partiyasidan – vitse-kansler vazifasini bajaruvchi, Germaniya moliya vaziri Olaf Shols; «Union90/Green» dan – partiya hamraisi Annalena Berbok.
Germaniyaning 83 milliondan ortiq aholisidan 18 yoshdan oshgan 61 millionga yaqin fuqaro ovoz berish huquqiga ega.
Butun mamlakat bo‘ylab mahalliy vaqt bo‘yicha soat 08:00 dan 18:00 gacha ochiq bo‘lgan 60 mingga yaqin saylov uchastkalari tashkil etilgan.
Uchastka komissiyasi a’zolari, shuningdek, poytaxt saylov boshqarmasi vakillari bilan suhbat chog‘ida saylov komissiyalari faoliyatini samarali tashkil etish, fuqarolarning xohish-irodasini erkin ifoda etishlari uchun qulay sharoit yaratish bo‘yicha tajriba almashildi.
Germaniyalik hamkorlarga yaqinlashib kelayotgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovlari to‘g‘risida, 2019 yilda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining asosiy qoidalari, shuningdek, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish amaliyoti bilan tanishish to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari, shuningdek, Germaniya tomoniga saylov qonunchiligidagi yangiliklar, okrug va uchastka saylov komissiyalari ishini tashkil etish amaliyotini takomillashtirish, ularni tuzish tamoyillari, faoliyatning ochiq, ob’ektiv xarakterini ta’minlash borasida atroflicha tushuntirish berdilar.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Germaniya saylov qonunchiligini qiyoslab ko‘rilganda, ayrim jarayonlar o‘xshashligi namoyon bo‘ldi. Bular qatorida muddatidan oldin ovoz berish imkoniyati, nogironlarning saylov huquqini ta’minlash uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish kabilarni keltirish mumkin. Shu bilan birga, germaniyalik ekspertlar O‘zbekiston saylov qonunchiligida chet elda ovoz berish imkoniyatlari va gender tengligini ta’minlashning qonuniy mustahkamlanishi kabi yangiliklarni yuqori baholadilar.
Germaniyalik hamkasblar, shuningdek, xalqaro kuzatuvchilarning O‘zbekistondagi saylovlarda qonuniy ravishda ishtirok etish tartibiga katta qiziqish bildirdilar. Aytib o‘tish lozimki, Germaniyada xalqaro kuzatuvchilarning ishtiroki va ularning vakolatlarini qonuniy tartibga solish mexanizmi mavjud emas.
O‘zbekistonlik ekspertlar tashrifi dasturidan Federal prezident va Federal kansler bo‘limlarida, Tashqi ishlar vazirligida, Germaniya Bundestagida, Brandenburg federal shtatining Landtagida (parlamentida) ikki tomonlama uchrashuvlar va muzokaralar, shu bilan birga Germaniyaning yetakchi tahlil markazlari, jamg‘armalari va ixtisoslashgan tashkilotlari bilan davra suhbatlari o‘tkazish ham o‘rin olgan.

Эксперты Узбекистана наблюдают за выборами в Германии
26 сентября делегация нашей страны в составе представителей Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Национального центра по правам человека, Центра «Стратегия развития» и Международного института Центральной Азии ознакомилась с принципами и практикой организации парламентских выборов в Германии, непосредственно наблюдала за ходом голосования на избирательных участках немецкой столицы, провела встречи с членами ряда избирательных комиссий.
Следует отметить, что 26 сентября т.г. в Германии состоялось крупное политическое событие – очередные парламентские выборы, которые впервые за 16 лет прошли без участия действующего канцлера ФРГ. Как известно еще в 2018 году Ангела Меркель сложила полномочия председателя крупнейшей политической силы страны - Христианско-демократического союза (ХДС) и заявила об уходе из политики после четвёртого срока на посту канцлера.
Выборы в Германии непрямые. В соответствии с Конституцией ФРГ, победившая на выборах партия получит право создать правительство, а ее основной кандидат при успешном формировании кабинета министров станет Федеральным канцлером.
За пост канцлера борются три претендента от наиболее популярных политических партий: от блока Христианско-демократический союз/Христианско-социальный союз (ХДС/ХСС) – Армин Ланшет, председатель ХДС; от Социал-демократической партии Германии – действующий вице-канцлер, министр финансов Германии Олаф Шольц; от «Союза90/Зеленых» –Анналена Бербок, сопредседатель партии. Из более 83 млн. жителей Германии право голоса имеют около 61 млн. человек старше 18 лет, в т.ч. 31,2 млн. женщин (51,7%) и 29,2 млн. мужчин (48,3%). Территория ФРГ была разделена на 299 избирательных округов. По всей стране были организованы около 60 тыс. избирательных участков, которые были открыты с 8 утра до шести вечера по местному времени. В ходе беседы с членами участковой комиссии, а также с представителями столичного ведомства по выборам состоялся обмен опытом по вопросам эффективной организации деятельности избирательных комиссий, создания благоприятных условий для свободного волеизъявления граждан.
Немецкая сторона была проинформирована о предстоящих выборах Президента Республики Узбекистан, ознакомлена с основными положениями Избирательного кодекса Республики Узбекистан, принятого в 2019 году, а также с практикой подготовки и проведения выборов в Узбекистане.
Члены узбекской делегации также информировали немецкую сторону о нововведениях в избирательное законодательство, совершенствовании практики организации работы окружных и участковых избирательных комиссий, принципах их формирования, обеспечивающих беспристрастный, объективный характер их деятельности.
Как показал проведенный в ходе встречи сравнительный анализ избирательного законодательства в Узбекистане и Германии, большинство процессов имеют схожую основу, в том числе возможность досрочного голосования, стремление создать необходимые условия для обеспечения избирательного права инвалидов и другие аспекты. В то же время, немецкие эксперты высоко оценили такие новшества в выборном законодательстве Узбекистана, как создание возможностей для голосования за рубежом и законодательное закрепление обеспечения гендерного равенства.
Немецких коллег также заинтересовал порядок участия в выборах в Узбекистане международных наблюдателей, которым законодательно предоставлены широкие полномочия для мониторинга всего выборного цикла, охватывающего как сам процесс избирательной кампании и предвыборной агитации, так и процедуру голосования в день выборов. Следует отметить, что в Германии отсутствует законодательная регламентация участия международных наблюдателей и их полномочий.
В программе визита узбекских экспертов далее запланированы двусторонние встречи в Ведомствах Федерального президента и Федерального канцлера, Министерстве иностранных дел, Бундестаге Германии, Ландтаге (парламент) федеральной земли Бранденбург, а также переговоры и «круглые столы» в ведущих немецких аналитических центрах, фондах и специализированных организациях (SWP, DGAP, ZOIS, KAS, FES, ВКНЭ) Германии.