Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-mart kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi.
Mamlakatimizda investorlarga yaratilgan qulayliklar tufayli iqtisodiyotda xususiy sektorning ulushi oshib bormoqda. To‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalar kiritilib, sanoat, qurilish, savdo, xizmat ko‘rsatish sohalarida istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda.
Poytaxtimizning Yunusobod tumanida barpo etilgan “High Town City” majmuasi shulardan biri. U keng qamrovli bo‘lib, savdo va ko‘ngilochar markazi, biznes markazi, mehmonxona va zamonaviy turar joylarni o‘z ichiga olgan. Bunga 510 million dollar to‘liq xorijiy investitsiya yo‘naltirilgan.
Davlatimiz rahbari savdo markazidagi zamonaviy tijorat va xizmat turlarini ko‘zdan kechirdi. 4 qavatli binoda savdo do‘konlari, jumladan, mashhur brendlarning shoxobchalari ochilgan. Restoran va kafelar, ko‘ngilochar o‘yingohlar, sport maydonlari, kinoteatrlar el xizmatida. Yer ostida avtoturargoh bor.
Bir so‘z bilan aytganda, bu yerda odamlar savdo qilishi, dam olishi, sport bilan shug‘ullanib, vaqtini chog‘ o‘tkazishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Majmua bir kunda 5 ming kishiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega. Unda 1 ming 500 kishi ish bilan ta’minlandi.
Prezidentimiz majmuaning iqtisodiy ahamiyati va aholi uchun qulayligini e’tirof etib, investor va tadbirkorlarga ko‘mak berish bundan keyin ham davlatimiz siyosatining strategik yo‘nalishi bo‘lib qolishini ta’kidladi. Milliy mahsulotlarimizni brendga aylantirish, ularni tashqi bozorlarda tanishtirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Savdo markazida shinam kitob do‘koni ham ochilgan. Shavkat Mirziyoyev bu tashabbusni olqishlab, metro bekatlari, kutish joylarida ham mo‘jaz kitob do‘konlari tashkil etish maqsadga muvofiqligini aytdi.
Davlatimiz rahbari o‘yin maydonchasidagi bolajonlarni ko‘rib, samimiy mehr-e’tiborini izhor etdi. Bugungi barcha sa’y-harakatlar mamlakatimiz kelajagi uchun qilinayotgani, buning uchun bolalar yaxshi o‘qib, aqliy va ijodiy salohiyatini rivojlantirib borishi kerakligini ta’kidladi.
Yaqinda 24 qavatli, besh yulduzli mehmonxona ham barpo etilishi rejalashtirilgan. Unda 250 ta xona bo‘lib, bir vaqtning o‘zida 430 kishiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Katta va kichik konferensiya zallari, suzish havzalari, restoran va do‘konlarda zamonaviy qulayliklar yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbariga shu yerda quriladigan zamonaviy uy-joylar loyihasi taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, 1 ming 500 ta xonadondan iborat 28 ta ko‘p qavatli uy bunyod etiladi. Majmua hovlisi avtomobillar uchun yopiq va yashil hudud bo‘ladi. Bolalar bog‘chasi, o‘yin maydonchasi, tennis korti, yerosti avtoturargoh tashkil etiladi. Majmua hududi to‘liq Wi-Fi bilan qamrab olinadi hamda binolarda shovqinsiz liftlar o‘rnatiladi.
Toshkent shahrida jamoat transportini rivojlantirish loyihalari ham ko‘rib chiqildi. Ma’lumki, Toshkent metropolitenini Toshkent traktor zavodi dahasigacha olib borish rejalashtirilgan. Prezidentimiz avval taqdim qilingan loyihalarni qayta ko‘rib chiqish, boshqa muqobil takliflar kiritish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Shunga muvofiq tayyorlangan yangi loyihaga ko‘ra, metropolitenning Chilonzor yo‘nalishi Toshkent traktor zavodi dahasigacha uzaytiriladi. Bu tarmoq 30 ta mahalla, 148 ming aholini qamrab oladi.
Yana bir loyihaga ko‘ra, Bektemir tumanida Chirchiq daryosi yaqinida ko‘p qavatli uylar, savdo va xizmat binolari qurish ko‘zda tutilgan. Buning natijasida tumanda urbanizatsiya jadallashib, yangi markaz paydo bo‘ladi.

Президент ознакомился с современным торговым центром
Президент Шавкат Мирзиёев 20 марта ознакомился с созидательной и благоустроительной работой, проводимой в городе Ташкенте.
Благодаря созданным в стране благоприятным условиям для инвесторов, доля частного сектора в экономике продолжает расти. Привлекаются прямые инвестиции, реализуются перспективные проекты в промышленности, строительстве, торговле и сфере услуг.
Одним из таких проектов стал комплекс "High Town City", построенный в Юнусабадском районе столицы. Этот многофункциональный объект включает в себя торгово-развлекательный центр, бизнес-центр, гостиницу и современные жилые комплексы. На его реализацию было направлено 510 миллионов долларов иностранных инвестиций.
Глава государства осмотрел условия, созданные в центре. В четырехэтажном здании открыты магазины, в том числе бутики известных брендов, рестораны и кафе, развлекательные зоны, спортивные площадки, кинотеатры. В подземной части комплекса обустроена автостоянка.
Комплекс способен обслуживать до 5 тысяч человек в день, а его инфраструктура создана таким образом, чтобы люди могли не только совершать покупки, но и комфортно отдыхать и заниматься спортом. В результате реализации проекта было создано 1,5 тысячи рабочих мест.
Президент отметил экономическую значимость объекта и удобство для населения, подчеркнув, что поддержка инвесторов и предпринимателей останется одним из стратегических направлений государственной политики. Он также дал поручения по продвижению национальных брендов и расширению их присутствия на внешних рынках.
В торговом центре открыт уютный книжный магазин. Шавкат Мирзиёев положительно оценил эту инициативу и предложил организовать компактные книжные магазины и в метро и зонах ожидания.
Во время посещения игровой зоны Президент тепло пообщался с детьми. Он подчеркнул, что все сегодняшние усилия направлены на будущее страны, и важно, чтобы дети получали качественное образование, развивали свои интеллектуальные и творческие способности.
В ближайшее время в рамках комплекса планируется строительство 24-этажного пятизвездочного отеля. Он будет включать 250 номеров и сможет одновременно принимать 430 гостей. Также в нем будут современные конференц-залы, бассейны, рестораны и магазины.
Главе государства представили проект строительства новых жилых домов, которые будут возведены в этом районе. В рамках проекта планируется построить 28 многоэтажных домов на 1,5 тысячи квартир. Двор комплекса будет полностью пешеходной и зеленой зоной, без машин. Также предусмотрены детский сад, игровые площадки, теннисный корт и подземный паркинг. Вся территория будет покрыта Wi-Fi, а в зданиях установят бесшумные лифты.
Рассмотрены также проекты развития общественного транспорта, в том числе расширения сети метрополитена.
Как известно, ранее было запланировано продолжение Ташкентского метро до Ташкентского тракторного завода. Глава государства поручил пересмотреть ранее представленные проекты и предложить альтернативные варианты.
В соответствии с подготовленным новым проектом планируется продлить Чиланзарскую линию до Ташкентского тракторного завода. Этот маршрут охватит 30 махаллей и обеспечит удобное транспортное сообщение для 148 тысяч жителей.
Кроме того, в рамках нового проекта в Бектемирском районе предусмотрено строительство многоэтажных жилых домов, торговых и сервисных объектов вблизи реки Чирчик. Это позволит ускорить урбанизацию района и создать новый городской центр.