Barqaror rivojlantirish maqsadlarining qabul qilingani yaqin istiqbolda insoniyat farovonligini ta'minlash yo'lidagi muhim qadam bo'ldi
Xabar berilganidek, bugun, 23 iyun kuni Buxoro shahrida Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlararo global hamkorlik xalqaro forumi o'z ishini boshladi.
Xalqaro, parlamentlararo hamkorlik doirasida ilk marotaba o'tkazilayotgan ushbu Forumning ochilishida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbaeva o'z kirish so'zida barcha tadbir ishtirokchilarini samimiy qutladi.
Bugungi tadbir davlatimiz rahbarining BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasida Barqaror taraqqiyot maqsadlariga erishish va inson huquqlarini ta'minlashda parlamentlar rolini oshirish to'g'risida BMTning maxsus rezolyutsiyasini qabul qilishga oid tashabbusi doirasida o'tkazilmoqda, – dedi Senat Raisi T.Narbaeva. – Mazkur tashabbus barchamizni yanada birdamlikka, belgilangan maqsadlarga erishish yo'lidagi ustuvor vazifalarni o'zaro hamkorlikda amalga oshirishga undaydi. Zero, bugun insoniyat globallashuv jarayonlari shiddatli tus olgan davrda yashamoqda. Taraqqiyot shiddati va yuzaga kelayotgan muammolar global darajada muvozanatlashgan va muvofiqlashtirilgan sa'y-harakatlarni taqozo etmoqda. Shu ma'noda, 2015 yilda dunyo millatlari yakdilligi asosida Barqaror rivojlanish maqsadlarining qabul qilingani yaqin istiqbolda insoniyat farovonligini ta'minlash yo'lidagi muhim qadam bo'ldi. Ushbu maqsadlar dunyo davlatlarining rivojlanish dasturlari va strategiyalarini muvofiqlashtirishga hamda bir oqimga yo'naltirishga xizmat qiluvchi global majburiyatdir. Bu orqali har bir mamlakat taraqqiyot yo'lining umuminsoniy rivojlanish maqsadlari bilan uyg'unligi ta'minlanadi.

Принятие Целей устойчивого развития стало важным шагом на пути обеспечения благополучия человечества в ближайшей перспективе
Как сообщалось, сегодня, 23 июня, в Бухаре начал свою работу международный форум глобального межпарламентского сотрудничества в достижении Целей устойчивого развития.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева в своем вступительном слове на открытии форума, который впервые проводится в рамках международного, межпарламентского сотрудничества, тепло поприветствовала всех участников мероприятия.
Сегодняшнее мероприятие проводится в рамках инициативы главы государства на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН о принятии специальной резолюции ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека, – сказала председатель Сената Т.Нарбаева. – Данная инициатива призывает всех нас к единству, совместной реализации приоритетных задач по достижению поставленных целей. Ведь сегодня человечество живет в эпоху, когда процессы глобализации приобрели бурный характер. Темпы прогресса и возникающие проблемы требуют сбалансированных и скоординированных действий на глобальном уровне. В этом смысле, принятие в 2015 году Целей устойчивого развития на основе единства народов мира стало важным шагом на пути обеспечения благополучия человечества в ближайшей перспективе. Эти цели представляют собой глобальное обязательство по координации и интеграции программ и стратегий развития стран мира. Благодаря этому обеспечивается соответствие пути развития каждой страны общечеловеческим целям развития.