O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18 avgust kuni Toshkent shahrida qurib bitkazilgan Olimpiya shaharchasi, Yuqori Chirchiq tumanidagi Milliy futbol markazi faoliyati hamda yangi turizm infratuzilmasi ob’ektlari bilan tanishdi.
Mamlakatimizda keyingi yillarda barcha sohalarda keng ko‘lamli izchil islohotlar amalga oshirilmoqda. Buning natijasini yalpi ichki mahsulot hajmining o‘sishi, tadbirkorlik sub’ektlari soni karrasiga ortayotgani, sanoatdagi yuqorilash, kambag‘allik darajasining pasayishi kabi muhim yo‘nalishlarda ko‘rmoqdamiz.
Mustaqillik xalqimizga ana shunday erkinlik va ro‘shnolik olib kelganini bugun ko‘p yodga olmoqdamiz. Mamlakatimizning barcha hududlarida O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz to‘rt yillik bayrami shukuhi kezib yuribdi. Bayram oldidan turli ijtimoiy soha ob’ektlari va boshqa inshootlar qurib bitkazilmoqda. Bu xalqimizga xos qadriyat – to‘yga to‘yona.
Poytaxtimizdagi Olimpiya shaharchasida ham ana shunday bayramona ruh hukmron. Davlatimiz rahbari ushbu majmuaga tashrif buyurdi.
Uning qurilishiga 2022 yil 9 noyabrda tamal toshi qo‘yilgan edi. O‘shanda davlatimiz rahbari Olimpiya shaharchasi xalqimizning yuksak bunyodkorlik salohiyati va o‘zbek sportining olamshumul yutuqlari ramziga aylanishi, me’moriy jihatdan mukammal, energiya tejamkor va eng ilg‘or innovatsion yechimlarni mujassam qilgan zamonaviy majmua bo‘lishini ta’kidlagandi.
Shunday ham bo‘ldi – qisqa vaqt ichida 100 gektardan ziyod maydonda muhtasham majmua qad rostladi. Qariyb 290 million dollarlik ushbu noyob loyiha “CAMC Engineering” kompaniyasi tomonidan xalqaro talablarga muvofiq amalga oshirildi.
Shaharchada 5 ta asosiy sport majmuasi joylashgan.
Xususan, Velodrom murakkab muhandislik yechimlari asosida, o‘ziga xos dizaynda qurilgan. Uning yog‘och qoplamasi sifati, trayektoriyasi va burilish burchaklari Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi talablariga javob beradi. Jumladan, yo‘lak eng mustahkam daraxtlardan yasalgan, qavatma-qavat yotqizilgan. Bu sifat muntazam saqlanishi uchun velodromda yil davomida bir xil harorat ta’minlanadi. Hatto velosportchilarga havo qarshiligigacha inobatga olingan.
Trekka yorug‘lik bir xil va teng darajada tushadi. Bu sportchilarga qulaylik bo‘lishi bilan birga, tomosha va televizion translyatsiya me’yorlariga ham mos. O‘rindiqlar 2 ming 200 kishiga mo‘ljallangan. Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining yangi talabi bo‘yicha tomosha joylariga himoya to‘sig‘i o‘rnatilgan.
Shuningdek, majmua ko‘p funksiyali bo‘lib, bu yerda stol tennisi, qilichbozlik bo‘yicha musobaqa va mashg‘ulotlar o‘tkazish ham mumkin. Bunday darajadagi velodrom O‘zbekistonda birinchisi.
Mutasaddilarga hududlarda sharoit yaratib, velosportni rivojlantirish bo‘yicha dastur tayyorlash vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz stol tennisi hammabop, arzon va qulay sport ekanini ta’kidlab, har bir maktab va mahallada uni ommalashtirish, anjomlarini ishlab chiqarish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Shaharcha markazida 12 ming o‘rinli stadion joylashgan. Xalqaro turnirlar paytida bu yerda tantanali marosimlar tashkil etiladi. Asosiysi, yashil maydon va 9 qatorli yugurish yo‘lagida yengil atletikaning 48 ta yo‘nalishi bo‘yicha musobaqalar o‘tkaziladi. Jumladan, jahon chempionati, Brilliant ligasi, paraatletika bahslari, ko‘zi ojizlar o‘rtasida IBSA o‘yinlarini tashkil etish mumkin. Boshqa paytlarda stadiondan mahalliy o‘quv-yig‘inlar, amaliy mashg‘ulotlar orqali dual ta’limda foydalaniladi.
Stadiondagi to‘rt qavatli binoda terma jamoalar mutaxassislari va sport federatsiyalari faoliyat yuritadi.
Yengil atletika va para sport turlari aholi salomatligini mustahkamlashda juda samarali. Olimpiya va Osiyo o‘yinlarida ular bo‘yicha dastur ham keng. Lekin yurtimizda bu imkoniyatlar to‘la ishga solinmayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois yengil atletikaning barcha yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha topshiriq berildi. Unga ko‘ra, viloyatlardagi stadionlar rekonstruksiya qilinib, yengil atletika uchun sharoitlar yaxshilanadi, xorijdan murabbiylar olib kelinadi, sportchilar mahoratini oshirish maqsad qilib qo‘yiladi.
Ulkan suv sporti saroyi ham zamonaviy va qulay. Unda 25x50 metrli suzish va 25x20 metrli suvga sakrash havzalari, mashg‘ulotlar uchun basseyn va trenajyor zallari bor. Barcha sharoitlar va o‘lchamlar xalqaro olimpiya standarti talablariga javob beradi.
Yaqinda "World Aquatics" federatsiyasi delegatsiyasi majmuani ko‘rikdan o‘tkazdi va buni tasdiqladi. Ya’ni, bu yerda suzish, suvga sakrash, sinxron suzish, suv polosi bo‘yicha qit’a va jahon chempionatlari, Olimpiya dasturidagi nufuzli musobaqalarni tashkil etish imkoniyati bor. Ularni 2 mingdan ziyod muxlislar tomosha qilishi mumkin.
Davlatimiz rahbari suv sport turlarini rivojlantirish, xalqaro turnirlarda natijalarni yaxshilash bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
Jamoaviy va yakkakurash sport turlari majmualari ham xalqaro talablar darajasida bunyod etilgan. Ularning har biri uch qavatli, 2 ming o‘rinli. Jumladan, birinchisida voleybol, basketbol va gandbol bo‘yicha mashg‘ulot hamda xalqaro musobaqalarni o‘tkazish mumkin. Yakkakurashlar majmuasi dzyudo, boks, taekvondo kabi sport turlarini rivojlantirishga asos bo‘ladi.
Prezidentimiz shu yerda sportchilar bilan suhbatlashdi.
– Xalqaro musobaqalarda bayrog‘imizni baland ko‘tarib, mamlakatimiz rivojini namoyon etyapsizlar. Sizning har bir yutug‘ingiz xalqimiz uchun katta g‘urur, yoshlarimizga kuch, dalda. Bu harakatlarni davom ettirib, bolalarni ortingizdan ergashtirib, sportimizni yanada yuksaltirishingizni tilaymiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Olimpiya shaharchasida futbol, voleybol, tennis, chim ustida xokkey, yengil atletika kabilar bo‘yicha 15 ta ochiq maydon ham barpo etildi.
Bundan tashqari, 400 o‘rinli paralimpiya yotoqxonasi, sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi qurilishi yakuniy bosqichda.
Shaharchadagi barcha inshootlar energiya tejamkor bo‘ladi. Avtoturargohlar ustida quyosh panellari o‘rnatiladi.
Olimpiya shaharchasi – mamlakatimiz sportining ilmiy, amaliy, o‘quv-mashg‘ulot markazi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev 2023 yil 18 noyabrda Olimpiya shaharchasi qurilishi bilan tanishuv chog‘ida aytgan edi.
– Bu yerda mashg‘ulotlar bilan birga sport ta’limi, ilmi, tibbiyoti mujassam bo‘lishi zarur. Ya’ni, bu joy mamlakatimiz sportining ilmiy, amaliy, o‘quv-mashg‘ulot markazi bo‘ladi, – degan edi davlatimiz rahbari.
Shunga muvofiq, shaharchada Sport vazirligi, Antidoping agentligi, Davlat sport akademiyasi, Jismoniy tarbiya va sport ilmiy tadqiqotlar instituti, Sport turlarini rivojlantirish markazi ham joylashtirilgan.
Bu galgi tashrif chog‘ida Olimpiya shaharchasi infratuzilmasidan samarali foydalanish rejalari, sport tashkilotlarining joylashuvi va faoliyati bo‘yicha axborot berildi.
Avvalo, shaharchada xalqaro darajadagi musobaqalar o‘tkaziladi. Inshootlar undan keyin ham bo‘shab qolmaydi. Mamlakatimiz terma jamoalarining o‘quv-mashg‘ulotlari tashkil etiladi. Federatsiyalar sport maktablari bilan bog‘lanadi.
Hududda va majmualarda yurtdoshlarimiz ham sport bilan shug‘ullanishi mumkin bo‘ladi.
Prezidentimiz shu yerda soha mutasaddilari va sport federatsiyalari rahbarlari bilan muloqotda bo‘ldi.
– Avvalo, sportchilarimiz va federatsiyalarni mana shunday maskan bilan tabriklayman. Bu bilan yosh avlod salomatligiga, bo‘lajak yutuqlarga katta poydevor qurdik. Lekin bu ishning eng osoni. Qiyini – sport turlarini ommalashtirish, professional sportchilarni tayyorlash. Biz sportni ham salomatlik, ham natijadorlik nuqtai nazaridan rivojlantirib boramiz. Xudo xohlasa, bunday Olimpiya shaharchalari viloyatlarda ham quriladi. Asosiy maqsad – yoshlarimizning sog‘lom va barkamolligi, – dedi davlat rahbari.
Ma’lumki, 2024 yilda Parijda o‘tgan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida yurtimiz sportchilari muvaffaqiyatli ishtirok etib, umumjamoa hisobida har ikki yo‘nalishda 13-o‘rinni egallagan edi. Endi olimpiya harakatini yanada rivojlantirish, kelgusidagi musobaqalarda natijalarni oshirish maqsad qilingan.
Mamlakatimiz Prezidentining shu yil 8 iyuldagi qarori bilan O‘zbekiston sportchilarini 2028 yilgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlash dasturi qabul qilindi.
Bu yo‘nalishdagi ishlarni tizimli tashkil etish maqsadida Milliy olimpiya qo‘mitasining 14 ta hududiy bo‘limi tashkil etildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari Olimpiya harakatini rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maxsus vakili etib belgilandi. Har bir hududga Sport vazirligi va Olimpiya qo‘mitasidan mas’ullar biriktirildi.
Iqtidorli sportchilarni eng quyi bo‘g‘indan boshlab saralash va professional etib tayyorlash uchun uch bosqichli “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqasi yo‘lga qo‘yildi. Uning final bosqichi har yili Olimpiya shaharchasida “Prezident Olimpiadasi” sifatida o‘tkaziladi. G‘olib va sovrindor sportchilar Olimpiya markazlariga jalb etilib, professional tayyorlanadi.
Respublika olimpiya va paralimpiya markazining faoliyati milliy terma jamoalar zaxirasini yaratishga qaratiladi. O‘quv-mashg‘ulotlar o‘tkazib borish uchun Olimpiya shaharchasi inshootlari markazga beg‘araz asosda biriktiriladi.
Shuningdek, atletlar zaxirasini kengaytirish maqsadida xususiy sport klublari faoliyati takomillashtirilib, rasmiy musobaqalardagi ishtiroki ta’minlanadi. Yuqori natija ko‘rsatgan sportchilar milliy terma jamoalarga qabul qilinishi mumkin bo‘ladi.
Prezidentimiz sport turlarini ommalashtirish masalasiga alohida urg‘u berdi.
– Mardlik, kurashchanlik xalqimizning qonida bor. Odamlarimiz sportni yaxshi ko‘radi. Buni qo‘llab-quvvatlab, mahallalarda sportni yanada ommalashtirish kerak. Buning uchun joylarda sharoit bor. Yana qurayapmiz. Natija ham ommaviylikdan kelib chiqadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga sohani raqamlashtirish, sport federatsiyalari faoliyatini kuchaytirish, natijador sport turlarini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyati Yuqori Chirchiq tumanida barpo etilgan Milliy futbol markazini borib ko‘rdi.
Davlatimiz rahbari ikki yil oldin bu yerga tashrif buyurib, mavjud stadionga tutash hududda zamonaviy majmua bunyod etish zarurligini aytgan edi. Ko‘p o‘tmay, 2023 yil 3 noyabrda “Futbol-ta’lim muassasalari tarmog‘ini kengaytirish hamda xalqaro standartlarga mos keladigan futbol infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori imzolandi.
Mustaqillik bayrami arafasida foydalanishga topshirilgan mazkur markaz bunda juda muhim bo‘g‘in. Bu yerda bir vaqtning o‘zida 6 ta terma jamoamizning o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini o‘tkazish imkoniyati bor. Buning uchun stadionlar, o‘quv binolari, sport zallari, mehmonxona barpo etilgan. Plyaj futboli maydoni, futzal maneji, basseyn va reabilitatsiya bo‘limi qo‘shimcha qulayliklar yaratgan.
Majmuada professional futbolchi va mutaxassislarni tayyorlash uchun to‘rtta tuzilma tashkil etildi. Bular – Futbol mutaxassislarini tayyorlash va ilmiy-tadqiqot markazi, Futbol terma jamoalari tayyorgarlik markazi, Respublika futbol akademiyasi, Sport tibbiyoti va reabilitatsiya markazidir.
Prezidentimiz ularda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Futbol tibbiyoti va reabilitatsiyasi bo‘limiga xorijiy uskunalar olib kelingan, eng ilg‘or uslublar o‘zlashtirilgan. Bu futbolchilarga qisqa vaqt ichida jismonan tiklanish imkoniyatini beradi.
Futbol akademiyasida yosh iste’dodlar saralanib, tarbiyalanadi. Buni xalqaro darajada tashkil etish uchun markazga Argentina, Vengriya va Xorvatiya kabi davlatlardan mutaxassislar jalb qilingan. Ular malakali murabbiy, hakam, tahlilchi, seleksioner va futbol menejerlarini tayyorlashda ishtirok etmoqda. Majmuada “VAR markazi” ham tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari shu yerda sport faxriylari va yosh futbolchilar bilan suhbatlashdi. O‘zbekistonda futbol eng ommaviy sport ekani, uni rivojlantirish izchil davom ettirilishi ta’kidlandi.
Keyingi yillarda futbol tizimi tubdan yaxshilandi. Bolalar futboli, to‘garaklardan tortib akademiyalar, jamoalar, chempionatgacha e’tibor kuchaydi. Natijalar birin-ketin bo‘y ko‘rsatmoqda. Ularning eng muhimi – Vatanimiz tarixida birinchi marta milliy terma jamoamiz jahon chempionatiga chiqqani bo‘ldi.
Yana bir shonli yutuq aprelda Caudiya Arabistonida bo‘lib o‘tgan Osiyo kubogida qo‘lga kiritildi. 17 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar terma jamoamiz unda birinchi o‘rinni egallab, jahon chempionatiga yo‘llanma olgan edi.
Prezidentimiz ushbu qahramon futbolchilarimiz bilan uchrashib, ularga mehr-e’tiborini izhor qildi.
– Biz hamma sohada dunyoda munosib o‘rin egallashga intilayapmiz. Sportchilarimiz buni tezroq yetkaza oladi. Sizlar irodali g‘alabangiz bilan xalqimiz mehnat qilsa, harakat qilsa, hamma narsaga qodir ekanini yana bir bor isbotladingiz. Butun dunyo sizning timsolingizda azmu shijoatli, g‘ururi baland, hech qachon intilishdan qaytmaydigan yangi O‘zbekiston avlodini ko‘rdi. Endi futbolni hozirgidan ham ikki-uch karra ko‘proq qo‘llab-quvvatlaymiz. Sizdek yoshlar xalqimizning ishonchi, Prezidentning quvonchisizlar, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sportchilar bu sharoitlar uchun davlat rahbariga minnatdorlik bildirib, xalqimiz ishonchini oqlashga va’da berishdi.
Mamlakatimizning turizm salohiyati yildan-yilga oshib boryapti. Barcha hududlarda sayyohlar ko‘payib, zamonaviy mehmonxonalar va turizm maskanlari barpo etilmoqda.
Toshkent shahridagi “Yangi O‘zbekiston” bog‘iga yondosh qurilgan zamonaviy mehmonxonalar majmuasi shu ishlarning mantiqiy davomidir.
Prezident Shavkat Mirziyoyev joylardagi bunyodkorlik bilan tanishuvi chog‘ida mazkur inshootlarni ham ko‘zdan kechirdi.
Bir paytlar qarovsiz yotgan manzillar bugun obod maskanga aylangan. 8 gektardan ziyod maydonda 12 ta zamonaviy mehmonxona, 375 o‘rinli “Yangi Toshkent” konferensiya zali, 310 o‘rinli restoran, sog‘lomlashtirish markazi hamda ochiq sport maydoni barpo etilgan.
Mehmonxonalarga Qoraqalpog‘iston va viloyatlar nomi berilgan. Ular 3 yulduzli bo‘lib, 5 qavatdan iborat, 62 ta xona va 124 o‘ringa ega. Majmua yagona konsepsiya asosida faoliyat yuritadi va uning boshqaruvi xalqaro tajribaga ega “Leo Hospitality Solutions”, “Radisson Individuals”, “Trademark Collection by Wyndham” kabi nufuzli kompaniyalarga topshiriladi.
Xususiy banklar shu kabi majmualar boshqaruviga sherik bo‘lib kirish taklifini bildirdi. Davlatimiz rahbari xizmat sohalari kengayishi, joylarda zamonaviy maskanlar ko‘payishi aholi farovonligiga hissa qo‘shishini ta’kidladi.
Mehmonxonalar restoran, anjumanlar zali va dam olish maskanlari bilan uyg‘un qurilgani xizmat qamrovini oshiradi. Bu yerda yuqori darajadagi tadbirlar hamda yirik xalqaro anjumanlar o‘tkazilishi ham mumkin.
Majmuada 540 ta yangi ish o‘rni yaratilib, yiliga o‘rtacha 55 ming turistga xizmat ko‘rsatilishi ko‘zda tutilgan. Bu yer mahalliy va xorijiy sayyohlar uchun yana bir lokatsiya, Toshkent vohasida turizm rivoji uchun qo‘shimcha turtki bo‘ladi. Majmua qurilishi ortidan yon-atrofdagi mahallalarning infratuzilmasi ham yaxshilanib, aholi farovonligi ta’minlandi.
Davlatimiz rahbari majmuada xizmat turlarini ko‘paytirish va sifatini oshirish, mahalliy va xorijiy sayyohlarni jalb etish masalalariga e’tibor qaratdi. Bunday ko‘p tarmoqli xizmatlarni boshqa hududlarda ham keng yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 августа осмотрел Олимпийский городок, возведенный в Ташкенте, а также ознакомился с деятельностью Национального центра футбола в Юкоричирчикском районе и новыми объектами туристической инфраструктуры.
В последние годы в нашей стране последовательно реализуются масштабные реформы во всех сферах. Их результаты находят отражение в росте валового внутреннего продукта, многократном увеличении числа субъектов предпринимательства, развитии промышленности, снижении уровня бедности и других важных направлениях.
Сегодня мы все чаще с благодарностью вспоминаем, что именно независимость принесла нашему народу свободу и благополучную жизнь. В эти дни по всей стране царит праздничная атмосфера по случаю 34-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан. В преддверии праздника завершается строительство социальных объектов и других инфраструктурных сооружений. Достойно встречать важные события – это добрая традиция, характерная для нашего народа.
Праздничное настроение ощущается и в Олимпийском городке в столице. Президент страны посетил этот современный комплекс.
Его строительство началось 9 ноября 2022 года. Тогда глава государства отметил, что Олимпийский городок станет символом высокого созидательного потенциала нашего народа и выдающихся достижений узбекского спорта, будет отличаться совершенной архитектурой, энергоэффективностью и воплощением самых передовых инновационных решений.
Эти слова полностью подтвердились – в короткие сроки на площади более 100 гектаров построен впечатляющий комплекс. Уникальный проект стоимостью почти 290 миллионов долларов был реализован компанией CAMC Engineering в соответствии с международными стандартами.
В городке расположены пять основных спортивных объектов.
Особого внимания заслуживает велодром, построенный на основе сложных инженерных решений и оригинального дизайна. Качество, траектория и углы поворота его трека соответствуют требованиям Международного олимпийского комитета. В многослойном покрытии использована древесина самых прочных пород. Чтобы сохранять качество покрытия, внутри велодрома круглый год будет поддерживаться стабильная температура. Учтено даже сопротивление воздуха. Освещение организовано равномерно и оптимально как для удобства спортсменов, так и для зрителей и телевизионных трансляций. Трибуны рассчитаны на 2200 человек. В соответствии с новыми требованиями МОК на зрительских местах установлены защитные ограждения. Кроме того, велодром многофункционален: здесь можно проводить соревнования и тренировки по настольному теннису и фехтованию. Это первый объект подобного уровня в Узбекистане. Президент поручил подготовить программу по развитию велоспорта в регионах и созданию для этого необходимых условий.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что настольный теннис – это доступный и массовый вид спорта, и поручил активно внедрять его в школах и махаллях, а также наладить производство необходимого инвентаря.
В центре городка расположен стадион на 12 тысяч мест. Во время международных турниров здесь будут проходить торжественные церемонии, а на зеленом поле и девятиполосной беговой дорожке смогут проводиться соревнования по 48 видам легкой атлетики, включая чемпионаты мира, «Бриллиантовую лигу», паралимпийские состязания и Игры IBSA для слабовидящих. В остальное время стадион будет использоваться для учебно-тренировочных сборов и дуального образования. В четырехэтажном здании при стадионе разместятся специалисты национальных сборных и спортивных федераций.
Глава государства подчеркнул, что легкая атлетика и паралимпийские дисциплины имеют большое значение для укрепления здоровья населения и широко представлены в программах Олимпийских и Азиатских игр, однако в нашей стране их потенциал используется не в полной мере. В этой связи поручено разработать комплекс мер по развитию всех направлений легкой атлетики: реконструировать стадионы в регионах, улучшить условия для занятий, привлечь иностранных тренеров и повысить мастерство спортсменов.
Дворец водных видов спорта также отличается современностью и удобством. Здесь построены бассейны 25х50 метров для плавания, 25х20 метров для прыжков в воду, тренировочный бассейн и тренажерные залы. Все условия и размеры полностью соответствуют международным олимпийским стандартам. Недавно делегация федерации World Aquatics осмотрела комплекс и подтвердила его соответствие. Таким образом, здесь можно проводить чемпионаты Азии и мира по плаванию, прыжкам в воду, синхронному плаванию и водному поло, включая турниры олимпийской программы. Трибуны рассчитаны более чем на 2 тысячи зрителей. Президент отметил необходимость дальнейшего развития водных видов спорта и повышения результатов на международных турнирах.
Комплексы для игровых видов спорта и единоборств также построены на уровне международных стандартов. Каждый из них трехэтажный, с трибунами на 2 тысячи мест. В одном комплексе будут проходить тренировки и международные соревнования по волейболу, баскетболу и гандболу, а в зале единоборств – по дзюдо, боксу и тхэквондо.
Во время посещения Президент встретился со спортсменами:
– На международных аренах вы поднимаете наш флаг и демонстрируете развитие страны. Каждая ваша победа – это гордость для народа, сила и вдохновение для молодежи. Продолжайте эти усилия, ведите за собой юниоров и еще выше поднимайте наш спорт, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В Олимпийском городке также построено 15 открытых площадок для футбола, волейбола, тенниса, хоккея на траве и легкой атлетики. Завершается строительство общежития на 400 мест для паралимпийцев и Научно-практического центра спортивной медицины.
Все объекты городка будут энергоэффективными. Над автостоянками будут установлены солнечные панели.
Олимпийский городок – научно-практический и учебно-тренировочный центр отечественного спорта.
Об этом Президент Шавкат Мирзиёев заявил 18 ноября 2023 года во время ознакомления со строительством Олимпийского городка.
– Здесь должны быть объединены не только тренировки, но и спортивное образование, наука и медицина. Иными словами, это место станет научно-практическим и учебно-тренировочным центром спорта нашей страны, – отметил глава государства.
В соответствии с этой концепцией в городке разместились Министерство спорта, Антидопинговое агентство, Государственная спортивная академия, Научно-исследовательский институт физической культуры и спорта и Центр развития видов спорта.
Во время нынешнего визита была представлена информация о планах эффективного использования инфраструктуры Олимпийского городка, размещении и деятельности спортивных организаций.
Прежде всего, здесь будут проводиться международные соревнования. После их завершения объекты не будут простаивать: на их базе организуют учебно-тренировочные сборы национальных сборных, а федерации наладят взаимодействие со спортивными школами. Кроме того, условия для занятий спортом будут доступны и для жителей страны.
Президент встретился с руководителями спортивных организаций и федераций.
– Прежде всего поздравляю наших спортсменов и федерации с появлением такого комплекса. Этим мы заложили прочный фундамент для здоровья молодого поколения и будущих побед. Но это лишь начало. Куда важнее – массовое развитие видов спорта и подготовка профессиональных атлетов. Мы будем развивать спорт как с точки зрения здоровья, так и с точки зрения результатов. В планах построить такие олимпийские городки и в регионах. Главная цель – здоровье и всестороннее развитие нашей молодежи, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, на Олимпийских и Паралимпийских играх 2024 года в Париже наши спортсмены успешно выступили, заняв 13-е место в общекомандном зачете в обоих турнирах. Теперь поставлена цель дальнейшего развития олимпийского движения и повышения результатов на следующих соревнованиях.
8 июля текущего года Президент подписал постановление о принятии программы подготовки узбекских спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2028 года. Для системной организации работы созданы 14 региональных подразделений Национального олимпийского комитета. Председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, хокимы областей и города Ташкента назначены специальными представителями Президента по развитию олимпийского движения. За каждым регионом закреплены ответственные лица от Министерства спорта и Олимпийского комитета.
Основная цель – создать устойчивую систему подготовки спортсменов и условий для высоких результатов не только на одной Олимпиаде, а на долгие годы вперед.
Для выявления и профессиональной подготовки талантливых спортсменов с самых низовых уровней введена трехступенчатая система соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Ее финальный этап ежегодно будет проводиться в Олимпийском городке под названием «Президентская Олимпиада». Победители и призеры будут направляться в олимпийские центры для дальнейшей профессиональной подготовки.
Деятельность республиканских олимпийского и паралимпийского центров будет направлена на формирование резерва национальных сборных. Для организации учебно-тренировочных сборов им на безвозмездной основе передаются объекты Олимпийского городка.
Кроме того, для расширения резерва спортсменов будет усовершенствована деятельность частных спортивных клубов и обеспечено их участие в официальных соревнованиях. Атлеты, показавшие высокие результаты, смогут войти в состав национальных сборных.
Президент уделил особое внимание развитию массового спорта.
– Мужество и дух борьбы в крови нашего народа. Наш народ любит спорт. Эту любовь необходимо развивать и делать спорт еще более массовым в махаллях. Для этого на местах есть условия, и новые объекты продолжают строиться. Массовость обязательно принесет результат, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Также были даны поручения по цифровизации сферы, усилению деятельности федераций и расширению числа результативных видов спорта.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев посетил Национальный центр футбола, построенный в Юкоричирчикском районе Ташкентской области.
Два года назад глава государства приезжал сюда и отметил необходимость возведения современного комплекса на территории, прилегающей к существующему стадиону. Вскоре, 3 ноября 2023 года, было подписано постановление Президента «О мерах по расширению сети футбольных образовательных учреждений и развитию футбольной инфраструктуры, соответствующей международным стандартам».
Центр, сданный в эксплуатацию накануне празднования Дня независимости, стал важным звеном в развитии отечественного футбола. Здесь одновременно могут проходить учебно-тренировочные сборы шести национальных сборных. Для этого построены стадионы, учебные корпуса, спортивные залы и гостиница. Дополнительные условия созданы благодаря площадке для пляжного футбола, крытому манежу для футзала, бассейну и реабилитационному отделению.
В комплексе созданы четыре специализированные структуры для подготовки профессиональных футболистов и специалистов: Центр подготовки специалистов футбола и научных исследований, Центр подготовки футбольных сборных команд, Республиканская футбольная академия и Центр спортивной медицины и реабилитации.
Президент ознакомился с условиями, созданными в этих организациях. В Центре спортивной медицины и реабилитации установлено современное зарубежное оборудование, внедрены передовые методики, что позволяет футболистам быстро восстанавливаться после нагрузок.
В футбольной академии проводится отбор и воспитание юных талантов. Для организации процесса на международном уровне в центр приглашены специалисты из Аргентины, Венгрии и Хорватии. Они участвуют в подготовке квалифицированных тренеров, судей, аналитиков, селекционеров и футбольных менеджеров. В комплексе также создан VAR-центр.
Глава государства пообщался со спортивными ветеранами и молодыми футболистами, подчеркнув, что футбол является самым массовым видом спорта в Узбекистане и его развитие будет последовательно продолжаться.
В последние годы система футбола в стране претерпела качественные изменения: от детского футбола и кружков до академий, клубов и чемпионатов. Результаты не заставили себя ждать. Наиболее важным достижением стало историческое событие – национальная сборная Узбекистана впервые вышла в финальную часть чемпионата мира.
Еще одна яркая победа была одержана в апреле на Кубке Азии в Саудовской Аравии: юношеская сборная до 17 лет заняла первое место и завоевала путевку на чемпионат мира.
Президент встретился с этими героями-футболистами и выразил им свое признание.
– Мы стремимся занять достойное место в мире во всех сферах. Наши спортсмены способны сделать это быстрее других. Своей волевой победой вы еще раз доказали: если наш народ трудится и стремится вперед, он способен достичь всего. В вашем лице весь мир увидел новое поколение Узбекистана – решительное, гордое, никогда не сдающееся. Теперь мы будем поддерживать футбол еще больше. Вы – доверие нашего народа и радость Президента, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Спортсмены поблагодарили главу государства за созданные условия и пообещали оправдать доверие народа.
Туристический потенциал нашей страны с каждым годом растет. Во всех регионах увеличивается поток туристов, строятся гостиницы и туристические объекты.
Современный гостиничный комплекс, возведенный рядом с парком «Новый Узбекистан» в Ташкенте, стал логическим продолжением этих усилий. Президент Шавкат Мирзиёев, ознакомившись с ходом созидательных работ на местах, посетил и этот объект.
Когда-то запущенные и бесхозные участки сегодня превратились в благоустроенную территорию. На площади более 8 гектаров построены 12 современных гостиниц, конференц-зал «Новый Ташкент» на 375 мест, ресторан на 310 мест, оздоровительный центр и открытая спортивная площадка.
Гостиницы названы в честь Каракалпакстана и областей. Это трехзвездочные пятиэтажные отели с 62 номерами и 124 местами каждый. Комплекс действует по единой концепции, а его управление будет передано авторитетным международным компаниям с большим опытом – Leo Hospitality Solutions, Radisson Individuals и Trademark Collection by Wyndham.
Частные банки выступили с предложением стать партнерами в управлении подобными комплексами. Глава государства подчеркнул, что расширение сферы услуг и создание современных объектов на местах будет способствовать росту благосостояния населения.
Гостиницы гармонично сочетаются с ресторанами, конференц-залами и зонами отдыха, что позволяет значительно расширить спектр предоставляемых услуг. Здесь возможно проведение мероприятий высокого уровня и крупных международных конференций.
В комплексе создано 540 новых рабочих мест, ежегодно он сможет обслуживать в среднем до 55 тысяч туристов и станет новой точкой притяжения для отечественных и зарубежных гостей, а также дополнительным стимулом для развития туризма в Ташкентском регионе. Строительство комплекса дало импульс и улучшению инфраструктуры в прилегающих махаллях, повысив благополучие людей.
Глава государства обратил внимание на необходимость расширения спектра и повышения качества услуг, привлечения как местных, так и иностранных туристов. Подчеркнуто, что развитие многофункционального гостиничного сервиса необходимо активно продвигать и в регионах страны.