Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi «Ilm-ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili» hamda Inson huquqlari milliy strategiyasi doirasida «Raqamli iqtisodiyot, inson huquqlari sohasida ta'lim va tadqiqotlar» mavzusidagi respublika tanlovini quyidagi nominatsiyalar bo'yicha e'lon qiladi:
Inson huquqlari va erkinliklariga bag'ishlangan eng yaxshi sayt/axborot kontenti;
Inson huquqlari va erkinliklariga oid eng yaxshi mobil ilovasi;
Inson huquqlari bo'yicha eng yaxshi o'quv kursi (maktabgacha ta'lim; maktablar, kollej va litseylar, oliy ta'lim muassasalari, oliy ta'limdan keyingi ta'lim bosqichlari uchun alohida nominatsiyalarda);
Inson huquqlari va erkinliklariga bag'ishlangan eng yaxshi infografika/reklama roliklari;
Inson huquqlari bo'yicha eng yaxshi elektron axborot-resurs markazi/kutubxona;
Inson huquqlari va erkinliklariga bag'ishlangan eng yaxshi o'quv adabiyotlari: bosma o'quv adabiyoti va elektron o'quv adabiyoti;
Inson huquqlariga bag'ishlangan eng yaxshi videodars;
Inson huquqlari bo'yicha eng yaxshi masofadan o'qitish dasturi;
Inson huquqlari bo'yicha eng yaxshi maqola: ilmiy maqola yoki ilmiy-ommabop maqola;
O'zbekiston Respublikasi davlat tashkilotlari xodimlarining COVID-19 inqirozidan zarar ko'rgan muhojirlarga yordam berish bo'yicha eng faoli;
Nodavlat tashkilotlari xodimlarining COVID-19 inqirozidan zarar ko'rgan muhojirlarga yordam berish bo'yicha eng faoli.
Ishtirok etish uchun elektron arizani to'ldirishingiz va tanlovga tavsiya etiladigan materiallar bilan birga 2020 yil 15 noyabrgacha konkurs2020@nhrc.uz elektron manziliga jo'natishingiz lozim.
G'oliblar Xalqaro inson huquqlari kunida e'lon qilinadi va qimmatbaho sovg'alar bilan mukofotlanadi.

Конкурс «Цифровая экономика, образование и исследования в области прав человека»
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» и рамках Национальной стратегии по правам человека объявляет республиканский конкурс «Цифровая экономика, образование и исследования в области прав человека» по следующим номинациям:
• лучший сайт/информационный контент о правах и свободах человека;
• лучшее мобильное приложение по правам и свободам человека;
• лучший учебный курс по правам человека (для дошкольного, школьного образования, колледжей, лицеев и вузов);
• лучшая инфографика/рекламные ролики о правах и свободах человека;
• лучший видеоролик о правах и свободах человека;
• лучший электронный информационный ресурсный центр/библиотека по правам человека;
• лучшая учебная литература по правам и свободам человека: печатные учебники и электронная учебная литература;
• лучший видео урок по правам человека;
• лучшая программа дистанционного обучения в области прав человека;
• лучшая статья: научная или научно-популярная по правам человека;
• лучший активист из числа сотрудников государственных организаций Республики Узбекистан по оказанию помощи мигрантам, пострадавшим от кризиса COVID-19;
• лучший активист из числа сотрудников негосударственных организаций по оказанию помощи мигрантам, пострадавшим от кризиса COVID-19.
Целью данного конкурса является поощрение образования и исследований в области прав человека, а также развитие культуры прав человека среди населения страны.
Для участия необходимо заполнить электронную заявку и вместе с конкурсным материалом отправить на konkurs2020@nhrc.uz не позднее 15 ноября 2020 года.
Победителей ждут ценные призы и награды, которые будут объявлены в Международный день прав человека.